Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МОСВ поддържа отказа си да реши за златодобива в Челопеч

32 коментара
МОСВ поддържа отказа си да реши за златодобива в Челопеч

Министерството на околната среда и водите поддържа мълчаливия си отказ да се произнесе по инвестиционното намерение на канадската компания “Дънди Прешъс Металс” за разширение на залтодобива в мината в Челопеч. Това заяви във вторник зам.-министърът на околната среда и водите Чавдар Георгиев по време на дискусия за новата методология за определяне на концесионните възнаграждения за добив на подземни богатства, която бе организирана от КНСБ и участие взеха ведомствата, подписващи концесионни договори и бизнеса.

Ековедомството обжалва решението на тричленния състав на Върховния административен съд, който преди време реши, че министърът на околната среда и водите Джевдет Чакъров трябва да се произнесе по инвестиционното намерение на “Дънди” за разширение на дейността му в “Челопеч. То бе одобрено от Висшия експертен екологичен съвет преди седем месеца, но Чакъров, който трябва да реши окончателно дали пуска проекта, не се произнася и по думите на заместника му му става ясно, че няма такова намерение.

Мотивите, с които обжалваме решението а тричленния съдебен състав, са същите, с които поддържаме мълчаливия си отказ, каза Георгиев пред Mediapool, но не можа да се сети конкретно какви са мотивите.

Принципът на мълчаливия отказ бе въведен през март с промените в Административно-процесуалния кодекс, с които се регламентира, че когато държавната администрация не се произнесе по даден документ в законово установения срок това се счита за неодобрението му. Така не бяха удовлетворени исканията на бизнеса да се въведе обратния принцип – на мълчаливото съгласие, за да не бавят чиновниците своите решения по заявления.

Заради отказваното им разширение канадците заплашиха, че може да се оттеглят от България, където освен добива на мед и злато в “Челопеч”, проучват и площта Ада тепе край Крумовград, където са на път да регистрират търговско откритие, което означава, че ще получат концесия

“Дънди Прешъс” отнесоха проблема си с Джевдет Чакъров и към Европейската комисия, където българският екоминистър бе привикан да даде обяснения и той се оправда с несъгласието на общините с технологията за преработката на злато. Чакъров обаче така и не е предложел алтернатива на цианидната технология, използвана при пречистването на рудата в 70 процента от златните мини по света.

Сега петчленният състав на ВАС ще трябва да се произнесе окончателно по казуса с отказа на Чакъров да се произнесе по програмата на “Дънди”, която предвижда инвестиция от 175 млн. долара за модернизация на производството в златодобивния рудник в село Челопеч.

На срещата във вторник за концесионните такси президентът на “Дънди” Лоранс Марсланд не повдигна въпроса с оттеглянето на компанията от България, но посочи, че дружеството се е съгласило да увеличи отчисленията, които прави от нетните приходи от дейността си, на 3 процента. В момента концесионната такса за държавата е 2,4 на сто, ние сме съгласни да подпишем анекс при положение, че допълнителните 0,6 на сто възнаграждение отидат за общините край Челопеч, които са засегнати от дейността ни, отбеляза Марсланд.

Той обаче се противопостави на планираното от държавата повишаване на концесионните годишни такси, плащани за ползването на подземните богатства, които са държавна собственост. Марсланд заяви, че разчените на концесионното възнаграждение от “Челопеч” са правени при цена от 430 долара за тройунция и това са адекватни такси. Той отбеляза, че предшествениците им от “Наван Майнинг”, които управляваха мината преди 2003 г., са фалирали именно заради нерентабилността на златодобива в българската мина.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

32 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Оса
    #33

    българските подземни и надземни богатства на Дъндита и майни от гърба на географията! Като чужденци оберат и последния камък в България, какво ще остане за идващите поколения?! И обработваема земя можело вече да купуват чужденци!? Министър Чакъров май е по-българин от всички леви и десни продажници!

  2. dedepene
    #32

    ходи в Куба или Северна Корея да видиш как чудно си живеят хората там - всичко си е тяхно.

  3. Тото
    #31

    Никакьв бьлгарин не е!Чака 10% от близка на Доган Фирма.

  4. Nikolay
    #30

    Makar che otkaza e poradi korupcionni prichini, kato cjalo tova e dobro za stranata reshenie. Zashtoto ako ne sa predvideni neustojki za pochistvane sled dobiva (koeto se basiram e sluchejat) v neogranichen razmer, cyanidnijat metod e dosta neprijaten. I e vjarno che se izpolzva v 70 % ot minite, no tova sa 70% koito sa v tretijat svjat.

  5. българин 2
    #29

    Завлечете си задниците в Пирдопския край и вижте за какво става дума!!Там хората гледат добитък,сеят ръж и пшеница,изкарват хляба си от мляко,вълна и други подобни!Природата е прекрасна!Тези типове искат да я направят лунен пейзаж!Какво ще правят хората от района????За някакви си 300 - 400 работни места ще прецакат и отровят всичко там!Аз съм свързан с този край и не мисля,че трябва да се отстъпва!!

  6. българин 2
    #28

    Натискат ни да сключим сделката до края на годината!После ЕС няма за нищо на света да я разреши!Това е!!!!И в Румъния имаше подобни мини,които при наводнението преди години замърсиха река Тиса,в след това и Дунав с цианиди!Гърция за нищо на света няма да допусне замърсяване на Тополница,Марица и от там залива около Александруполис!

  7. Петър
    #27

    Природните богатства са богатства само когато се използват. Иначе са нищо. Това, че някой иска да добива е добре. И в най-богатите, както впрочем и във всички страни се добиват полезни изкопаеми. Правителството трябва да помага, а не да спъва добива. Естествено, при условие, че се спазват определени изисквания. Ако има нарушени стандарти в проекта, Чакъров да ги оповести. Ако няма - да разреши добива. А не да се държи като феодал.

  8. Мечката
    #26

    Истината е, че ще печелим около 200$ на унция злато, а цената е поне двойно по-висока. Канадците печелят тези пари, заради вложени технологии и машини, които са си техни.Пита се - дали не е по-изгодно ние да си потърсим технологии и да си организираме производството. машините ще си останат за нас, златото - също!

  9. rentabilnost
    #25

    може ли някой да определи рентабилността на златната мина, прочетох че в България е открита изклйучително богата на злато нишка, нещо рядко виждано другаде по света, но не знам за Челопеч ли става дума или някъде другаде, ако е Челопеч тогава Чакъровите врътки са доста ясни, а че това си е държавен рекет в това спор няма...

  10. Оса
    #24

    Деде, продажнико гаден, защо не се скриеш под тревата-там ще те изкопаят пришълците, търсещи злато!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.