Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Москва иска отново да направи Гърция стратегически партньор

9 коментара

Двете необвързващи оферти на руснаците в конкурса за приватизация на националната газова компания ДЕПА и националния газов оператор ДЕСФА свидетелстват за намеренията на Русия да покаже Гърция като новия си партньор в Югоизточна Европа. Според информация на "Етнос" общо за двете компании се предлагат 2,7 милиарда евро, което е показателно за силния интерес от страна на Москва.

Геополитическият интерес на руснаците се проявява чрез участието в процедурата на сериозни руски компании. Те се връщат шест години след първата ръка за сътрудничество, протегната с междудържавното споразумение за изграждането на петролопровода Бургас-Александруполис и меморандума за газопровода Южен поток - южния коридор за транспортиране на газ (България-Гърция-Италия). Тези проекти в крайна сметка не постигнаха успех заради погрешни действия на предните правителства.

Освен с участие в приватизацията ДЕПА и ДЕСФА, руснаците проявяват интерес и към жп компанията ТРАИНОСЕ- дъщерна компания на националния жп превозвач ОСЕ.

На новата шахматна дъска, която оформят руснаците в южната част на Европа, те искат Гърция за партньор. Очаква се това да бъде потвърдено и на планираната визита на гръцкия премиер Андонис Самарас в Москва. Самарас ще посети Русия през следващия месец и ще се срещне с президента Владимир Путин.

Според информацията енергийният гигант Газпром (Gazprom) предлага 900 милиона евро за ДЕПА, а Негуснефт (Negusneft) от дружеството Синтез (Sintez) дава 1,8 милиарда евро за ДЕПА И ДЕСФА.

Офертите на двете руски компании съществено се различават от тези на другите кандидати, които преминават в следващия етап от конкурса, провеждан от агенцията по приватизация (ТАИПЕД). Консорциумът от гръцките дружества Вардиоянис и Митилинеос е предложил 540 милиона евро за ДЕПА, държавната газова компания на Азербайджан Сокар (Socar) дава 460 милиона евро за ДЕСФА, а сдружението на чешкия фонд Пи Пи Еф (PPF) с гръцката ГЕК ТЕРНА предлага 400 милиона евро за ДЕСФА.

В същото време Газпром, който е единственият доставчик на природен газ в Гърция през съществуващия гръцко-български газопровод, гледа положително на искането на ДЕПА за "по-добра ценова политика заради икономическата рецесия". Газпром има договор с ДЕПА за доставка на газ до 2016 г. с опция той да бъде удължен с още девет години. Ако в крайна сметка руският гигант пристъпи към намаление на цените, то това незабавно ще се отрази на индустрията, малките и средни компании, както и на домакинствата.

Пътят на приватизация на двете гръцки компании не е осеян с ... рози. Наскоро Вашингтон и Европейската комисия побързаха да покажат раздразнението си от преднината, която имат руските компании. "Гърция трябва да се съобрази със собственото си законодателство и със законите на Европейския съюз. Това, за което се договорихме всички държави, е да има различни източници за задоволяване на енергийните нужди, за да не се изпада в позицията на заложничество", заяви преди дни говорителят на Държавния департамент Виктория Нюланд.

Подобна информация публикува и световната информационна агенция Ройтерс, в която се споменава за безпокойството на Брюксел относно възможността руската Газпром да купи ДЕПА, което би я поставило в господстваща позиция в страна-членка на Европейския съюз. В момента руското дружество е обект на голямо разследване на Европейския съюз, свързано с конкуренцията. Има коментари, че това е причината, поради която от втория етап на конкурса са се оттеглили италианската ЕНИ (ENI) и френската Електрисите дьо Франс (Electricite de France - EDF).

Въпреки натиска от САЩ и ЕС, руснаците държат на своето. Показателно е съобщението на руското дружество Синтез (Sintez). Агенция Блумбърг (Bloomberg) предаде, че "Синтез потвърждава силния си интерес към ДЕПА и ДЕСФА и ще проучи имуществото им преди да подаде цялостна обвързваща оферта".

Друг "трън" в приватизационната процедура е трагичното икономическо състояние на енергийния пазар. Дълговете са за над 1,5 милиарда евро. Задълженията на клиенти към ДЕПА се изчисляват на около 500 милиона евро. Със сигурност проблемът възникна заради дълговете, които има операторът на пазара на електроенергия (ЛАГИЕ) към производителите на електроенергия. Това е едно домино от задължения, което започва от неплатени сметки за ток в размер на 1,2 милиарда евро от страна на домакинства и компании към националната електрическа компания ДЕИ..

На 23 януари петимата кандидати ще бъдат поканени в агенцията за приватизация, за да получат документите за тръжната процедура и да се отвори пътят за подаване на обвързващи оферти.

Правителството планира приватизацията на ДЕПА и ДЕСФА да приключи до 31 март.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #9

    Money makes the world go round! Който има пари - купува. Който няма , да се почеше, да се почеше и да напопържа във форума. Нали се борехме за пазарна икономика и за свободно движение на капитали, хора и идеи.

  2. Анонимен
    #8

    Ми как..Не са за изпускане гръцките рафинерии, тръбопроводи, острови и излаза на Бйло и Средиземно морета. Щото Босфора е тесен. Пък така искат да овладеят и Южния газов коридор чрез участие в цените на микса и транспортирането. НЕма да говорим за военни бази. То и сега има доста руснаци в Гърция. Може би както тук, че и повече.

  3. Анонимен
    #7

    5 и 6 много сте далеч от реалноста.За България най-голямата заплаха си остава глупоста и комплексарщината ни. 6 звучи точно като македонец в час по история.Както се надсмиваме на македонците отстрани, така и ние ставаме за смях , но не се виждаме.Все пак македонци и българи сме едно, нали!Отличителна черта ни е да звиждама и плюваме, а още по-лошо е че си и пречим.

  4. Анонимен
    #6

    Това е една стара, стара игра, която Гърция, а и Сърбия, играят с Русия. Когато имат нужда, много често в борбата им срещу България, те викат Русия на помощ, отплащат им се със знаци на внимание. И руснаците винаги се отзовават, като отхвърлен и отново повикан любовник. Обаче, когато руската прегръдка стане прекалено близка, и усетят дъха им във врата си, те бързо разкъсват прегръдката и бягат настрани. това не пречи на Русия стратегически винаги да залага на тези капризни любовници, и срещу интересите на вярна България. Губеща имперска политика, но оставаща неизменна.

  5. Анонимен
    #5

    Ще е груба грешка ако гърците загърбят европейското си семейство и се продадат на дявола. Сибирските варвари където са стъпили всичко опоскват. Русия продължава да е империята на злото и гърците един ден ще съжеляват че са я пуснали в задния двор на европа.

  6. В и К
    #4

    Май мужиците искат нова офшорка.

  7. Анонимен
    #3

    Балканите ще са по- добре при силна конкуренция на запад и изток за стратегически контрол! Така е било до края на студената война и май пак натам върви. При фалита на ЕС руснаците виждат естествен шанс за икономическо присъствие.

  8. Анонимен
    #2

    Хи хи хи Великите САЩ и ЕС разследват Газпром за конкурентност... Ами ако тръбите се обърнат към Китай?

  9. Анонимен
    #1

    Такива са новите реалности.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.