Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Молдовските комунисти загубиха абсолютното мнозинство

20 коментара
Молдовските комунисти загубиха абсолютното мнозинство

Четирите опозиционни партии, които, по предварителните данни, са събрали общо повече гласове от комунистите на предсрочните парламентарни избори в Молдова, които се проведоха в сряда, се договориха за създаване на управляваща коалиция. По този начин Молдова е на път най-сетне да има некомунистическо управление, предадоха световните агенции.

Въпреки това обаче обединената опозиция няма достатъчно гласове, за да може без проблеми да избере президент.

Причината за предсрочните избори стана недостигът на един глас на комунистите, за да изберат президент на страната.

Председателят на Либерално-демократическата партия Влад Филат съобщи, че снощи е "постигната принципна договореност, а детайлите предстои да се обсъдят след обявяването на официалните резултати от изборите".

"Засега няма официални резултати от изборите, но ние имаме вътрешни резултати, които говорят, че комунистите получават по-малко от 50 мандата в 101 местния парламент. А това значи, че на останалите партии предстои да сформират управляваща коалиция", каза Филат.

За възможността за създаване на коалиция по-рано се изказа и представителят на Демократическата партия на Молдова Андрей Попов. "Ние ще настояваме за създаването не на двустранна, подчертавам, а именно на широка коалиция. Само тогава ще можем заедно конструктивно да решаваме проблемите в страната", каза той.

"Въпросът за широка коалиция в парламента никога не е рано да се повдигне", заяви по-рано и президентът на Молдова – комунистът Владимир Воронин. "Тя е необходима на страната ни, за да си отиде всичко на мястото си и да се приключи с противоборството, което продължава почти половин година". Той отбеляза "важността на консолидацията на обществото, неговото обединение за решаването на всички проблеми".

Обявените от централната избирателна комисия на Молдова след преброяване на 97 процента от бюлетините сочат, че Либерално-демократическата партия печели 16.4% от гласовете и ще има 17 депутати, Либералната партия – 14.4% или 15 депутати, Демократическата партия – 12.5% (13 депутати), а съюзът "Наша Молдова" – 7.4% (8 депутати). Общо четирите партии ще имат 53-ма депутати в 101-местния парламент, ако се съюзят.

Комунистическата партия все пак остава най-голямата сила в парламента със спечели 45.1% от гласовете и 48 депутатски места.

Никой от двата лагера – на комунистите и опозицията - не разполага с необходимото мнозинство от 61 депутати, за да избере наследника на президента Владимир Воронин, който трябва да се оттегли от власт след два последователни мандата.

Според наблюдатели обаче, намерението на опозицията да влезе в коалиция срещу комунистите още повече поляризира обществото.

"Създава се непреодолимо желание от страна на всички партии да създадат коалиция, която да изолира Партията на комунистите. Това ще поляризира обществото повече, отколкото досега, и даже ще обостри политическия живот. Такъв резултат ми се струва крайно неблагоприятен за Молдова", смята водещият анализатор на Jamestown Fondation (Вашингтон, САЩ) Владимир Сокор.

Той отбеляза, че могат да се очакват политически сблъсъци и преминаване през пореден цикъл на избори в условия, лишени от политическа стабилност и отслабване на институциите на държавата.

След приключването на избирателния ден сегашният президент Воронин отбеляза, че изборите са минали организирано, без груби нарушения. "Ние успяхме да организираме истински, демократични, цивилизовани избори", каза президентът.

Спокойна атмосфера на изборите отчете и мисията от наблюдатели на Европейския парламент и на страните от ОНД.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Стамбо
    #22

    Впрочем, на Гоце Сирищника и Молдова му е много, да не говорим за Узбекистан. Сетих се!- има една идеална длъжност за Гоце- пръв съветник на Лукашенко по технологията за лизане на кремълски кенефи.

  2. николай
    #21

    А-а-а, Стамбо, не чете ли, че севернокореецът е взел-дал. Може и на тях да им потрябва челен опит, и сигурно имат бая дивеч там. Пък да си го кажем - то е по-далечко, та и гаранциите, че няма да се върне, са повечко :)

  3. Стамбо
    #20

    отдавна вече рогатите са загрели казана, но там властват по-усукани азиатскокомунистически традиции и Гоце ще се чувства неуютно докато изучи изтънко философията "чучхе". За него Беларус и Молдова- язык понимает, родние друзья, коммунисты, путинисты, КГБсты... това е компания за него. Макар че от гледна точка на разстоянието,по-добре е да се измита в КНДР и да не овонява повече България със сирищничките си цървули.

  4. БББ
    #19

    и спокойно може да направи едно правителство на малцинството.

  5. да, но
    #17

    още не са обявили комунизма - и като теория и като практика, за престъпление срещу човечество и околна среда !!!! А трябва...

  6. и са същите
    #16

    Навремето се считаше, че комунистите са чисти хора, идеалисти, произхождащи от бедните слоеве на обществото, които се борят за доброто на народа и против капиталистите. Звучи смешно и примитивно, но ни се представяха в такава светлина. Партизани, нелегални, скитащи по гори и планини, обиращи мандри, за да ядат, партизанки с шмайзери и все този убили, онзи убили, защото е враг на народа. И мечтата им се сбъдна. Ха сега да ви видим! И какво се получи: най-бедните слоеве на обществото се оказаха бедни

  7. Будьони
    #15

    бяха симпатични, но губят позиции. Но няма страшно - поне в БГ имат доста симпатизанти, искрено тъгуващи за СССР

  8. сведущ
    #14

    Комунистите в Молдова не са ония ортодокси от времето на КПСС. Това са по-скоро "еврокомунисти", с които нямат нищо против да взаимодействат ЕС и НАТО (разбира се на антируска основа).Ако говорим в по-общ план, в момента комунистически партии са на власт в Китай, Виетнам, Северна Корея и Куба, но режимите в тези страни са доста различни.

  9. интелигентен
    #13

    Да прав сте, и говорите безпристрастно и некомплексирано политически. Аз само бих могъл да допълня, че и в Кипър управлява Комунистическата партия на Кипър. Президентът на страната им е единствения президент на страна от ЕС, който е член на комунистическа партия. Във Венецуела, Боливия и донякъде може би Никарагуа и Еквадор също се управляват от марксистки комунистически партии. За последните две казвам "донякъде може би", защото не са ми много наясно в детайли дали са всъщност маркистки партии това или не са.

  10. М.Н.
    #12

    социалисти, а молдовските са си комунисти! Значи има и по-назад с материала от нас! Не губете кураж, ето, че братята молдовци (откъснати от братята си румънци, поради Сталински и други разни причини, на които дълго им е внушавано, че са друг народ) и те бавничко почват да се позамислят. Сигурно ще се освестят, че са румънци и ще им се доиска и те да стават европейци, а не азиатци, за каквито ги беше нагласил братския СССР! Светът не може да си остане замръзнал вечно в комунизма!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.