
По думите на съдебния медицински експерт Филип Шарле, специалист в болницата “Раймон Поанкаре”, миризмата от мощите свидетелства за естествено разлагане на трупа. Както е известна Жана д’Арк е изгорена на клада през 1431 г. Ученият е уверен, че изучаваните от него образци от тъкани никога не са горели. Друго свидетелство в подкрепа на неговото твърдение са намерените в останките борови частички. Това дърво не е расло в Нормандия по времето на Жана д’Арк, но пък боровата смола често е била използвана от египтяните при балсамирането..
Изследваните мощи бяха открити през 1867 г. в парижка аптека. Римо-католическата църка ги призна за мощите на Жана д’Арк, която бе канонизирана през 1920 г. Реликвата се съхранява в музея на град Шинон и включва почерняло човешко ребро, кост от котешка лапа и части от дреха. Котката често е била балсамирана в Египет, но също така понякога е била изгаряна заедно с вещиците в средновековна Европа.
Филип Шарле получи разрешение да изследва мощите на Жана д’Арка през 2006 г. “Никога не съм си и помислял, че това може да се окаже мумия”, казва ученията, поразен от резултатите на собственото си изследване.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент