Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МОСВ осъдено да плати близо 25 млн. лв. на ТЕЦ "Брикел"

Парниковите квоти продължават да играят лоши шеги на държавата

5 коментара
МОСВ осъдено да плати близо 25 млн. лв. на ТЕЦ "Брикел"

Държавата ще трябва да плати близо 25 млн. лв. на свързваната с бизнесмена Христо Ковачки ТЕЦ "Брикел", ако Върховният административен съд (ВАС) потвърди решение на Административен съд – София град. През август 2020 г. първоинстанционният съд постановява, че екоминистерството е ощетило електроцентралата като ѝ е определило по-малко от необходимите ѝ безплатни парникови квоти за работата в периода май 2010 - май 2011 г.

Казусът ще се гледа на заседание на ВАС в средата на март.

Става въпрос за това, че Министерството на околната среда и водите (МОСВ) е орязало даваните от държавата парникови квоти за ТЕЦ "Брикел". Ведомството предоставяше такива на всички замърсители на въздуха с въглеродни емисии. С течение на времето тези квоти намаляваха и вече не се разпределят. С решение на зам.-министър на околната среда на електроцентралата са били орязани исканите от нея безплатни квоти. Те бързо били изразходени и се наложило дружеството да купува допълнително 892 хил. квоти за посоченото време..

Изчисленията за претендираните и орязани 1.09 млн. квоти са направени на база предходна работа на мощността, плана за разпределяне на квотите и инвестиционните планове за въвеждане на сероочистващи инсталации, каквито към онзи момент централата не е имала. Решението за разпределянето на безплатните квоти за този период е било обявено за нищожно от съда през май 2012 г. и върнато за ново произнасяне, но през 2016 г. тогавашният екоминистър излязал с писмо, че няма правно основание да разпеделя емисии със стара дата. Това писмо също е обжалвано от "Брикел" и върнато от съда за ново произнасяне, каквото обаче няма и към момента. това.

Заради намаляването на предоставените държавни безплатни квоти, на дружеството се наложило да си закупува такива, за да избегне сериозни глоби за замърсяването на въздуха. В съда са представени фактури за 22.4 млн. лв., а дружеството претендира и за лихви от 9 млн. лв. върху тази сума.

Административният съд - София град приема претенцията, но орязва главницата по фактурите на 17.453 млн. лв., а лихвата изчислява на 7 млн. лв. към датата на разглеждането на делото с изрично посочване, че размерът ѝ се формира към датата на погасяването ѝ. Това решение се обжалва и се предстои окончателно произнасяне.

Откъде МОСВ ще извади претендираните пари, ако ВАС потвърди решението на първата инстанция, не е ясно.

Това съвсем не е първият случай, в който ТЕЦ "Брикел" и други енергийни дружества на Ковачки печелят срещу държавата заради решения на нейни органи по въпроси с парниковите квоти.

Отделен е въпросът с произнасянията на съда по повод работата на въглищната мощност с отпадъци. Миналата година екоминистерството няколко пъти спря ТЕЦ "Брикел", но дейността му бе възобновявана по решения на съда. Накрая от дружеството обявиха,че няма да горят боклуци, а започват да се газифицират.

Съвсем наскоро - в края на януари 2021 г., ВАС окончателно се произнесе в полза на въглищната централа по решение на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) за цените на топлинната и електрическата енергия от 1 юли 2018 г. до края на юни 2019 г.

Съдът е категоричен, че комисията е признала в тарифите на "Брикел" по-малко от необходимите ѝ средства за купуване на парникови квоти. КЕВР изчислила цените при стойност на въглеродните емисии от 8.91 евро за тон, докато данните от европейската търговия показват, че цените на квотите преди решението на КЕВР са били около 15 евро, а през октомври 2018 г. достигат 20 евро за тон.

Енергийният регулатор признал в цените на въглищната централа 7.2 млн. лв., докато при цена на емисиите от 15 евро те достигат 12.1 млн. лв., а при цена от 20 евро – 16.2 млн. лв. Така мощността била ощетена, защото не е можела да възстанови разходите си за квотите през цените си.

Отделно дружеството претендира, че КЕВР му е признал и други по-ниски от необходимите разходи. В крайна сметка съдът обявява окончателно за незаконно решението на комисията в частта за цените на "Брикел". Регулаторът сега трябва да се произнесе в едномесечен срок, което щяло да бъде направено в установения срок, казаха от КЕВР пред Mediapool.

Какви точно обезщетения и как ще ги получи дружеството, предстои да се види.

Случаят е сходен на този от юли 2019 г., когато върховният съд реши, че топлофикациите в Русе, Плевен, Перник, Враца, Бургас и Велико Търново, зад които също се смята, че стои енергийният бос Христо Ковачки, са били ощетени от КЕВР с по-ниски от реалните им цени. Тогава също бе отменено решението на КЕВР и бе обявено, че средствата ще бъдат получени от топлофикациите като през следващия регулаторен период им бъдат определени по-високи от реалните цени на топлинната и електрическата енергия. Оценката бе за суми от порядъка на 21.6 млн. лв. общо за шестте топлофикации.

От съдебното решение по безплатните парникови квоти от МОСВ така и не става ясно защо ведомството е определило по-малко от необходимото за "Брикел" количество. При действията на енергийния регулатор е ясно, че целта е потискане на ръста на цената на парното и тока за бита, но в крайна сметка въглищната централа успява умело да защити пред съда претенциите си.

Тези случаи показват как неправомерни или недостатъчно законово аргументирани по една или друга причина действия на държавни органи водят до изкривяване на цените и на пазара на електроенергия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. перо
    #5
    Отговор на коментар #1

    Прост народ - слаба държава!

  2. дреалист
    #4

    Имаше един хитър и нагъл географ екоминистер, който много е възможно да е правел сечено на ковашки, за да захлеби... И явно не е минало... Той даже направо полегна на Цеко за Пирин, ама и там не мина. Кутцузлия копче...

  3. Бай Кольо
    #3

    Пак ли Ковачки?! Абе няма ли ПРОКУРОР за тоя?!?

  4. 1107a
    #2

    Българската "държава" знае как да води делата си и как да ги губи. Така платихме на руснаците 1,3 млрд лева. Българската "държава" не се сети, че тоя дето подписвал, не упълномощен за това. Уж за всички сделки над 100 млн решава Народното събрание, ама когато трябва да се плаща на московските началници, може и един чиновник лично да им подари милиарди. За благодарност, след това боце "евроатлантика" го направи заместник министър.

  5. nik
    #1

    Ковачки ще прибере 25 милиона, по решение на българския съд. Съдът не бе ли последния рубеж срещу мафията /и енергийната/?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.