Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Може да изгубим 50 млн. евро за саниране на сгради

6 коментара
Може да изгубим 50 млн. евро за саниране на сгради

50 милиона евро от Оперативна програма "Регионално развитие", предвидени за саниране на сгради, могат да бъдат изгубени заради неработещия Закон за управление на етажната собственост. Това заяви във вторник Николай Пехливанов (АТАКА) – зам.-председател на парламентарната комисия за регионално развитие и благоустройство.

Сумата може да бъде усвоена от обикновените българи като от оперативната програма бъде пренасочена към проекта на ООН “Демонстрационно обновяване на многофамилни жилищни сгради”, за което чакаме разрешение от ЕК. Преди това обаче съсобствениците в жилищните сгради трябва да са свикали общи събрания, да са регистрирали сдружение и да кандидатстват за тези средства. Процедурата е регламентирана в Закона за управление на етажната собственост (ЗУЕС), който е в сила от лятото на миналата година.

Субсидиите обаче няма изглед да бъдат получени, тъй като едва в 2% от сградите у нас са проведени общи събрания, а сдруженията са единици. Причината е непознаването на закона от гражданите и символичните санкции при неспазване на разпоредбите му.

Срокът за свикване на общи събрания и сдружаване на собствениците изтече на 1 ноември 2009 г., но заради той ще бъде удължен до края на юни 2010 г. Промяната в закона мина на първо четене в Народното събрание миналата седмица.

Ако и след изтичането на удължения срок собствениците не са свикали събрания и не са вписали сградите в общинските регистри, това трябва да направят кметовете. Но местната администрация няма капацитет за подобни действия и ако през юни се окаже, че по-малко от 70% от жилищните сгради са регистрирани, ще се наложи да се пристъпи към повишаване на санкциите.

"По-високия данък сгради за всички недобросъвестни съсобственици може да бъде един от подходите, съчетан с облекчение за всички, които са изпълнили ангажимента си.”, коментира Николай Пехливанов. "Искрено се надяваме, чрез добра разяснителна кампания да мотивираме гражданите да предприемат стъпки да получат, а не да губят средства", допълва Пехливанов.

"За да бъде законът работещ и да си спестим съседски спорове по време на събранията, трябва да дадем възможност на собствениците на всяка сграда да изберат принципа за вземане на решения. Съществуващото в момента условие гласовете да се определят спрямо притежаваните общи части на сградата създава редица разногласия. Трябва да дадем възможност на съсобствениците да избират между този и по-достъпния за обикновените хора – според броя на апартаментите”, коментира Пехливанов.

Освен това народният представител напомни, че в по-старите панелни блокове са извършвани многократни прехвърляния на апартаментите и съответно на общите части от един собственик на друг. Често при такива прехвърляния са допускани грешки и така може да се окаже, че сборът от общите части в някой блок в “Люлин” например надхвърля 100 процента. Вместо да се стига до дълги съдебни дела за установяване на реалните проценти на собственост, е по-добре да има алтернативно решение. Това е едно от основните промени в закона, за които Пехливанов ще настоява с допълненията, които ще внесе в сряда.

Според оценка на експерти 10 % от панелните жилища в България се нуждаят от спешен ремонт. В България има близо 19 хил. панелни блока. В тях живеят над 1.7 млн. души.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Адвокат
    #7

    В задължителния (платен) технически паспорт на сградата, който се издава от лицензирана фирма и неговите предписания за ремонт и саниране (скъпоплатени) от други пак лицензирани фирми са задължителни за собствениците и то в кратък срок - иначе - от 500 лева нагоре санкция за собственика на апартамента (всяка година).Какво му е доброто? Кой е този, който ако може няма да направи ремонт? А на пенсионерите във входа кой ще плати и кога (става дума на кое лято)?

  2. Ощипан
    #6

    Помощта на държавата за стимулиране на санирането у нас е до 20 процента от направените разходи от домакинствата. В Литва стига до 50 на сто, а в Унгария – 75 процента за обикновените граждани и 85% за социално слабите. В Чехия, Румъния и Словакия помощта е между 30 и 50 на сто от инвестираните от домакинствата средства за саниране. По това трябва да се помисли за да се увеличи заинтересоваността. Като се вземе предвид, че санирането ще се извършва от няколко лицензирани "наши" фирми, то във всички случаи на домакинството ще му излезе с 30-40% по скъпо независимо от помоща.

  3. за смях сме
    #5

    това "българско" саниране ще излезе като топлинното ни счетоводство и масовата приватизация.

  4. сапьор
    #4

    не саниране, а взривяване трябва за панелките.

  5. орлин ножаров
    #3

    www.sanirane.com

  6. Непримиримият
    #1

    Защо да се санираме, а да не даваме парите на Р.Овч.?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.