Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мощите на цар Калоян бяха положени в двора на храма “Св. 40 мъченици”

107 коментара
Мощите на цар Калоян бяха положени в двора на храма “Св. 40 мъченици”

Саркофагът с тленните останки на цар Калоян беше положен в двора на храма “Св. 40 мъченици” във Велико Търново. Церемонията бе изпълнена с държавни почести, в присъствието на почетната гвардейска рота, с военен и църковен церемониал. В памет на средновековния български владетел, който е бил и главнокомандващ на Българската армия, прозвучаха топовни изстрели.

Ритуалът, извършен в четвъртък, започна с изнасяне на саркофага от Регионалния исторически музей. Той бе носен от гвардейци и увит в националния трибагреник, поставен върху лафет, теглен от бронетранспортьор на въоръжените сили под звуците на барабани.

В началото на шествието гвардеец носеше графичен портрет на образа на цар Калоян, нарисуван от великотърновския художник Цани Василев, по пластичната възстановка на лика на владетеля от проф. Йордан Йорданов.

“Няма да е далече времето, когато Велико Търново ще събере в един пантеон мощите на българските владетели. Ние им дължим това. Полагането на мощите на цар Калоян е първата стъпка”, заяви в словото си президентът Георги Първанов.

Той припомни, че цар Калоян, който е водил българската войска в едни от най-славните битки, е загинал през 1207 г. пред крепостта Солун в навечерието на нова голяма победа, покосен за съжаление, от български заговор. Историческият урок, каза държавният глава е, че когато сме били разединени, винаги сме губели, а когато сме обединени, победата не закъснява.

По думите на Първанов, българският владетел е разбрал още в 13 век, че България печели не от едностранното обвързване, а от активно участие в диалога между Изтока и Запада. Той допълни, че по времето на Калоян България става велика сила след повече от 180 години византийско владичество. Това е период на величие и на българското православие, когато средновековно Търново събира в храмовете и манастирите мощите на някои от най-големите български светци, заяви в словото си президентът.

Заупокойна литургия в памет на цар Калоян отслужи Великотърновският митрополит Григорий, след което саркофагът с мощите на владетеля бе положен за вечни времена в мраморна гробница в северната галерия на църквата, където през 1972г. археологът Въло Вълев откри Калояновото погребение.

Научни и просветни дейци, общественици, народни представители бяха в началото на шествието, което премина през централните улици на Велико Търново към крепостта "Царевец" и стигна до църквата "Свети 40 мъченици".

Стотици граждани и гости на града присъстваха на церемонията и бяха изпълнили улиците около храма с национални знамена.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

107 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Арангел
    #111

    Ти май нещо си изпушил - гръмнал е албанския ти реотан, или етиловия спирт рано-рано ти е дошъл в повече? Дръж се в рамките на приличното!

  2. bg
    #110

    maika ti da eba vizantiiska,ei arangel li si ili urungel!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  3. Малина
    #109

    Абе, то и на холандците "представителната" религия е протестантска, като на англичаните, и азбуката им е много по-еднава, отколкото българската е еднаква с гръцката, ама са различни култури, все пак, нали ?Шом Ватикана канонизира още в началото на 9 век българската писменост и богослужиние, като различни и отделни от гръцкото, еврейското и латинското, значи има все пак доста отчетлива разлика между тях. И как така, фолклорът, според теб, да не е "представителен" и официален белег за една национална

  4. [email protected]
    #108

    [email protected]

  5. [email protected]
    #107

    [email protected]

  6. bg
    #106

    kato ne te kefi tuka,ebavai si maikata na kum onaja pusto6

  7. Арангел
    #105

    За финикийската азбука - не знам, чувал съм за финикийските знаци и за работене като финикийци, обаче сходството на днешната българска азбука с днешната гръцка е доста голямо... За буквите, обозначаващи в българския език звуци като ш, щ и др. - приносът на Кирил и Методий е ясен... Но пък и иконите днес едва ли могат да бъдат разпознати от неспециалиста коя е византийска, коя българска, коя сръбска... Колкото до форклора, той е съвсем друга история. Говорим за "представителната култура" - примерно

  8. любопитен
    #104

    чакам и нямам търпение :))))))))

  9. Kalojan , azbukata i t.n.
    #103

    BG azbuka, si e BG azbuka , kefi me !!!Kalojan nacepi katolicheskite i evropeiski mekereta v koito zhivee nasilieto , vsichko si idva na mjastoto...dori da nosish krasta po drehite si,,,,,.....

  10. изумена
    #102

    исках да кажа какви компетентни изказвания. както и да е, явно не сме дорасли да не срамуваме от историята си, нищо че сме на 1300 г.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.