Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МОСВ спеши бизнеса да отчете до дни парниковите газове за 2007 г

1 коментар
МОСВ спеши бизнеса да отчете до дни парниковите газове за 2007 г
Операторите на инсталации, изхвърлящи въглеродни емисии във въздуха, спешно трябва да внесат доклади за количеството парникови газове, изпуснати от тях в атмосферата през 2007 г. Иначе има опасност те да не получат реална квота за миналата година, а тя да им бъде служебно разпределена, което ще има сериозно влияние и върху определянето на количествата за периода 2008-2012 г., когато на предприятията ще се наложи действително да купуват спестени от други български или чужди оператори емисии или да плащат санкции за прекомерно замърсяване на околната среда.

Това съобщиха от Българската стопанска камара (БСК) във вторник след проведена ден по-рано среща в Министерството на околната среда и водите (МОСВ) относно преразпределянето на парниковите квоти, след като Брюксел оряза значително позволените за изхвърляне количества въглероден двуокис. За 2007 г. те бяха намалени с 20 на сто, а за периода 2008.2012 г. - с 37 процента.

Решено е новите квоти да се определят на база вече изхвърлени парникови газове през миналата година, тъй като данните на БСК сочели, че предприятията всъщност се вместват в орязаните количества, обясни Димитър Бранков пред Mediapool. По думите му дори щели да останат резерви, които през следващия период ще се използват за пускане на нови мощности или увеличаването на производствения капацитет.

Проблемът е в твърде краткия срок за изготвяне на докладите за мониторинг на емисиите от инсталациите, които трябва да са верифицирани - 31 март 2008 г., посочи Бранков. Според него има опасност голяма част от по-малките инсталации да внесат в Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) неверифицирани доклади, а други направо да пропуснат срока. Това щяло до усложни по-скоро разпределението за следващия период отколкото за 2007 г., тъй като при приемане на изхвърлените емисии за квоти фирмите реално ще са на нула. Тоест няма да им се налага нито да купуват, нито да продават количества за миналата година, както ще трябва да правят това за следващия период.

За да може да функционира нормално бъдещият пазар на парникови емисии, до края на април трябва да бъдат разпределени въглеродните квоти между 175-те оператора, смята представителят на БСК. Това означава, че за месец МОСВ да изготви проектоплана, Министерски съвет да го одобри, а след това тежката дума да си каже и Брюксел.

Проблем е това, че още не е изготвен националният регистър, в който ИАОС трябва да вписва определените за инсталациите квоти и тяхното изпълнение. Така при спестени количества ще се открива позиция продава, а онези, които са изхвърляли повече от разрешението им количества парникови емисии, ще трябва да купуват. Цената на квотите за периода 2008-2012 г. надхвърля 20 евро на тон въглероден двуокис, който се използва за еквивалент на озоноразрушаващите газове.

Онези оператори, които са замърсявали по-малко от разрешеното им, ще имат право да си запазват икономисаните емисии за следващата година и тогава да пускат повече парникови газове.

Все още обаче не се знае кой реално ще води тази търговия.

Неизяснено остава и облагането на сделките с парниковите квоти с ДДС, каквото изискване е поставила Европейската комисия, допълни Димитър Бранков. Затова от БСК са поискали Министерството на финансите да излезе със становище по въпроса и да представи методология за изчисляването на налога.

Следващото заседание в МОСВ за вземане на окончателно решение ще е на 1 април, съобщиха от камарата.

Междувременно от Международната природозащитна организация WWF стартираха кампания за действията, които може да предприеме всеки българин за ограничаване на климатичните промени в България.

"Спирането на осветлението, когато излизаш от стаята, може и да не изглежда голямо геройство, но спестява електроенергия, за чието производство се бълва въглероден двуокис", пише в съобщенията на екоорганизацията.

На 29 март, събота, от 20 до 21 часа 24 града в цял свят – сред които Копенхаген, Чикаго, Торонто, Мелбърн, Тел Авив и Манила, ще изключат осветлението си за акцията "Часът на Земята". Така те символично ще покажат, че е време да се вземат по-сериозни мерки за промените в климата.

Въпреки че България няма да се включи официално в тази инициатива, някои фирми в София смятат да участват самостоятелно.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. SPIRITA
    #1

    Надяваме се и в България да се включат хора.Горещи новини може да намерите в групата:http://saveplanet-spirita.blogspot.com/Дано обединим сили и покажем, че България не е спяща!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам