Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Може един оператор да поеме електро и газовата мрежи

30 коментара
Може един оператор да поеме електро и газовата мрежи

Един от вариантите за преструктуриране на “Българския енергиен холдинг“ (БЕХ) е сливане на “Електроенергийния системен оператор“ (ЕСО) и “Булгартрангаз“, които в момента управляват националните електрическа и газова преносни мрежи. Все още обаче няма окончателно решение, заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков в понеделник пред БНТ.

“Например компании, които притежават едновременно електрическа преносна мрежа и газова преносна мрежа, са доста привлекателни за определен тип инвеститори и от друга страна, пък ефективни като действия от гледна точка на поддръжка, аварийни екипи и т.н.“, каза Трайков

В момента ЕСО е дъщерно дружество на “Националната електрическа компания“, която пък е собственост на БЕХ. Операторът има лиценз за управление на преносната електрическа мрежа, която обаче е в активите на НЕК. Планира се системата да се прехвърли на ЕСО, за да се спази европейското изискване за разделяне на дейностите в енергетиката.

При “Булгартрансгаз“ нещата са по-чисти, той като дружеството притежава газовата мрежа и я управлява.

Отделянето на двете фирми от БЕХ се налага и от изискванията на Брюксел за отделянето на собствеността на електрическите и газовите преносни мрежи.

“В момента в “Българския енергиен холдинг“ имате под една фалшива шапка компании, които нямат нищо общо помежду си. Постоянно се налага министерството или ръководството на холдинга да се явяват арбитър по чисто оперативни въпроси между компаниите. Така че нашата цел е компаниите да се обединят на принцип, който действително да реализира спестяване от съвместната им дейност и повишаване на ефективността им“, коментира Трайков.

Необходимо е там, където има общи дейности, те да могат да бъдат използвани от всички държавни компании, вместо всяка да си поддържа свои собствени дирекции, отдели и подотдели, посочи той.

По думите му има голяма привлекателност и във варианта да бъдат събрани в една компания АЕЦ “Козлодуй", ТЕЦ "Марица изток-2" и големите ВЕЦ-ове, които сега са в НЕК

Трайков потвърди намерението на България да не плаща през септември нужните 280 млн. евро за поръчания първи реактор на АЕЦ “Белене“ и допълни, че “руснаците много добре знаят какви са нашите ограничения още от септември месец миналата година, когато си поговорихме за всичко с руския министър на енергетиката“. по думите му изпълнителят “Атомстройекспорт“ (АСЕ) ще може да си получи парите, когато има чуждестранни инвеститори в ядрения проект.

Министърът изрази своята увереност, че до септември ще има избран консултант за преструктуриране на проекта, който да започне работа по конкурса за инвеститор и преговори с руснаците по договора за изработването, доставката, монтажа и въвеждането в експлоатация на бъдещата централа. Той припомни, че с АСЕ не е подписан основен договор, а предварителен, който изтича в края на септември.

Според руската страна сред това АСЕ може да заведе арбитражно дело срещу НЕК за неустойка, която се изчислява между 800 млн. евро и 1 млрд. евро.

“Ако тръгнем да си предявяваме претенции един към друг, не се знае кой какво ще успее да докаже, така че... а те искат проектът да стане, смятам, че ще намерим начин, по който да се спазва някаква логическа последователност в развитието на проекта. То трябва не просто предоговаряне, а завършване на договарянето. На практика в момента договор нямаме. Имаме едно споразумение и поредица от допълнения към него, като около почти всички тях висят въпросителни“, заяви Трайков.

Коментирайки дали е по-изгодно да се строят нови мощности на АЕЦ “Козлодуй“ или край Белене, той повдигна въпроса “защо бяха похарчени стотици милиони евро или долари за модернизацията на блок от 1 до 4, които се знаеше, че щяха да бъдат спрени. Колкото и назад да погледнем, ще видите, че няма невинни тук.“

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

30 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Енергетик
    #33

    Разликата от стария е, че ще има нов борд съставен по правилния начин от правилни хора.

  2. Някой
    #32

    Как да стане :))

  3. Бoкeйpo Тиквeйpo
    #31

    Ща взема да обединя всички партии под шапката на една Партия и тя да се казва ГЕРБ! Това искат от мен и ЕУ и САЩ!

  4. Енергетик
    #30

    ще закрият това творение, след което ще формират нова научно обоснована структура, която да поеме управлението в енергетиката (ако до тогава има нещо за управление).

  5. КПСС
    #29

    пак."Възможно е един оператор да поеме електрическата и газовата мрежа"

  6. Познавач
    #28

    стират в този оператор.Наши здрави сили...

  7. badgo62
    #26

    а за марица изток никой нищо не казва къде ще бъде той.след като беше намалена цената на въглищата цялото ръководство на мините отпразнуваха годишнината от назначението им ГОЛЯМ СРАМ.

  8. Бивш енергетик
    #25

    Интересно какво мисли Москва по въпроса. Пък и не е ясно как ще преметнем ЕС. Иначе брилянтно замислено.

  9. гражданин
    #24

    Трябва ли енергийните ресурси и БДЖ на страната да се подаряват на частни монополисти, за да ни извиват ръцете както си искат?Кой позволи на олигарсите да създадат Енергийния холдинг под предлог, че държавата била лош стопанин, а те са много добър частен собственик?Очевидно, същите кукловоди, които бяха вдъхновителите и организаторите на разграбването на държавата.А всички ние,безмълвно и равнодушно продължаваме да наблюдаваме как постепенно ни отнемат всичко,включително тока, горивата, водата и

  10. Vazov
    #23

    “Например компании, които притежават едновременно електрическа преносна мрежа и газова преносна мрежа, са доста привлекателни за определен тип инвеститори и от друга страна, пък ефективни като действия от гледна точка на поддръжка, аварийни екипи и т.н.“, каза Трайков Zashto tribva da se tursiat investitori za predpriatia, koito imat garantirana pechalba? Bulgaria, nezavisimo ot ikonomicheskite uslovia shte prenasia tok i prirodna gaz pri tova za garantirana/dogovorena pechalba. Zashto ne napravite

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.