Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Москва иска да направи България съучастник в заговора срещу ЕС

101 коментара
Москва иска да направи България съучастник в заговора срещу ЕС

На 30 декември 2011, предаван на живо по телевизията, руският премиер Владимир Путин нареди на "Газпром" строителството на газопровода "Южен поток" да започне в края на 2012 година, вместо през 2013, както беше планирано.

Москва предвижда първият етап на "Южен поток" да е готов през 2015 г., когато по тръбата ще потече и първият газ.

Дата на приключване обаче е от по-малко значение, по-важна е датата, на която започва строителството. Путин нареди тя да бъде променена от 2013 на 2012 година. Онова, което се премълчава като намерение е, е да се изпревари датата март 2013 г., когато влиза в сила Третият енергиен пакет на Европейския съюз.

Русия ще настоява, че датата, на която "Южен поток" е стъпил на територията на ЕС (дори да е само в България), е по-ранна от влизането в сила на европейското законодателство и поради тази причина остава извън неговата юрисдикция. Москва иска да превърне България съучастник в "капана", който залага срещу ЕС.

Путин и председателят на "Газпром" Алексей Милер представиха и новия маршрут на газопровода, в който отпада отклонението от България към Гърция за южна Италия. Въпреки това капацитетът на съоръжението остава непромнен – 63 млрд. куб.м. годишно.

Без да се разклонява на две в България, единствената тръба ще продължи към Сърбия, Унгария, Словения и северна Италия. Разклонения от главния тръбопровод се планира да стигнат до сръбската част на Босна, Хърватия и Австрия. Обмисля се дали да има отклонение от България към Македония, но България загуби много по-голяма транзитна възможност с орязването на ръкава към Гърция и южна Италия.

В новата конфигурация Австрия е обикновена страна вносител, без предимствата на транзитна страна и център за дистрибуция, каквато бе първоначалната идея. Тази промяна настъпи след решението на Европейската комисия да блокира опита на "Газпром" да придобие 50% от газовия хъб Central European Gas Hub (CEGH) в Баумгартнер, Австрия, към която се стреми и алтернативният газов проект "Набуко". (В ЕС смятат, че сделката би нарушила правилата на Третия енергиен пакет на ЕС, който забранява производител да извършва и борсова търговия с газ -бел.ред.).

Така "Газпром" изгуби интерес към Австрия, след като се оказа, че няма да е съсобственик в големия газоразпределителен хъб CEGH.

От 2009 г. досега Москва никога не е идентифицирала източниците на газ (от Русия или от другаде), чрез които ще осигурява 63 млрд. куб. м газ годишно. По-рано Кремъл смяташе да взема газ за "Южен поток" от трета страна – от Туркменистан или от картел на газови производители. В момента собственото производство на Русия остава непроменено от предкризисните години. От съветските времена досега като не са разработени никакви нови находища (освен в Далечния Изток).

Според сегашни изчисления на Москва общата стойност на "Южен поток" ще е 16.5 млрд. евро. Сумата включва 10 млрд. евро за 920-километровата подводна част (с четири ленти) по дъното на Черно море. Още 6.5 млрд. евро трябва да отидат за трасето от 2 100 километра по суша (без да се смятат малките разклонения, които все още се обмислят).

Тези изключително големи инвестиционни разходи неизбежно ще се прехвърлят на консуматорите, съответно чрез по-високи цени на природния газ. На "Газпром" няма да се наложи да застане директно лице в лице срещу тези консуматори, дори проектът да се реализира частично. В този случай правителствата и националните газови компании трябва да наложат тези цени в своите собствени страни и те ще са тези, които ще се изправят срещу консуматорите.

Съгласно плана подводната част на "Южен поток" е по-къса, но по-скъпа от тази на "Северен поток", който минава по дъното на Балтийско море. Балтийската тръба, завършена през ноември 2011 г., е дълга 1 220 км и изграждането ѝ излезе 9 млрд. евро, вместо 6 млрд. евро, както бе декларирано при старта през 2006 г.

На базата на този опит трябва да се предвиди надхвърляне на разходите за "Южен поток", като съответно са под въпрос и 10-те млрд. евро за подводната част. Докато "Северен поток" минава през плиткото дъно на Балтийско море, "Южен поток" е предвиден да мине от дълбоко към много дълбоко дъно в турската част на Черно море, което изисква по-високи разходи за материали и строителство.

Москва предлага да се разделят разходите за изграждане на "Южен поток", подводната и сухопътната част, между многобройните акционери. "Газпром" обаче запазва контрола върху самата проектантска част, върху изграждането, върху бъдещото опериране на всяка от секциите, както и търговски контрол върху цялостния проект, на който се явява единствен доставчик на газ.

За подводната част на тръбопровода, който е с високи разходи и рискове, "Газпром" формира международен консорциум, в който държи дял от 50%. Останалите участници са италианската компания ENI, немската BASF и френската EdF.

За участъците по суша са формирани съвместни компании на "Газпром" с всяка отделна страна.

Москва обаче настройва едни срещу други бъдещите си европейски клиенти и Украйна. Путин демонстративно инструктира шефа на "Газпром" Алексей Милер да държи Украйна в транзитния бизнес като дългосрочен стратегически партньор на Русия. В същото време Милер декларира, че точният капацитет на "Южен поток" ще зависи от Украйна – тоест, от решението на Украйна да даде газопроводите си на "Газпром".

Така европейските страни в "Южен поток" може да не получат никакъв нов газ, дори и капка, и никакъв нов газопровод или хранилища на своите територии, ако "Газпром" се сдобие с транзитните газопроводи на Украйна и продължи да ги използва при приблизително същите нива на пропускателна способност като сега.

"Южен поток" не бива да се разглежда като проект за доставка на газ. Неговата главна цел е да спре и да преобърне приложението на Третия енергиен пакет на ЕС, който цели да наложи антимонополни правила, изискващи разделяне на производството и продажбата на газ от неговото транспортиране и съхранение. Това означава вертикално интегриран монополист като "Газпром" да не може да притежава контролен дял в газопроводите и хранилищата на газ, намиращи се на територията на ЕС.

"Южен поток" се сблъсква челно с европейското законодателство. Чрез този проект "Газпром" би придобил съсобственост върху газопроводи в редица страни членки на ЕС, където в момента не притежава подобни активи. Това би анулирало Третия енергиен пакет на ЕС.

Един легален прецедент би дал възможност на "Газпром" да съхрани вертикално интегрираните си активи в други европейски страни, включително в Германия и балтийските държави. Кремъл ще се позовава на "Южен поток", посочвайки, че страните членки на ЕС могат да погазват европейското законодателство на своите територии в партньорство с "Газпром".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

101 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #101

    УРА братя да живей ББ ГЕРБ и г-жа Клинтън похвали ни жената глупавите ГЕРРМНЦИ ВЕЧЕ СА ЗАВИСИМИ ОТ РУСИЯ но ний им показхме какво можем ДА ЖИВЕЙ БРАТСКАТА ДРУЖБА С ТУРЦИЯ ГРУЗИЯ И АЗЕРБЕЙДЖАН ако Европа не ни подкрепи сттратегично и геполитично ши видтът квао ша правим НИЙ СМЕ ПРОСТИ И ТЕСА ПРОСТИ ЗАТОВА НЕ СЕ РАЗБИРАМЕ ДА ЖИВЕЙ БББББ ура братя

  2. Анонимен
    #100

    Благодарен съм на 97 за този материал. Дава ясна идея за нещата, защото е написан от учен, което е по ценно от матерял написан от "нормални хора", в смисъл на неучени, упражнявайки своя български /в което от лингвистична гледна точка, разбира се няма нищо лошо!/.

  3. Анонимен
    #99

    Искате да ме убедите, че цитирам "изказвания които са били валидни за времето си", а сега вече изоставането на руснаците е с повече от век? Не ви вярвам. Намирам го злонамерено.

  4. Анонимен
    #98

    Ало № 97 ти нямаш ли си собствено виждане и мнение? От извесно време цитираш разни изказвания които са били валидни за времето си,но вече просто са неадекватни.Ставаш жалък и отблъскваш нормалните хора от себе си, и каузата която защитаваш.

  5. Анонимен
    #97

    По-малко от век са изостанали руснаците, но горе-долу там.
    Извадка от статия на доц. д-р Румен Кънчев, политолог, изследователските му интереси са фокусирани в областта на геостратегията и геополитиката и въпросите на международната сигурност. "Всъщност необходимо е да се подчертае, че преобладаващата част от руски, американски и европейски експерти и стратези са единодушни относно следното: 1) въпреки енергийния подем на руската икономика, Русия изостава от водещите европейски икономики с около

  6. Анонимен
    #96

    Като чета препоръките давани от някои "умни" глави, си мисля,че някои хора са изостанали във времето и живеят поне век назад.

  7. Анонимен
    #95

    93, не бързайте, и това ще стане когато добием собствен газ, и тогава българския народ, наречен от вас /българския Ви не е лош!/ "празни кратуни", наистина ще са доволни, защото живота им ще е по-евтин. Просто няма да бъдат ограбвани от своя поробител, руснаците.

  8. Анонимен
    #94

    Не знам защо,Европа лае толкова.Спираш да купува и толкова,като Руснаците им са виновни.

  9. Анонимен
    #93

    Има едно толкова просто правило в живота.Щом не харесваш нещо, просто не го купуваш.Не купувайте руският газ и оставете руснаците да мизерстват.Тогава мисля,че някой празни картуни ще са доволни.Обаче след това и европейците ще ходят да ровят в кофите за боклук.Ако ли не да купуват газ от хамириканците,за да им излезе по евтино.Проста работа.

  10. Анонимен
    #92

    Нека подпомогнем оздравителния за България процес, започнат от Хилари и Бойко --- Петиция "ЗА" демонтиране паметника на съветската окупационна армия в София можете да подпишете на - http://www.change.org/petitions/-26

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.