Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Моторът на Европа едва ли ще работи като едно време

0 коментара

Сцената бе изпълнена със символика: прекрасно реставриран замък френска имитация в бившата Източна Германия. Въпреки това усмивките и топлите ръкостискания при срещата на германския канцлер Герхард Шрьодер и френския президент Жак Ширак вчера в Шверин, някогашната столица на херцозите на Мекленбург, бяха само за фотоапаратите.

Ширак бе във форма, събрал нови сили след неотдавнашното си преизбиране и след победата на десницата на парламентарните избори във Франция. Той използва случая - 79-тите френско-германски консултации, за да демонстрира желание за водеща роля в Европа чрез задълбочаване на отношенията между Франция и Германия. Само по този начин, настоява Ширак, Европейският съюз би могъл да се справи с разширяването и да укрепи позицията си спрямо САЩ.

Всъщност френско-германското партньорство - движещата сила зад европейското обединение след Втората световна война - сега е в разруха. Петте години на "съжителство" в Париж, през които външната политика се делеше между президента и премиера, оставиха Франция неспособна да говори в един глас. Междувременно Германия се умори от тесния съюз с Франция. По време на управлението си канцлерът Шрьодер се съсредоточи повече върху отношенията с Великобритания и САЩ, насърчен от приятелството на британския премиер Тони Блеър и бившия американски президент Бил Клинтън.

"Отношенията така или иначе вървяха на зле заради геополитически обстоятелства. Шрьодер обаче не направи нищо, за да подобри положението", признава германски дипломат.

Високопоставен френски служител пък отбелязва: "Масата е разчистена за по-активна френска външна политика. Ние напълно приемаме факта, че Германия след обединението е по-голяма страна, но мислим да компенсираме това с идеи и готовност да поемем инициативата."

Много неща зависят от резултатите от германските избори на 22 септември. Надеждите на Ширак очевидно са свързани със съперника на Шрьодер Едмунд Щойбер, сродна душа по политически възгледи и дългогодишен познат на френския президент. Както отбелязва Улрих Шли, професор по международни отношения в парижкия Институт за политически изследвания, "френската политическа класа все още се мъчи да приеме загубата на влияние и престиж в света. Щойбер би могъл да осигури основата за по-добри отношения."

Отново запален, френско-германският двигател обаче вероятно ще бъде посрещнат с известно подозрение в останалата част на Европа. Неспособността на Париж и Берлин да работят заедно отвори по-големи възможности за другите столици и особено за пробивната Великобритания. Френско-британският отбранителен пакт от 1998 г. се превърна в крайъгълен камък на зараждащата се европейска отбранителна идентичност. Великобритания, Испания и Швеция бяха и в основата на приетата в Лисабон европейска платформа за икономическа либерализация.

Въпреки различията си Ширак и Шрьодер гледат с еднакво нежелание на идеята за триумвират в управлението на Европа. Великобритания, все още колеблива към еврото и разкъсана между Европа и САЩ, им се струва неподходяща за партньор.

"Тони Блеър прекара по една нощ с всички, докато френско-германските отношения са нещо като дългогодишен брак, при който двамата съпрузи са изгубили интерес и живеят разделено", отбелязва Чарлз Грант, директор на независимия Център за европейски реформи.

По-малките държави от ЕС също ще се разтревожат от евентуално сближаване по френско-германската ос, опасявайки се да не останат изолирани. "Малките" и без това вече се тревожат от френско-британската идея председателят на ЕС да се назначава от страните-членки.

Реформите в Общата селскостопанска политика се смятат за ябълката на раздора между Франция и Германия. Шрьодер отдавна се стреми да ограничи огромните разходи на ЕС за селското стопанство - област, в която Германия дава най-много пари, а Франция получава най-много. Той бе изигран на срещата на върха в Берлин през 1999 г. от Жак Ширак, който успя да си издейства отлагане на реформите до 2007 г. Неуспехът само подтикна Шрьодер да използва разширяването като лост за ускоряване на процеса. В резултат Германия застана начело на призивите за изменение на Общата селскостопанска политика по средата на срока ѝ, т.е. към 2004 г.

Ширак, който в хода на кариерата си събра подкрепата на мощното лоби на френските фермери, остава решен да защитава сегашната Обща селскостопанска политика и категорично отхвърля предложенията за предварителен преглед.

Втората спорна област е за реформата в европейските институции, необходима с оглед разширяването. Ширак, както и повечето си сънародници, не е федералист. Той иска да ограничи ролята на Еврокомисията, тъй като вярва във върховенството на междуправителствените отношения по всички основни въпроси. Обратното, Шрьодер е привърженик на разширяването по политически и икономически причини. Неговите възгледи рязко се различават от френския модел на междуправителствена Европа и поддържат идеята за силна Еврокомисия и повече права за председателя на ЕС.

На това се дължи зле прикритата надежда на Ширак да види Щойбер като германски канцлер. Когато по-рано този месец Щойбер посети Париж, там го посрещнаха с червен килим. Ширак направи госта си кавалер на Почетния легион - партиен жест, който ядоса Шрьодер и разтревожи дори някои от привържениците на Щойбер в Германия.

Самият Едмунд Щойбер изглеждаше щастлив, че може да зарадва френския президент. "Френско-германското приятелство е част от нашата raison d'etre. В Европа нищо не може да се постигне без съгласие между Франция и Германия", каза той.

Такива приказки предизвикват паника в Лондон, особено ако предвещават ново отлагане на реформите в Общата селскостопанска политика. Както призна служител в Уайтхол, "това е един от големите проблеми за нас през втората половина на годината. Щойбер е баварец, което може да ни създаде главоболия."

От друга страна, въпреки че експлоатира френската подкрепа за предизборната си кампания, ако го изберат, Щойбер може да се окаже по-неуправляем, отколкото си мислят в Париж. Макар и консервативен политик от предимно аграрен район, подобно на Шрьодер, той представлява амбициите на по-силна Германия.

По въпроса за европейската институционна реформа, например, Щойбер критикува Еврокомисията и въобще бюрократите в Брюксел за твърде големите им правомощия. Тази позиция бе оформена от ролята му на премиер на най-богатата германска провинция и от убеждението му в защита на местната самостоятелност. "Проблемът е обаче, че французите се страхуват от мощта на регионите точно толкова, колкото от Брюксел", изтъква Бригите Созе, специалната съветничка на Шрьодер за отношенията с Франция.

Макар че Щойбер обикновено се смята за поддръжник на аграрните субсидии, някои от последните му забележки по реформата в Общата селскостопанска политика носеха друг нюанс. Неговите стратези подчертават, че е необходимо Франция да поеме твърд ангажимент за реформа в ОСП преди 2007 г. Подобно обещание като начало би могло да се даде на общите работни групи, които Щойбер иска да състави по силата на нов двустранен договор.

В Лондон също имат основания за оптимизъм. Блеър вече е в по-добри отношения с новия десно-центристки премиер на Франция Жан-Пиер Рафарен, отколкото със социалистическия му предшественик Лионел Жоспен. И макар че Блеър е близък с Шрьодер, той не е чужд и на съюзите с десни политици. При това положение победата на Щойбер предполага по-топли, но едва ли съвсем безоблачни отношения между Франция и Германия. Това ще остави по-малко възможности за съюзи между другите държави по отделни въпроси на ЕС.

Почти нищо обаче в подхода на Щойбер - да не говорим за Шрьодер - не сочи, че Германия ще се остави да я използват като пасивен партньор за увеличаване на френското влияние в Европа. Двигателят може и да запали, но връщане към миналото няма да има.

По БТА, заглавието е на mediapool

 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.