Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МОСВ проверява плановете на парковете "Пирин" и "Витоша"

Ако възраженията при публичното обсъждане не са отразени, проектите ще бъдат върнати за преработка

2 коментара
Снимка: БГНЕС (архив)

Проектите на плановете за управление на националния парк "Пирин" и природния парк "Витоша" в момента се проверяват от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) за това дали в тях са отразени всички направени по време на общественото им обсъждане възражения. Това съобщиха от ведомството, чиито представителите са се срещнали в четвъртък с природозащитници в четвъртък часове преди провеждането на националния екопротест в шест града в защита на тези два парка и парк "Рила" от застрояване.

Демонстрацията, която е втората в рамките на месец, обаче се проведе и на нея бе поискано спирането на строежите на Витоша и Пирин и преразглеждане на плановете за управление на тези два парка и "Рила".

Пред това от екоминистерството заявиха, че ако бъдат установени пропуски в процедурата по изготвянето и внасянето за одобрение на плановете, те ще бъдат върнати за преработка.

Ведомството посочи, че "придава изключително значение на плановете за управление на защитените територии, като отчита значението им за обезпечаване на ефективното управление и опазване на биологичното разнообразие в тях". В изпратеното до медиите съобщение се допълва, че съгласно процедурите за плановете на управление на парковете те се подлагат на обществени обсъждания и фирмата, която ги изработва (за "Пирин" и "Витоша" това е "Пролес инженеринг" – бел. ред.), трябва да отрази направените в дискусиите становища, препоръки и бележки.

"Изпълнителят на плана преценява кои да вземе предвид и да ги отрази в проекта. След като планът бъде внесен в МОСВ, заинтересованите, чиито бележки не са били отразени, могат да поискат от министерството да задължи изпълнителя да ги отрази. Плановете на национален парк "Пирин“ и природен парк "Витоша“ са точно на такъв етап в МОСВ", заявяват от екоминистерството.

То уточнява, че по плана на "Пирин", който е от около 9000 страници, са внесени 17 писмени възражения за неотразени бележки, чийто общ обем надхвърля 500 страници. МОСВ трябва да се произнесе дали възраженията са целесъобразни, но предвид тяхното естество и това на направените предложения за промяна ведомството е възложило изготвянето на експертни оценки и на учени от БАН.

Освен за неотразени бележки, МОСВ трябва да се произнесе и дали в плана са допуснати пропуски от процедурен характер, в съдържанието спрямо утвърденото задание, предвидени режими и/или дейности в нарушение на нормативната уредба. Въпреки големия обем на представената документация, експертите на министерството полагат усилия да са готови със становища в най-кратки срокове, пише в съобщението. След като изпълнителят отрази забележките на МОСВ, трябва да внесе плана на НП "Пирин“ отново в министерството. След това той ще бъде обсъден на заседание на Висшия експертен екологичен съвет. При положително решение на съвета, планът се внася от министъра за приемане от Министерския съвет.

Процедурата за плана на парк "Витоша“ е идентична. Общият обем на внесената документация е около 6000 страници. Внесени са 28 писмени възражения за неотразени бележки и препоръки с общ обем над 300 страници.

Екоминистерството обяснява, че планът за управление на Национален парк "Рила“ още не е внесен, срокът да това е до 18 декември 2015 г.

Обясненията и уверенията на ведомството не промениха намеренията на природозащитниците да протестират и привечер се събраха под прозорците на министерството.

"Чухме доста обещания, но все още нямаме решение черно на бяло по четирите ни точки - нито свързани със спиране на строежите на "Пирин" или пък с някакво разследване на извършителите на Витоша, нито с наказания за директорите съответно на НП "Пирин" и Природен парк "Витоша", нито са се върнали плановете за управление, които в момента се изготвят на Пирин и Витоша и Рила", коментира Андрей Ралев от Сдружение "За дивата природа - Балкани" пред БНР.

"Държавата вече 15 години не си търси собствеността на строежите в концесията в Пирин. Това е много важно нещо, защото заради това, че държавата не си предявява искане за държавна собственост, се случват много от нарушенията. Едно от най-важните неща в плана за управление на Пирин беше да бъде изготвен височинен модел на релефа, който да подпомага, както за планиране, така и за спасителни акции - това не е направено от фирмата-изпълнител "Пролес Инженеринг" , но ѝ е платено за това вече", допълни Ралев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Vlade
    #2

    По повод на снимката и "зелените" зад плаката: декларирам, че съм мафия, защото обичам да карам ски и искам нови писти и лифтове. Смятам, че такива мафиоти сме мнозинство в България, а в Европа - доказано (който е карал ски по Австрия-Италия-Швейцария-франция няма да го отрече!)

  2. strobo
    #1

    Тези могат да си играят на прескочи кобила още много време!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.