Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Москва подозира американски радар за аварията с космическата сонда "Фобос"

Според читателите на вестника чиновници се прикриват зад "фантастични" версии

27 коментара

Руската междупланетна станция "Фобос-Грунт", неуспяла през ноември да се насочи към Марс и паднала на Земята в неделя, може случайно да е пострадала от американски радар. Това пише във вторник руският вестник "Комерсант", като се позовава на неназован източник от ракетно-космическия отрасъл на страната.

Източникът не изключва през първите часове след старта космическият апарат да е навлязъл случайно в обсега на американския радар на атола Куаджалейн (Маршалови
острови), който следял в момента траекторията на астероид.

Полигонът "Роналд Рейгън" на Куаджалейн разполага с радиолокационна система KREMS (Kiernan Reentry Measurements System) с четири мощни радара, построени през 60-те и 70-те години на миналия век. Основната задача на тази система е да контролира параметрите на движение на бойните глави при ракетни изпитания, но един от радарите се използва и за контрол на космическото пространство.

Излъчен от локатора импулс с мегаватна мощност може да е повредил електрониката на "Фобос-Грунт", поради което станцията не е могла да задейства двигателя си, предполага източникът. Той специално изтъква, че се разглежда възможността да става дума за "форсмажор", а не за целенасочено действие.

В руската преса вече се появиха и твърдения на друг руски експерт, според когото аварията на "Фобос-Грунт" може би е предизвикана от радарите в Аляска. "В Аляска например има огромно радиолокационно поле", което може да повлияе йоносферата, а оттам "със сигурност" и на космическите апарати, заяви той. "Може би всичко е станало случайно, но нашият "Фобос-грунт" е прелетял тъкмо над Аляска", обясни бившият командващ армия от руската система за предупреждение при ядрена атака Николай Родионов, генерал-лейтенант в оставка.

Междуведомствена комисия предстои да разследва причините за станалото с "Фобос-Грунт". Вече е отхвърлена версията за отказ на бордовия компютър; сега експертите разглеждат варианта за физическа повреда или късо съединение в захранването, пише "Комерсант". В понеделник комисията отказа да коментира официално версията за външно въздействие върху космическия апарат, добавя вестникът.

Руски чиновници се прикриват зад "фантастични" версии

Публикацията на вестника предизвиква вълна от остроумни подигравателни мнения на неговите читатели. Общото мнение е, че подобни "фантастични" версии за причините за аварията се появяват и ще се появяват, за да бъде отклонено вниманието от отговорността на руските чиновници.

В т. н. "електронни бомби" за извеждане от строя на електронна апаратура се използват не мегаватови, а гигаватови импулси. При това тези устройства са ефективни н разстояние от порядъка на стотици метри. Разстоянието от радара до станцията е било минимум стотици километри, а радиосигналът затихва пропорционално на разстоянието на квадрат, тоест, сигналът на американския радар в сравнение с "електронната бомба" е бил отслабен още един милион пъти. Тъй че, всичко това е пълна глупост, пише читател на вестника.

Вместо да пускат спътници, трябва да пишат научна фантастика - "Бестселърите на Роскосмос". Все една се отделят бюджетни пари, каква е разликата, дали ги получават за спътници или за фантастика, пише друг.

"Сега главното е да не се допусне американските радари да насочат "многоватови импулси" срещу избирателните райони по време на президентските избори. Че, не дай Боже, може Путин да не победи...", пише един от читателите на вестника.

Преди дни руският вицепремиер Дмитрий Рогозин, който следи сектора на отбраната, лично пое контрола върху разследването на причините за аварията на "Фобос-Грунт". "Очаквам от "Роскосмос" обещания доклад с причините за авариите (на руски космически апарати, б. р.), имената на антигероите, а също и поглед върху перспективите за развитие на космическия отрасъл до 2030 г.", пише Рогозин в своя Туитър.

По последни данни "Фобос" е изчезнал от екраните на руските радари в неделя в 21.45 ч. московско време. Според руската космическа отбрана апаратът е паднал в Тихия океан на 1250 километра от чилийските острови Уелингтън. Никой обаче не е наблюдавал разрушаването на "Фобос", тъй че липсват както визуални, така и каквито и да било други потвърждения за неговата съдба. Предполага се, че той е изгорял на 100 километра над земната повърхност още над територията на Бразилия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

27 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #27

    Към 18: Напомнихте ми стар виц - Каца руска ракета на луната, оглеждат се и предават до Москва - и тук няма живот!

  2. Анонимен
    #26

    Всяка крушка си има опашка. Всичко за руснаците започва така - - http://www.ebooks-bg.net/istoria/istoriaimg/istoria_downloadfile510003.htm -- минава през -- http://www.dw-world.de/dw/article/0,,4868519,00.html -- и завършва със - - http://www.mindway.asia/video/ZrYqibjzmRI

  3. Анонимен
    #25

    Освен американците, други смъртни врагове на всички руски инициативи са четирите сезона, не трябва да ги пренебрегваме!

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #24
  5. Анонимен
    #23

    да, Щатите са виновни. Системата Хаарп си свърши работата и погреба милиарди руски банкноти и труд. А също и лиши човечеството от крачка напред в науката.

  6. Анонимен
    #22

    Другарите от Роскосмос трябва сериозно да помислят, траекторията на космическите им апарати да минават само над приятелски територии като Куба, Венецуела, Северна Корея, Сирия, Беларус и Русия разбира се, тогава всичко ще тръгне по мед и масло за руската наука и техника.

  7. Анонимен
    #21

    На кривата ракета ... Правилно го е казал 20. А то тяхната ескимоска ракетка крива та крива, ама нейсе.

  8. Анонимен
    #20

    На калпава руска ракета космосът й е крив!

  9. Анонимен
    #19

    Въпрос: Защо, след като руснаците са знаели предварително, че в Аляска има "огромно радиолокационно поле", не са планирали траекторията на станцията "Фобос-Грунт", така че да не попада в тази зона?

  10. Анонимен
    #18

    гледайте Аполо 18 и ще видите как руски космонавти изоставени на Луната продължават да живеят там в каменно състояние, само благодарение на това, че са си организирали първична партийна лунна организация, която следва почините на ленин за живот при трудни условия близки до тези на социализма. Срещайки американските космонавти те продължават да се правят на камъни и дори се опитват да убият новодошлите, които не желаят да се присъединат към тяхната ППО.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.