Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Може ли да се говори наистина за стотина квартала като Моленбек във Франция?

1 коментар
Кв. "Моленбек"
Наистина ли във Франция има около сто места като Моленбек? Говорейки за "прилики", френският министър за развитието на градовете Патрик Канер отново повдигна въпроса за превръщането на работническите квартали във Франция в гета.
 
"Знаем, че днес във Франция има стотина квартала с потенциални сходства с това, което се случи в Моленбек", каза в неделя Канер, имайки предвид брюкселския район, сдобил се с репутация на джихадистка крепост, тъй като оттам са били няколко от извършителите на атентатите в Париж и Брюксел.
 
Реакциите не закъсняха: някои представители на десницата определиха изказването като "прозорливо", докато други, в ляво, изказаха съжаление, че се използват "заклеймяващи" формулировки.
 
Възникналата полемика напомня една друга, предизвикана преди година от премиера Манюел Валс, който говореше за "териториален, социален и етнически апартейд" след атентатите в Париж през януари 2015 г. Премиерът донякъде потвърди правотата на Патрик Канер, като каза във вторник, че "процес на капсулиране, на затваряне в общност, на радикализация наистина съществува".
 
За Франсоа Пюпони, кмет на община Сарсел в предградието на Париж, тези думи "имат това достойнство, че назовават нещата с истинските им имена". Понеже "анализирайки ситуацията в Моленбек, и най-вече затворената общност, забелязваме, че във Франция има квартали, където биха могли да се случат същите неща. Те алармират за проблем и казват: "да бъдем внимателни", каза Пюпони пред радио Ел Те Ел.
 
Върху какво основа Патрик Канер сравнението си? Моленбек представлява "огромна концентрация на бедност и безработица, крайно затворена общностна система, мафиотска система с подземна икономика, където обществените институции са изчезнали или са на изчезване".
 
Според източник от полицията във Франция е "пълно с малки подобия на Моленбек".
 
Това не са непременно предградията, а по-скоро зони, в които се наблюдава значително влияние на салафити и огнища на радикализация. Според силите на реда тенденцията е по-скоро ситуацията да им се изплъзва, отколкото да е под техен контрол, отбелязва същият източник.
 
"Прибързани изводи"?
 
Споменатата от Канер цифра не е от някакъв списък, но отговаря в общи линии на най-западналите квартали на територията на континентална Франция, намиращи се в сечението между 1300-та приоритетни за политиката за развитие на градовете квартала, 80 "приоритетни зони за сигурност" и хиляда учебни заведения, класифицирани като "приоритетна образователна зона".
 
В петък министерството за развитие на градовете разпространи списък с дванайсет "изключително приоритетни" квартала, където от април ще бъдат пратени "правителствени пълномощници".
 
На практика с безработица от 42 процента при младите хора под 25 години и среден /годишен/ доход от 9800 евро на жител, Моленбек се доближава до характеристиките на т.нар. "проблемни градски зони", където безработицата при младежите достига 45 на сто.
 
Въздържайте се обаче от "преки паралели", предупреждават изследователите.
 
"Ако се сравняват социалните и социално-демографските характеристики, ще открием във Франция квартали, които приличат на Моленбек от гледна точка на бедността, равнището на безработица, структурата на населението", обяснява Антоан Жарден от Центъра за европейски политологични изследвания.
 
"Това обаче не значи, че съществува механична и пряка връзка между бедността, от една страна, и развитието на групировки с идеология, близка до джихадистката, от друга", допълва той.
 
На практика не всички френски джихадисти, заминали за Сирия, идват от работнически предградия.
 
"Два квартала с еднакви показатели (. . .) може да са напълно различни", подчертава Рено Епстен, преподавател в университета в Нант, Западна Франция.
 
При това положение приказките за Моленбек във Франция спомагат най-вече за "заклеймяването, поставянето в изолация на кварталите", твърди той.
 
"В крайна сметка Канер стигна до онова, срещу което се бори политиката за развитие на градовете, т.е. изграждането на представа за работническите квартали като за заплаха".
 
За депутата социалист Малек Бутих обаче това е "първият случай, в който министър казва някаква истина" по въпроса. "Поредица от прояви на страхливост" доведе до това Републиката "вече да не съществува" в някои райони и някои места в страната се превърнаха в "инкубатор за терористи", отбеляза той.
 
По БТА. 
анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Entdecken
    #1

    Наполеон, за да се пребори с нарастанниоте бружениа и размирици в Париж, просто е срутил целия център, като в средата е площада на Триумфарлната арка, а от там диамтрелно тръгват широките булеварди, по които жандармерията лесно е достигала до размирниците и ги е обезвреждала. Вярвям че франсетата ще измислят нещо за да повишат прозрачността на обществения живот, следвайки примера на Наполеон

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам