Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МОН и МЗ излязоха с подробни указания за тестването в училище

0 коментара
МОН и МЗ излязоха с подробни указания за тестването в училище

Министрите на образованието и науката Николай Денков и на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров издадоха съвместна заповед, която регламентира подробно процеса на тестване в училищата. С нея се променят насоките за обучение в условията на извънредна епидемична обстановка и те стават със задължителен характер, а не както досега – с препоръчителен.

Условия за присъствено обучение

Новите правила предвиждат присъствен образователен процес в училищата, които се намират на територията на община с достигната 14-дневна заболяемост над 250 на 100 000 население, за паралелките от I-IV клас да се провежда при едновременно наличие на следните условия:

а) осигурено е необходимото количество неинвазивни бързи антигенни тестове за COVID-19 в училище;

б) най-малко 50% от учениците в паралелката разполагат със съгласие на родителите за провеждане в училището два пъти седмично на изследване за Covid чрез неинвазивен бърз антигенен тест или разполагат с валидни документи за преболедуване или изследване.

в) в училището е създадена необходимата организация за провеждане на изследване за Covid-19 два пъти седмично с неинвазивни бързи антигенни тестове на учениците и на педагогическия и непедагогическия персонал, които присъстват в училището, с изключение на тези, които притежават валиден документ за ваксинация, преболедуване или изследване.

Кой кога се тества

В общините с повече от 250 заболели на 100 000 души за 14-дневен период педагогическият и непедагогическият персонал работи присъствено само при наличие на валиден документ за ваксинация, преболедуване или за отрицателен резултат от лабораторно изследване или при задължително изследване два пъти седмично на място в училището с неинвазивен бърз антигенен тест за Covid-19, осигурен от училището.

Лицата, които отсъстват в дните на изследване, се изследват в първия ден, в който посещават присъствено училище.

Изследването на учениците се извършва в училището, с изключение на учениците със специални образователни потребности, в понеделник и четвъртък в началото на учебния ден.

Ученик, който отсъства в дните на изследване, се изследва в първия ден, в който посещава присъствено училище.

Учениците, които разполагат с валидни документи за преболедуване или отрицателен резултат от лабораторно изследване, може да не бъдат изследвани.

В случаите когато присъственото обучение се възобновява в дни, различни от понеделник и четвъртък, изследване се извършва в първия присъствен ден от седмицата. Ако първият присъствен ден е вторник, следващото 4 изследване се прави в четвъртък. Ако първият присъствен ден е сряда или петък, следващо изследване през седмицата не се извършва.

Изследването на ученици със специални образователни потребности се извършва в домашни условия в понеделник и в четвъртък. Тестовете се предоставят на родителите не по-късно от един ден преди деня, определен за изследване. При отрицателен резултат от проведения в домашни условия тест учениците посещават училище, като родител декларира, че са спазени упътванията за изследване и полученият резултат е отрицателен, съобразно указанията на производителя.

В случаите когато присъственото обучение се възобновява в дни, различни от понеделник и четвъртък, изследване се извършва в първия присъствен ден от седмицата. Ако първият присъствен ден е вторник, следващото изследване се прави в четвъртък. Ако първият присъствен ден е сряда или петък, следващо изследване през седмицата не се извършва.

Учениците задължително носят маски по време на изследването, освен в момента на вземане на слюнчена проба.

Поне двама души ще тестват децата

Изследването на учениците се извършва в класната стая на паралелката от поне две лица, определени от директора (педагогически, непедагогически персонал, медицинско лице и/или доброволци). Доброволци може да бъдат родители, медиатори, представители на БЧК и др., които разполагат с валидни документи за ваксинация, преболедуване или отрицателен резултат от лабораторно изследване. При вземане и отчитане на пробата лицата следва да са с лични предпазни средства – ръкавици и маски, осигурени от институцията. Изследването и отчитането на резултата се осъществява при спазването на указанията на производителя на съответния тест.

Демонстрация на изследването може да бъде видяна в клипа:

По време на изследването в класната стая могат да присъстват само учениците и лицата, пряко ангажирани с процеса на изследване.

След пробовземане, учениците извършват задължителна хигиена на ръцете чрез измиване с топла вода и сапун или чрез дезинфекция на ръцете. Повърхностите (маси, чинове, катедри и др.) върху които се е провело изследване, се почистват задължително чрез дезинфекция, помещенията се проветряват.

За учениците, чиито родители не са дали съгласие за изследване, се организира обучение от разстояние в електронна среда в зависимост от възможностите на училището.

В дните на изследване дневният режим се променя, за да се осигури време за изследване – до 30 минути. Промяната на дневния режим може да се извършва чрез промяна на началото на учебния ден, намаляване на продължителността на междучасията, на времето за организиран отдих и физическа активност, за самоподготовка и за заниманията по интереси (при целодневна организация на учебната дейност), на продължителността на учебните часове или друго решение на директора. Родителите се уведомяват за промяната на дневния режим поне един ден предварително.

Как се действа при положителна проба

При установяване на положителен резултат, ученикът се отделя незабавно в предназначеното за такъв случай място при осигурено наблюдение и се прилага протокол за поведение при съмнение или случай на Covid-19 в училището. Ученикът се допуска обратно в училище само при предоставяне на отрицателен резултат от извършено лабораторно изследване за Covid-19 или валиден документ, че е клинично здрав. Уточняващото (потвърждаващото) изследване следва да се проведе до 24 часа от положителен резултат от бързия антигенен тест, проведен в училище.

На ученика се поставят отсъствия по уважителни причини, без да е необходимо представяне на медицински документ в деня, в който е установен положителен резултат от теста в училището.

Учениците от паралелката продължават да се обучават присъствено до момента на потвърждаване на положителния резултат от тест, проведен в лабораторни условия. В случай на потвърден положителен резултат, за учениците от паралелката се прилага протокол за поведение при съмнение или случай на Covid-19 в училището. При липса на положителен резултат, паралелката продължава присъственото обучение.

Протоколи при съмнение или случай на Covid-19

Протокол 1: При наличие на един или повече симптоми при ученик (повишена телесна температура, кашлица, хрема, задух, болки в гърлото, умора, мускулни болки, гадене, повръщане, диария, загуба на вкус и обоняние и др.), както и при положителен резултат от приложен в училището неинвазивен бърз антигенен тест за COVID-19:

1. Ученикът се отделя незабавно в предназначеното за такъв случай място при осигурено наблюдение, докато не бъде взет от родител;

2. На ученика се поставя маска, ако няма такава, с размер, подходящ за възрастта;

3. Незабавно се осъществява връзка с родители, като се изисква да отведат ученика при съобразяване с необходимите превантивни мерки (носене на маски за лице, използване на личен транспорт при възможност);

4. Уведомява се и личния лекар;

5. На родителите се припомнят процедурите, които трябва да следват – да избягват физически контакт и да се консултират с личния лекар на ученика (първо по телефона) за преценка на здравословното му състояние и последващи действия съобразно конкретната ситуация, вкл. необходимост от провеждане на антигенен или PCR тест за COVID-19 в лабораторни условия;

6. След като ученикът напусне помещението, се извършва щателна дезинфекция в кратък срок при спазване на изискванията за дезинфекция на РЗИ;

7. Организира се стриктно спазване на превантивните и ограничителните мерки за останалите ученици;

8. Ученикът се допуска отново в присъствено обучение в училище само след представяне на валиден документ, че е клинично здрав или за отрицателен резултат от лабораторно изследване за COVID-19.

Протокол 2: В случай на положителен резултат от изследване в лабораторни условия за COVID19 на ученик:

1. Родителите следва да информират директора на училището, който трябва незабавно да се свърже със съответната РЗИ и да ѝ предостави списък с учениците и учителите, които са били в контакт с ученика, в съответствие с указанията на РЗИ.

2. В зависимост от характеристиките на сградата и броя на контактните лица мерките могат да включват карантиниране на една или няколко паралелки/клас или на цялото училище в зависимост от указанията на РЗИ.

3. За идентифициране на контактните лица и мерките, които следва да се предприемат в училището, се разпорежда Регионалната здравна инспекция (РЗИ). Директорът на съответното училище спазва предписанията на РЗИ.

4. Лицата, които се поставят под задължителна карантина, се определят от съответната РЗИ в зависимост от конкретната ситуация, но като правило под 10-дневна карантина се поставят следните лица след извършена оценка на риска и определени като близки контактни: а) Ученици от същата паралелка; б) Учители и друг персонал, осъществили незащитен контакт със заразеното лице: на разстояние по-малко от 1,5 м и за повече от 15 минути общо за 24 часа (дори и да не са последователни), съгласно дефиниция, определена със заповед на МЗ; 11 в) Други ученици, осъществили незащитен контакт със заразеното лице на разстояние по-малко от 1,5 м и за повече от 15 минути общо за 24 часа (дори и да не са последователни), съгласно дефиниция, определена със заповед на МЗ.

5. Незащитеният контакт със заразеното лице трябва да е осъществен в период от 48 часа преди и до 14 дни след появата на оплаквания, а при установен асимптомен носител на COVID-19 – от 48 часа преди и до 14 дни след датата на вземане на проба за лабораторно изследване по метода PCR или чрез бърз антигенен тест съгласно дефиниция, определена със заповед на МЗ.

6. Всички контактни лица се информират за провеждане по време на домашната карантина на наблюдение за поява на клинични симптоми и признаци за COVID-19 и навременно уведомяване на личния лекар на детето и на РЗИ.

7. При карантиниране на контактно дете членовете на домакинството му се самонаблюдават за симптоми на COVID-19 в рамките на 10-те дни на карантината на детето и още 10 дни след тази карантина. При поява на симптоми при членовете на домакинството се уведомяват РЗИ и личните лекари, независимо дали детето е проявило или не симптоми. (С оглед на безсимптомно протекла инфекция при децата е възможно заразяване на възрастни в домакинствата).

8. След излизане на заразения ученик и съучениците му от училището се извършват продължително проветряване, влажно почистване и крайна дезинфекция на всички повърхности, предмети и помещенията, до които е имал контакт ученикът в последните 48 часа, след което стаята/помещенията могат да се използват за учебни занятия.

9. Осигурява се психологическа подкрепа при заявено желание, като формата може да варира в зависимост от конкретната ситуация.

Изхвърляне на отпадъците

Използваните тестове с отчетен отрицателен резултат се събират в плътни чували/торби за смет, които се завързват и се изхвърлят по общия ред от училището като неопасен отпадък в контейнерите за смесен битов отпадък.

Използваните тестове с отчетен положителен резултат се събират отделно, в кутии за изгаряне на опасни отпадъци, за еднократна употреба с обем 10 или 20 литра, в зависимост от големината на училището и броя тествани ученици. До запълването на кутиите за изгаряне на отпадъци, същите се съхраняват в определено за целта помещение в училището, до което има достъп само медицински персонал или лица от персонала на училището, определени с нарочна заповед на директора.

В края на кампанията за изследване на учениците с неинвазивни бързи антигенни тестове за Covid-19 запълнените и затворени кутии за изгаряне на отпадъци, съдържащи само събраните тестове с отчетен положителен резултат, се предават от директорите на училищата или от определено от тях с нарочна заповед лице, в съответната регионална здравна инспекция (РЗИ), на територията на която се намира съответното училище, като може да се използва неспециализиран транспорт.

След предаване на кутиите за изгаряне на отпадъци от всички училища в РЗИ директорът на съответната РЗИ предприема действия за последващо им временно съхранение и подаване на информация до Министерството на здравеопазването (МЗ) за наличието и броя на събрани кутии за изгаряне на отпадъци, за които следва да бъде организиран транспорт и предаване за последващо крайно обезвреждане. Обобщената информация от всички РЗИ се изпраща от МЗ на МОСВ/ПУДООС за съставяне на график и предприемане на последващи действия за събиране и транспортиране на национално ниво на събраните кутии за изгаряне на отпадъци до съоръжението за крайно обезвреждане.

Само за територията на област София град, поради наличието на голям брой училища с голям брой ученици, при необходимост и по заявка от страна на РУО - Софияград и/или на Столична РЗИ за наличието на вече запълнени в училищата по поне 3 броя кутии за изгаряне на отпадъци, РУО – София-град и/или Столична РЗИ подават искане до МОСВ/ПУДООС за осигуряване на транспорт от място на същите кутии по предварително съгласуван с РУО – София-град и/или Столична община график за събиране и транспортиране на вече запълнените кутии до съоръжение за крайно обезвреждане.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.