Мит е монолитността на Движението за права и свободи, както е мит, че българските турци, особено в Родопите, са безропотно верни на партията на Ахмед Доган и не искат да гласуват за други политически сили. Това смята антропологът Антонина Желязкова, която от години работи върху междуетническите отношения в районите със смесено население в България. Пред БНР във вторник тя отхвърли опасенията на националистически формации от Кърджалийския регион, че Родопите са заплашени от “косовизация”, като подчерта, че се прави пресилена и тенденциозна драматизация на ситуацията.
“Почти всички политолози или с малки изключения коментираха в изборната нощ, че ако някой може със сигурност да заяви, че е победител в тези избори, това отново е ДПС, както се е случвало на предходни избори, но аз изобщо не мога да се съглася с тях”, каза Желязкова.
Според нея видимата криза в българските политическите партии не подминава и ДПС и доказателство за това са резултатите в община Ардино, където доминацията на ДПС е разрушена и общинският съвет ще се състои почти поравно от представители на движението и на партия “Новото време”, като и от двете партии избраните общинари са преобладаващо мюсюлмани. За Желязкова това е първата явна проява на кризата в ДПС.
“ДПС е в много тежка криза и тя се състои в това, че са се капсулирали изключително много. Не допускат абсолютно никакъв критичен глас нито вътре в партията, нито вън от партията”, каза тя и допълни, че от кризата в ДПС, противно на стереотипите, страдат предимно етническите турци, които гласуват за тази партия.
“Турците в регионите със смесено население още от времето на т.нар. “възродителен процес” през 1989 г. имат много висока политическа култура. Те са напълно наясно с политическия живот в България”, каза Желязкова, позовавайки се на многогодишните си наблюдения. “Ако нещо ги кара да гласуват все още монолитно за ДПС, това е страхът. От една страна, нито една от другите общонационални партии не заявява някаква специална политика на подкрепа към тях, от друга страна трябва да си дадем сметка, че в няколкото общини от Кърджалийска област, където ДПС управлява, нищо не се е променило в техния живот, защото там се управлява абсолютно еднопартийно. Тоест, турците в регионите със смесено население на много места живеят при една изключително стеснена демокрация”, обясни тя.
Работейки сред жителите на населени с турци райони, антроположката чува от хората, че "собствените ни наши ни върнаха във феодализма”. “Критиките към ДПС са именно от турците, които живеят в напълно доминирани от ДПС селища”, каза Желязкова.
“Българите в смесените райони имат алтернатива – отиват в големия град или напускат района и се местят в друг. Но хората, които живеят по селата, няма къде да отидат и за тях остава липсата на всякаква перспектива нещата да се променят”, продължи тя и припомни, че в община Ардино има села, управлявани от кметове, сложени на тези постове още в началото на 80-те години.
Усещането на тези хора е, че така ще бъде вечно, каза Желязкова. Според нея те продължават да гласуват монолитно, като последната причина е, че са турци, а турците “правят така”.
“Те гласуват монолитно, защото там се управлява еднопартийно, а когато има такова управление, тайна на вота, особено в малко село, няма”, посочи Желязкова. “В едно малко село на следващия ден след кметски избори бунтарите са ясни. Новоизбраният стар кмет е напълно наясно с десетте, 20 –те или 30-те семейства, които са се разбунтували и не са гласували или са гласували за друга политическа сила”.
Страхът от маргинализация в собственото село е първата причина да гласуваш за стария кмет, липсата на друга национално представена партия, която ще те защити, е другата причина, смята тя. Така хората, чиито бит не се е променил с нищо от 40-50 години насам, отиват и пускат бюлетините заради страха.
Според нея проблемът с ДПС е сериозен за етническите турци, а не за българите и колкото по-скоро останалите национално представени партии осъзнаят това, толкова по-скоро вредният монопол на ДПС в дадени региони ще бъда разчупен.
“Изведнъж една партия, която аз мислех в политическото пространство за доста маргинална – “Новото време”, се осмели и стъпи в регионите със смесено население. Вероятно причините са идеологически – да се даде рамо на българското малцинство. От партията вероятно не са осъзнали, че са очаквани и че всъщност дават рамо на местните мюсюлмани по-добре, отколкото местните турци или помаци”.
“В този смисъл аз намирам за изключително добро това, което се случи в Ардино. Оттам може да започне разчупването на модела , който държи в някаква мъртва хватка самите турци, не българите”, заключи тя.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
85 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
..."наблюденията" й в нашия регион, или поне такива, каквито госпожата ги цитира в статията, нямат нищо общо с реалността. Тука ДПС мачка, строят джамии, купиха много гласове. Тука ще стане второ Косово, защото все повече хора искат автономия!!!
дали е мит измит или немит резултата е ясен-ДПС си прави каквото й кефне при нулево противодействие.
Това, което Антонина Желязкова пише за проблемите на турците и на ДПС може и да е вярно, но за съжаление турците от тези райони не четат Медияпул.
Българските турци гледат какво става в Турция и така формират своя критерий. А Турция е изостанала държава. Военщина в държавата, ислямизъм в обществото. Култ към личността. Забрадки. Абдула Гюл, който прилича на дядо ми и има изгледа на човек от зората на 20-ти век.За тези хора Доган е окей.
Това са най-точните неща, които съм чувал по проблема. Сигурно защото Антонина Желязкова познава хората в тези райони от много години и няма партийното задължение или пристрастие да прикрива истината.
Твърдението на Желязкова: “Турците в регионите със смесено население още от времето на т.нар. “възродителен процес” през 1989 г. имат много висока политическа култура..." противоречи на: "...те продължават да гласуват монолитно, като последната причина е, че са турци, а турците “правят така”. Само второто е вярно, за съжаление.
ПО БРУТАЛНОСТ БКП ТРЕВА ДА ПАСЕ ПРЕД ДПС
Тезата, че понеже в Ардино ДПС имало почти равни депутати с "Новото време" (макар избирателите да са мюсюлмани) била показателна и за криза в ДПС, "както и в останалите български партии" е меко казана неточна. По принцип на местни избори в редица общини ДПС, за да не се състезава със себе си и да имитира "плурализъм", дава рамо на някоя центристка партийка, която се състезава с друга центристка партийка. Например в Борино през 1999 г. се "състезаваха" две земеделски партийки. Но на парламентарни …
избори 2001 всичко си гласува като аскер за ДПС. А това,че в тези места цари див азиатски феодализъм, наложен от депесарските бейове е верно. Но къде е българската демократична държава да ги вкара там, където им е мястото?
Няма никакво противоречие в тезата на г-жа Желязкова. Тя казва, че те живеят в еднопартийната система на Тодор Живков, в която политическата култура трудно може да направи нещо. Въпреки това не бива да забравяме вълненията на българските турци през 1989 - най-масовите, смели, действително правозащитни действия, каквито 45 години не бе имало в България.
Етническите турци се изнесоха на 3 вълни от България. Това са българомохомедани, които нямат нищо общо с турците. Тяхното развитие е на ниво изостанал феодализъм, ДПС ги нарича турци, убеждава ги че са такива и представете си, от 10 години насам започва да ги учи на турски? - "аферата майчин език". Какво спечелиха тези хора - единици от тях - безстопанствено изсичане на българските гори и прибиране на печалбата оттова; управление на местно ниво - контрол и корупция в полза на ДПС, изтакане на еврофондове …
- съвместно с фирмите на НСДВ, Новото време..... Какво спечелиха останалите? - нищо, затъване в блатото на простотията и безрасъдството. Поуката: избирайки винаги ДПС, мохомеданите се сепарират от останалите българи, не желаят да се развиват културно и икономически.