Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Москва, Париж и Берлин не искат нов световен ред

0 коментара

Лидерите на Русия, Франция и Германия се срещат в Санкт Петербург, за да обсъдят стратегията си за следвоенен Ирак и отношенията с побеждаваща коалиция, предаде Би Би Си.

Трите държави се съпротивляваха до последно срещу войната в Ирак.

В изявление пред медиите между двустранните срещи с партньорите си руският президент Владимир Путин изрази съжаление за водената от САЩ операция срещу Ирак.

Той повтори, че ООН трябва да има водеща роля в решаването на иракския конфликт.

Тримата лидери бяха "убедени в липсата на перспективи за военно решение на иракския проблем", каза Путин.

Вашингтон предложи трите държави да опростят дълговете на Ирак

Преди началото на срещата в Санкт Петербург Вашингтон предложи Русия, Франция и Германия да разгледат възможността за опрощаване на дълговете, които Ирак има към тях.

Такава стъпка би била една от възможните форми на приноса на Москва, Париж и Берлин в следвоенното възстановяване на Ирак, е посочил първият зам.-министър на отбраната Пол Улфовиц вчера в изказване пред сенатската Комисия по въоръжените сили.

Тези три държави могат да направят много, е изтъкнал заместник-министърът. "Например, могат да помислят за огромните дългове, които са се натрупали от парите, отпускани на диктатора за покупки на оръжие, строеж на дворци и създаване на апарат за репресии."

Русия, Франция и Германия би трябвало да помислят "няма ли да е уместно да бъдат опростени тези дългове частично или изцяло, за да не бъде обременено с тях новото иракско правителство", е подчертал Улфовиц, добавяйки, че САЩ и иракският народ биха приветствали тази форма на помощ от трите страни.

Председателят на руската Дума Генадий Селезньов обаче отхвърли това предложение и каза, че Русия би могла да преговаря проблема за дълга само с пълновластно правителство на Ирак.

Ирак не е 51-ят щат на Америка, е казал той, цитиран от АП.

Русия, Франция и Германия искат решаваща роля на ООН

Руският президент Путин и германският канцлер Герхард Шрьодер провеждат традиционна двустранна среща в Санкт Петербург. Този път обаче поради елемента на спешност френският президент Жак Ширак се присъдени към тях, опитвайки се да промоцира техният алианс за мир, отбелязва Би Би Си.

Някои коментатори вече се чудят дали това не е среща анти - Белфаст, имайки пред вид срещата на американския президент Буш и британския премиер Блеър в Северна Ирландия по-рано тази седмица. Там бяха обсъдени проблемите на следвоенното възстановяване в Ирак.

Русия, Франция и Германия настояват, че това може да бъде направено само под егидата на ООН. Те имат съюзник в лицето на генералния секретар на ООН Кофи Анан, който твърди, че само ООН може даде легитимност на новото управление в Багдад.

Анан беше поканен да се присъдени на срещата в Санкт Петербург, но реши да откаже.

Според някои руски наблюдатели той не е поискал да влияе чрез авторитета си за разделението между членовете на Съвета за сигурност на ООН.

Те също така спекулират за някакъв нов "сърдечен съюз" между Франция, Германия и Русия, като допускат, че ще е по-добре отношенията със САЩ и Великобритания да се оправят и да се възстанови единството в ООН.

В четвъртък Пол Улфовиц се противопостави на основния аргумент на трите европейски държави, настоявайки, че ООН не може да поеме отговорността за Ирак.

Париж, Москва и Берлин не искат нов световен ред

Германският канцлер Герхард Шрьодер се съгласи с мнението на руския президент Владимир Путин, че светът не се нуждае от нова Ялта, предаде ИТАР-ТАСС.

"Не ни е необходима Ялта, не ни е необходим нов ред, трябва да се отнасяме сериозно към Устава на ООН. Въпреки че несъмнено е необходимо да реформираме някои структури на ООН", заяви Шрьодер в рамките на форума "Петербургски диалог".

Шрьодер уточни, че става дума не само за предложението на генералния секретар на ООН за реформи в Съвета за сигурност на ООН. "Има и други предложения", посочи Шрьодер. Според него нещата не могат да останат такива, каквито са, когато става дума за стабилността.

"Следвоенното устройство на Ирак трябва да се развива под егидата на ООН, това е в интерес на всички", каза германският канцлер. Според него демокрацията в Ирак трябва да се развива отвътре, а не да бъде налагана отвън.

По-рано руският президент посочи, че положителният резултат от войната в Ирак е отстраняването на тираничния режим на Саддам Хюсеин, а негативният - че подкопава системата на международното право.

"Нова Ялта не съответства на представите на Москва за това как да се изграждат отношенията в новия свят", заяви Владимир Путин. Той се обяви срещу сепаратистките действия и подчерта, че системата за сигурност в света може да бъде усъвършенствана само заедно с ООН. "Длъжни сме да възстановим тази система от ценности и заедно с партньорите от САЩ и Великобритания да решаваме въпросите за укрепване на върховенството на международното право", посочи руският президент.

След отделните двустранни срещи тримата ръководители ще дискутират финално каква ще е политиката им занапред.

След края на форума Путин, Ширак и Шрьодер ще открият семинар в събота, посветен на международната сигурност.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.