Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мост на близо 5 века на прочутия архитект Синан в Харманли е реставриран

3 коментара
Мост на близо 5 века на прочутия архитект Синан в Харманли е реставриран

Гърбавият или сводестият мост в Харманли, построен през 1585 г. от най-прочутия османски архитект Мимар Синан, е реставриран със 750 000 лв. по програмата за трансгранично сътрудничество между България и Турция.

Днес той официално беше пуснат в експлоатация, а надеждата е да се превърне в туристическа атракция, какъвто е другият мост, построен от Мимар Синан, каза Юлиян Димов, собственик на "Пи Ес Пи" ЕАД. Компанията направи цялостната реставрационна дейност под наблюдението и ръководството на арх. Милена Каменова.

Мостът се намира над река Олудере в Харманли. Той е част от големите строежи по диагоналния път към Истанбул, където Синан вече е построил няколко моста. За неговите творения е характерно използване на по-мек варовик, който се обработва лесно, а здравината и устойчивостта се увеличава с времето.

Гърбавият мост в Харманли е обявен за "Народна старина" още през 1927 г., а през 1977 е обявен за архитектурно-строителен паметник на културата.

По време на реставрационните дейности е заздравена на автентичната структура на съоръжението. Спрени са разрушителни процеси по инфилтрация на вода, ерозия на фугите и камъка, изслояване на старите циментови фуги.

Особено внимание е обърнато на пренаправата на настилката на моста, която вече няма да позволява проникването на вода в структурата му.

Премахната е и прораслата растителност, камъните са укрепени, а откритите фуги запълнени с подходящ материал.

Върнат е и блясъка на постаментът-пейка с мраморен надпис, изпълнен в стила "сюлюс джелиси".

Проектът е съфинансиран от Европейския съюз чрез програмата ИНТЕРРЕГ-ИПП по програмата за трансгранично сътрудничество България-Турция 2014 - 2020. Той се реализира в сътрудничество между община Харманли и "Асоциация за популяризиране на Одрин и туризма в Одрин".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #3

    Един мост не може да бъде туристическа атракция. Никой не би пътувал десетки километри за да види един обект. Този мост ще засили етническото разделение в региона и ще създаде политически напрежения, ако това не се предвиди още сега. Турската страна е предприела инициативи в Западните Балкани за реставрация величието на отминалото време, в което е играела ключова роля за региона. Тя отделя инвестиции в телекомуникационния сектор в Албания, банковия сектор в Босна и Херцеговина, здравеопазване в Албания и Косово, хранителна промишленост в Северна Македония, образователна сфера в Босна, Херцеговина и Аблания. Анкара работи за ислямско възраждане на Балканите.

  2. The Rock
    #2

    Добре е, все пак, че са се научили от римляните как се прави мост.

  3. Guest787
    #1

    Много добра работа! Как е изглеждал моста преди ремонта: https://www.harmanli.bg/bg/novini/zapochna-restavratsiyata-na-garbaviya-most-v-harmanli/

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.