Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Депутатите подкрепиха Москов срещу роенето на болници и за комплексното лечение

Здравният министър уличи лечебни заведения в схема за политическо облагодетелстване

2 коментара
Петър Москов, сн. БГНЕС

Парламентът подкрепи здравния министър Петър Москов в усилията му срещу "безобразното роене на болници" и реши от следващата година здравната каса да сключва селективно договори само с част от лечебните заведения. Задължителната здравна карта ще определя конкретните потребности от болници и медицински специалисти по места, а подборът кои звена да финансира НЗОК и кои не ще става по критерии, определени от Министерския съвет.

Това решиха депутатите в сряда при окончателното гласуване на промените в Закона за лечебните заведения – вторият ключов закон от здравната реформа на Петър Москов, работата по който продължи през целия ден и дори наложи удължаване на работното време.

ГЕРБ и Москов направиха взаимен компромис за комплексното лечение

След обещаната преди дни от премиера Бойко Борисов "пълна подкрепа" за здравната реформа на Москов, при гласуването в зала депутатите от ГЕРБ приеха коригиран компромисен вариант относно задължението на болниците да осигуряват комплексно лечение на пациентите. През миналата седмица здравната комисия бламира Москов и отхвърли предложението му НЗОК да финансира само болници, осигуряващи комплексно лечение. При гласуването в залата обаче председателят на комисията Даниела Дариткова предложи, а мнозинството прие компромисен текст, който предвижда за определени заболявания от основния пакет, които изискват комплексно лечение, НЗОК да сключва договори само с болници, които могат да го осигурят.

Все пак мнозинството на ГЕРБ прие, че обединенията на бившите диспансери за психично здраве, онкологичните и кожно-венерическите с местните болници ще стават по желание, а не задължително, както предлагаше Москов. За да осигурят комплексно лечение болниците няма да са длъжни да се сливат, а ще могат да сключват договори помежду си, важното е да гарантират, че разполагат с нужните кадри, апаратура и инфраструктура.

Компромисният вариант удовлетвори Москов, който благодари на депутатите. "Днешното гласуване беше ясна демонстрация, че управляващото мнозинство съществува. То гласува днес точно така, както гласува за правителството преди осем месеца", коментира той.

"Извинете ако с начин на действие и поведение съм направил така, че сме имали разминавания при обсъждането на законопроекта. Всичко е добре, когато свършва добре", заяви Москов.

Коригираният вариант получи подкрепата дори на депутатите от опозицията и бе подкрепен със 100 гласа "за" и нито един "против" или "въздържал се".

Селективното финансиране отприщи спор за болниците като политическа облага

Доста по-оспорван и дискутиран се оказа другият ключов текст - НЗОК да не финансира излишните болници. Той беше приет с 83 гласа "за", а "против" гласуваха 15 депутати от БСП и ДПС. Депутатите от опозицията обвиниха Москов в налагане на командно-административен подход. Хасан Адемов от ДПС коментира, че така здравната каса се превръща в бухалка за неудобни директори на лечебни заведения. Това бе изтълкувано от Москов като признание за това, че директорите на болници са политически назначения.

"Току-що народен представител ясно декларира, че директор на болница е политическо назначение, че болниците са политически авангард на определени партии. Ако болницата не е нещо, което отговаря на нашите нужди като пациенти, а е място за политически назначения или отчисления към политически партии, тогава наистина сме го закъсали много. Днес в българския парламент беше произнесена истината - сериозна част от тези лечебни заведения всъщност са скрити механизми за облагодетелстване на политически партии и ръководствата им са част от тази схема. Ето срещу това е и механизмът на здравната карта", коментира Москов.

Адемов от своя страна го призова, ако няма доказателства, да не говори клишета и поиска конкретни примери за партии и директори на болници.

Очаквано депутатите отхвърлиха цялата глава, предвиждаща отпадането на държавни болници от забранителния за приватизация списък, от която Москов доброволно се отказа още преди гледането на законопроекта на първо четене. Също очаквано депутатите не подкрепиха идеята да се върне задължителната акредитация за болниците, които искат да работят със здравната каса. За втори път бе отхвърлен и текст, предвиждащ създаването на пакт за стабилност между здравното министерство и фармацевтичната индустрия за поделяне на риска от преразходите за лекарства.

Москов: Целим спиране на роенето на болници и по-добро лечение

Преди гласуването Москов дефинира основните цели на закона - "спиране на безобразното роене на болници" и създаването на възможност за тяхното обединение, така че да се осигури максимално качество на лечебния процес и удобство за пациентите.

"Хората очакват тези промени, така че се надявам, че ще извървим бързо пътя", обърна се Москов към депутатите.

"След малко тук в залата ще бъде очертана картината на хаос и лошо здравеопазване като аргументи срещу текстовете за промяна в закона. Всички български граждани много добре знаят, че тази картина на хаос, разпад и лошо качество е сегашната картина на здравеопазването, а ние не сме нищо друго, освен изпълнители на волята им да променим това”, коментира Москов.

_______________

Този документ е  създаден с финансовата подкрепа на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Фондация ‟Инфо спейс“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. SILENCE
    #2

    ГЛУПОСТИ!Липсата на извънболнична помощ от истински медицински тип /а не административно манкиране/,ще унищожи И болниците!

  2. pump it!
    #1

    Най-после добра новина от това НС! Петьо Москов е силен мъж, ще се справи, макар че срещу него се обединиха мафиотите, комунягите и обикновените хайдуци. Успех, г-н министър!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.