Молдова поиска официално Русия да изтегли войските си от отцепилата се Приднестровска република до края на тази година. Решението на парламента в Кишинев бе подкрепено единодушно в петък.
Рускоезичната област се отцепи от Молдова през 1990 г. Това доведе до въоръжен конфликт през 1992 г., след което там останаха 1200 руски войници, които охраняват близо 20-те хиляди тона съветско оръжие и муниции .
Документът е приет във връзка с демилитаризацията на Приднестровието – стъпка, предвидена в предлагания от Украйна план за урегулиране на кризата.
Молдова се обръща към ОССЕ с молба за създаване на международен механизъм за извеждане на руските военни и въоръжения. В рамките на програмата на НАТО “Партньорство за мир” Кишинев предлага в републиката да пристигнат наблюдатели и експерти, които да следят за демилитаризацията.
За решаването на конфликта Кишинев се обръща за помощ към ОССЕ, ЕС, Съвета на Европа, САЩ, Русия, Украйна и Румъния.
Интерфакс припомня, че още на конференцията на ОССЕ в Истанбул през 1999 г. беше решено остатъците от 14-а руска армия да бъдат изведени от Приднестровието до края на 2002 г. Русия обаче отказва с аргумента, че този контингент охранява руско военно имущество.
Молдовският президент Владимир Воронен заяви в петък, че републиката въобще не се нуждае от военно присъствие. “Считаме, че завършването на извеждането на руските войски ще бъде значителен принос на Русия в постигането на окончателно урегулиране на приднестровския проблем и това ще бъде високо оценено от народа на нашата страна”.
Не виждаме никакви политически или геостратегически основания в пребиваването на руски войски на територията на Молдова, каза той и изрази увереност, че такава необходимост не вижда и настоящото ръководство на Русия.
На мястото на военните в зоната за сигурност в Молдова трябва да дойдат наблюдатели, действащи на основата на международен мандат, смята Воронин.
Той също така изтъкна плодотворното сътрудничество на Молдова с НАТО в плана за разрешаване на приднестровския конфликт.
По време на посещението си в началото на седмицата в Брюксел Воронин помоли ЕС да наблюдава 450-километровата граница на Приднестровието с Украйна, където се извършва поголовна контрабанда и трафик на оръжие.
Според мирния план, лансиран от украинския президент Виктор Юшченко, Приднестровието трябва да получи автономия в рамките на Молдова, а международни наблюдатели да следят произвеждането на общи избори в областта тази година.
Планът не предвижда федерализация на Молдова, каквато предложи Москва преди година и половина. Руският план обаче не бе приет от Кишинев.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
1 коментар
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Тази малка стран (Молдова) фактически страда от сегашното положение.Искането на Воронин и парламента е основателно, но автономията едва ли ще реши съдбата на хиляди разделени хора, които сега, за да отидат в родните си места, минават през ицмислена митница и са подложени на ред унижения.