Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Може да спре и приемът на заявления за водоползване от ВЕЦ-ове

4 коментара
Може да спре и приемът на заявления за водоползване от ВЕЦ-ове

Министерството на околната среда и водите (МОСВ) обмисля временно да се преустанови приемът на заявления за издаване на разрешителни за водовземане с цел производство на електроенергия в случаите, в които се отклонява вода от реката. Причината е, че за последните 5 години басейновите дирекции са издали 840 разрешителни за малки ВЕЦ-ове и се налага въвеждането на ред. Това съобщиха в понеделник от ековедомството, след като седмица по-рано министърът на околната вода Нона Караджова каза, че е възможно да се въведе временен мораториум върху проектите за изграждане на вятърни и соларни паркове, които са в начален стадий на развитие. Забраната за тяхната реализация ще е до изготвянето на национален план със зоните, подходящи за възобновяеми енергийни (ВЕИ) проекти, и на неговата екооценка..

Тази идея предизвика недоволството на инвеститорите във възобновяеми енергийни проекти. От Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) изразиха безпокойството си от планирания мораториум, тъй като според тях той ще доведе до отлив на инвестиции, които са силно необходими на България в условията на икономическа криза. Отделно, според КРИБ, така се застрашава изпълнението на ангажимента на страната ни към Европейския съюз за 16 на сто дял на ВЕИ в общото производство на електроенергия.

От австрийската ЕВН, която също има вятърни и соларни проекти в България, коментираха пред Mediapool, че ако изказванията на Караджова за временния мораториум се отнасят само за инвестиционни намерения, в това няма нищо лошо, тъй като действително се налага въвеждането на ред в сектора. Когато обаче по даден проект са на правени някакви инвестиционни разходи, спирането му противоречи на всякакви правни норми и е изключително лош сигнал към инвеститорите, е позицията на австрийците.

След острата реакция на ВЕИ-инвеститорите, в понеделник от МОСВ уточниха, че обмисляното предложение за мораториум върху ВЕИ-проектите касае спиране на одобрението на нови инвестиционни намерения за вятърни генератори, фотоволтаици и водно електрически централи до приемането на новата енергийна стратегия на страната до 2020 г. и на Националния план за действие за възобновяеми енергийни източници.

При разработването на тези два документа ще се извърши оценка на кумулативния ефект и ще се определят територии, граници и квоти за съответните енергийни обекти, като по този начин ще се осигури стратегическото планиране в производството на електроенергия от ВЕИ в национален мащаб, посочиха от МОСВ..

След като се анализира картата на климатичния потенциал и картата на чувствителните територии в страната (защитени територии, защитени зони, миграционни коридори), при отчитане на всички разрешени проекти, очакването е да се идентифицират “червени зони” и да се дадат конкретни препоръки към бъдещото планиране на проекти за производството на електроенергия от ВЕИ в тези територии, допълват от екоминистерството.

От там се аргументираха с многократните предупреждения от страна на Европейската комисия за към България за липсата на стратегическа визия при одобряването и изграждането на съоръжения за производство на енергия от ВЕИ. Идеята за временен мораториум върху одобряването на нови такива инсталации била подсказано всъщност от Брюксел, стана ясно от съобщението на МОСВ. От ЕК ни дали да разберем, че ако се вземе в най-кратки срокове решението на временен мораториум върху новите проекти, страната ни може да разчита на положителни резултати в хода на наказателните процедури.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Хабитат
    #6

    Разгеле, ако не се вземат наистина мерки, не НАТУРА 2000 зони, ами и обработваеми земи и гори няма да останат в България. Вече никой не строи хотели и ваканционни комплекси, а ветрогенератори и фотоволтаици вкл. и на невъзможни от страна на вятър и слънце места. Българският бизнес трябва да бъде излекуван от тази ВЕИ мания овреме, както кризата го излекува от имот-манията, макар и пост-фактум. Защо обаче трябва да се стига до поредната мания и поредното лечение, за сметка на природата, която беше

  2. Fly
    #5

    Дано да се направи нещо за спирането на строителството на миниВЕЦ и ВЕЦ от разни мутри и селяни които убиват рибите и крехкото равновесие на ихтиофауната и буквално убиват реките ни!Дано...А тези нещастници алчни от Прокопиевата Криб да си е*** майката! Алчността човешка няма край и съсипва планетата ни, а резервна ние нямаме!

  3. MangoMahlata
    #4

    Мис.я да си с.ожа с.ънчев пане. в мах.ата без въобще да го питам туй Нонче на Ка,аджови ма.кото дете

  4. българин
    #3

    Властниците изтърваха таци благина и сега искат да контролират нещата, но едва ли ги интересува екологията, по скоро факта че губат контрол върху много пари, които трябва да применават през техните джобове

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.