Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МОСВ обеща пълна защита на редките птици в Рила след осъждане от Брюксел

0 коментара
МОСВ обеща пълна защита на редките птици в Рила след осъждане от Брюксел

Съдът на Европейския съюз осъди в четвъртък България заради това, че не е осигурила пълна защита на птиците в Рила. В резултат на това екоминистерството обеща да предприеме мерки и да обяви като специална защитена зона цялото орнитологично важно място, обхващащо Рила планина.

Съдебното решение, според което България не е класифицирала най-подходящите по брой и площ територии за опазването на видове птици в Рила, не налага финансови санкции за страната.

Наказателната процедура, по която е постановено решението на Съда на ЕС, стартира през юни 2008 г., като от Министерството на околната среда и водите обясниха, че през тези десет години е била разменена огромна по обем кореспонденция с Брюксел. Междувременно ведомството е разширило списъка на защитените зони за опазване на дивите птици бе разширен с нова зона "Рилски манастир“. Така вече били класифицирани 72% от общата площ на орнитологично важното местообитание "Рила“ и била осигурена максимална защита на видовете птици.

Според Съда на Европа този процент обаче трябва да е сто и защитата да обхване и буферната зона на Рила. Обявяването на новата зона "Рила буфер" за защитена обаче продължава да се бави.

От Глобалния фонд за дивата природа WWF коментираха, че "тази осъдителна за България присъда би могла да бъде избегната, ако Директивата за птиците бе приложена стриктно и изцяло". Организацията посочва, че "единствената реална причина за отлагането на това обявяване (на зона "Рила буфер) са предложенията за застрояване на серия от заменки на гори в северна Рила на териториите на общините Сапарева баня и Самоков.
 
"Днес всички, които са отговорни за необявяването на „Рила буфер“ за защитена зона, трябва да поемат отговорност за осъждането на България, а правителството да предприеме спешни мерки за включването на тази територия в Натура 2000", пише в позиция на коалицията „За да остане природа в България“.
 
Планината Рила е важен регион на обитаване на птици и една от най-значимите територии в Европейския съюз за опазването на около 130 вида гнездящи птици. От европейско природозащитно значение са 41 вида, като един от тях е застрашен в световен мащаб.

 Включените досега в Натура 2000 Национален парк Рила и Природен парк Рилски манастир не са достатъчни, за да обхванат в достатъчна степен популациите на застрашените видове птици. Незащитените територии, наречени "Рила буфер“, обхващат стари, естествени гори, които са единственото обиталище на видове като белогърбия и трипръстия кълвач, пернатоногата и врабчовата кукумявка, глухара и др. По данни от лесоустройствените проекти над 56% от горите в предложената територия са на възраст над 100 години, посочват природозащитниците.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.