Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МОСВ пак върна екооценката на “Бургас-Александруполис“ за доработка

8 коментара
МОСВ пак върна екооценката на “Бургас-Александруполис“ за доработка

Отрицателно становище за екооценката на проекта за строежа на петролопровода “Бургас-Александруполис“, даде във вторник екоминистерството на околната среда и водите в София и върна за доработка доклада за оценката за въздействие на проекта върху околната среда (ОВОС). Негативно е и отношението на ведомството по оценката за съвместимост на проекта със зоните от европейската екомрежа НАТУРА, през които минава българския участък от трасето на тръбата.

В двата доклада има неясноти и съществени пропуски, поради което Министерството на околната среда и водите (МОСВ) ги връща за доработване на българския клон на проектната компания инвеститор в тръбата “Трансболкан Пайплайн“. Дружеството има два месеца да отстрани причините за забележките.

Това е второто връщане на екооценката, след като екоминистерството поиска от “Трансболкан“ да предложи алтернативен вариант на първоначалното предложение за претоварване на танкерите със суров руски нефт чрез буйове навътре в морето.

Такава възможност бе предвидена от компанията, но МОСВ счита, че тя не е разгледана равностойно и отново основно се залага на варианта буйове или т. нар. ЕЗП - единична закотвена платформа. По нея нефтът ще се транспортира чрез подводни тръбопроводи до бреговата помпена станция за разтоварване в границите на Бургаския залив.

На практика другият възможен технологичен вариант - “Jetty”, “кей”, “пирс” или както е назован в екооценката “естакада”, е разгледан в недостатъчна степен и в представения от инвеститора доклад се приема, че той е по-неподходящ, без това да е подкрепено с данни и доказателства, посочват от МОСВ.

В доклада за ОВОС няма категорична оценка как конкретно би се отразил един разлив на риболова, мидените ферми, туристическата и развлекателната индустрия, недвижимите имоти и т.н., обясняват негативното си отношение от ековедомството. Според неговите експерти не са посочени конкретни мерките за борба с разливите, като е направена препратка, че това ще се разгледа в бъдеще.

Предвидените в доклада мерки не гарантират, че при възникване на аварии няма да бъдат нанесени необратими щети върху залива като цяло, както и на флората и фауната и туризма, аргументират се още от ведомството.

След като “Трансболкан Пайплайн“ внесе допълнението доклади МОСВ ще се произнесе в срок от 30 дни по тях.

Ако и третия път обаче оценките са отрицателни, проектът няма да може да продължи. Само ако становището е положително, може да се пристъпи към едномесечно обществено обсъждане на проекта с общините, през чиято територия ще мине тръбата. Едва 45 дни след това екоминистърът ще се произнесе с окончателно становище за “Бургас-Александруполис“.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Абв гюя
    #9

    Какво ще стане с гоцевия проект?

  2. Heinz
    #8

    Българският бряг не е голям колкото бреговата линия на Русия. И ефектът от замърсяване няма да бъде същия. Да не говорим за собствеността на тръбата и новите вътрешни руски предложения за охрана на руска собственост и не само...Ние не можем да бъдем наивни до безкрайност. Все пак тук още е България...

  3. Факт
    #7

    А др.Костов да му мисли как ще връща рушветите, взети за да прокарва турските икономически интереси.

  4. осведомен
    #6

    Така каза Костов.Факт.

  5. secutor
    #5

    Най- вероятно ще предложи и експертна помощ, та ОВОС-а да стане, както трябва и да не го връща министерството.А Бойко вероятно отновоще се отметне и ще започне да изтъква предимствата на този проект.Всъщност той вече го направи и заговори, като Станишев за това, как ще станем енергиен център на Балканите, а и, както се вижда, разговаря със сирийския президент за продежбите на ток от АЕЦ, т.е. и Белене ще тръгне, въпреки приказките му за гьола, който струвал милиард и прочие.

  6. kaka
    #4

    на Трансболкан имат заплати по 5000 евро и нищо не работят - там са все наши изпитани другари. същото ще бъде и с ЮП, за Белене вече знаем - това си е Гоцев проект. Да им е сладко!

  7. Ивана
    #3

    Не да им е сладко, а да им приседне!!!

  8. тракомакедонец
    #1

    Нефтопровод от Бургаски залив може и да няма,но икономически излаз на Гърция на черноморското крайбрежие трябва да има.Как ще изиграе от Бога дадените карти "шопчето" от Банкя,предстои да видиме.България също има право и нужда от икономически излаз на Егея - Средиземноморието,дори само като европейска страна.Осъзнават ли го това висшите "дисижънмейкъри"?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.