Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МОН иска от университетите стратегии за развитието им в следващите 30 години

2 коментара
Министър Красимир Вълчев с председателя на БАН акад. Юлиян Ревалски.

Министърът на образованието Красимир Вълчев ще поиска от всяко вишсе училище стратегия как то вижда своето развитие в хоризонт 20-30 години. Това стана ясно в понеделник след среща на просветния министър Красимир Вълчев със Съвета на ректорите.

Вълчев обсъди с представители на Съвета на ректорите приоритетите на МОН в областта на висшето образование. Той заяви, че ще продължава преструктурирането в областта на финансирането и приема на студенти, както и политиката на по-тясно обвързване на висшето образование с пазара на труда.

При финансирането на университетите ще се отчита и регионалната значимост на част от професионалните им направления. Министърът обеща и дебат по стратегическото управление на висшите училища. Ректорите предложиха всички сега действащи закони в областта на висшето образование да бъдат обединени в един. В момента образованието и науката се управляват от четири нормативни акта, които на моменти си противоречат. Обсъден беше и въпросът за бъдещото изпълнение на Оперативна програма “Наука и образование за интелигентен растеж“.

Отново в понеделник Вълчев се срещна и с председателя на БАН акад. Юлиян Ревалски.

Вълчев е уверил, че готовият вариант на Националната стратегия за развитие на научните изследвания ще бъде внесен за обсъждане в Министерски съвет, за да бъде предложена на Народното събрание.

Документът, изготвен от екипа на служебния министър Николай Денков заедно с БАН, е ключов за успешното продължаване на оперативната програма “Наука и образование за интелигентен растеж“, тъй като стратегията е предварително условие на ЕК за изпълнението на програмата. Крайният срок за приемането на стратегията беше декември 2016 година, което не се случи заради подаването на оставка на правителството на ГЕРБ и разпускането на парламента.

Сега тя трябва да бъде приета най-късно до юни месец, в противен случай има опасност ЕК да спре парите по програмата.

Председателят на БАН заяви, че учените подкрепят проекта на стратегията, подкрепят мерките в управленската програма на правителството и се надяват този документ да бъде приет от парламента.

Вълчев посочи, че министерството ще работи съвместно и с учените, и с бизнеса, за да се осигури добра перспектива за младите хора. Ключово е максимално бързо да стартира механизъм за оценка на научните изследвания, за да бъде убедена обществеността какви са ползите от науката, коментира той.

Грижата за кадрите – в изследователските центрове, във висшите училища и в училищата, бе една от темите, които двамата с председателя на БАН обсъдиха. Емиграцията на младите и образовани българи е сериозен проблем, изтъкна министър Вълчев. Той и акад. Ревалски смятат да работят приоритетно за задържане и привличане на младите учени. По думите на председателя на БАН, развитието и устойчивостта на научните кадри ще е полезно не само за образованието, но е от изключително значение за суверенитета на държавата.

Една от основните мисии на БАН и на учените е трансфер на знания към обществото, посочи акад. Ревалски. По време на студентските практики младите хора използват уникалната апаратура на научните институти. БАН може да помогне и за кариерното развитие на учените, увери той.

Министърът на образованието и науката и председателят на БАН обсъдиха възможности за разширяване на формите на сътрудничеството с висшите училища и въвеждането на нови методи на преподаване чрез обучение на учители, за да се подобри качеството на предучилищното и училищното образование. И двамата са убедени, че учителите приемат всяко предизвикателство и са отворени за новите неща, за да задържат интереса на учениците и да им помогнат по-лесно да усвояват нови знания.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #2

    Щом се тестват резултатите от обучението в училищата в 4, 7, 12 клас, то същото трябва да се направи със задължителната предучилищна подготовка /в 1 клас/ и университетската - в края на следването. МОН не знае на какво ниво са детските градини и университетите, но предлага програми?!

  2. Mina
    #1

    Малииии...стратегия....за 30 години напред Сега я втасахме

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.