Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Може ли да се промени съотношението на силите в Русия

11 коментара
Може ли да се промени съотношението на силите в Русия

Руският президент Дмитрий Медведев предлага програма за икономическа и политическа либерализация на страната, но дали ще има шанс да осъществи тези реформи, питат се западните медии дни след речта на президента пред икономическия форум в Санкт Петербург и последвалото я интервю за британския вестник "Файненшъл таймс". И достигат до извода, че "кафкианският процес" срещу някогашни петролен магнат Ходорковски си остава символ на съотношението на силите в Русия и никакви избори няма да разклатят властта на Владимир Путин.

Президентът, който говори правилните неща

За първи път в последните години Русия има президент, който поне говори правилните неща, пише в редакционен коментар "Файненшъл таймс" и добавя, че страната се нуждае именно от реформите, които, по собствените му думи, поддържа Медведев.

Дълбоката рецесия, предизвикана от световната финансова криза, демонстрира прекомерната зависимост на Русия от износа на енергоносители и неспособността ѝ да диверсифицира своята икономика. Суровинните ресурси вече не могат да ѝ осигурят тумповете на растеж, нужни ѝ, за да настигне развитите икономики, пише британският вестник.

На Русия ѝ е необходим делови климат, в който компаниите и частните лица биха чувствали инвестициите си в безопасност. Тя трябва да намали изкривяванията, предизвикани от дейността на прекомерно могъщите, контролирани от държавата, компании, като ги приватизира. Трябва да намали бремето на бюрокрацията и да обуздае хроничната корупция, задушаваща малкия бизнес. Това не може да бъде направено без повече откритост в политиката и медиите, която да позволи да се търси отговорност на корумпираните и некомпетентните чиновници и да се повиши качеството на управлението, пише "Файненшъл таймс".

Русия в гипсова превръзка

Само така, продължава вестникът, Русия може да достигне темповете на растеж, необходими едновременно за смекчаване на бедността в нейните селски райони и в размирния Северен Кавказ и за удовлетворяване на стремежите на растяшата градска средна класа. Засега страната не е изправена пред своята "арабска пролет", но признаците на народно недоволство от властите и от системата на управление вече са забележими. Ако в течение на, да кажем, пет години не бъдат извършени пълноценни реформи, вълнения в близкоизточен стил ще станат напълно вероятни.

Меко казано, далеч не е ясно, дали Медведев може да осъществи своята програма за реформи и дали въобще ще му дадат шанс да го направи. Но той заслужава похвали за това, че признава от какви мащабни промени има нужда Русия, пише вестникът.

Изданието цитира неназован бивш съветник в Кремъл, според когото отборът на Путин възприема наследената от него след елцинските времена страна като "счупен крайник", който не може да бъде излекуван, ако не бъде гипсиран. След като му сложиха гипса обаче, те се боят да го махнат. Сега Русия има нужда от лидер, който е готов да го направи. Иначе под гипсовата превръзка страната ще започне да атрофира вместо да расте и укрепва, пише "Файненшъл таймс".

Усмивката на Медведев

Уникалният плюс на Медведев на политическия пазар е усмивката, добавя в блога на сайта на изданието Чарлз Кловър, сравнявайки днешния руски президент с другите високопоставени руски управници от миналото и съвременността. В Русия "усмивката без основателни причини обаче предизвиква известни подозрения", пътеводителите предупреждават, че в Москва усмихващият се турист може да бъде взет за педофил или за избягал от психиатрията пациент. В този контекст склонността на Медведев да се усмихва изглежда рискована, но пък представлява негова политическа марка, пише по-нататък авторът.

"Напълно възможно е политическото бъдеще на Медведев да зависи от това, дали руснаците са готови да възприемат усмивките сериозно", заключава той.

Политическата конкуренция винаги е нещо добро, но откритото съперничество между днешния президент и Путин на президентските избори крие негативни последствия за страната, каза Дмитрий Медведев в интервюто си за "Файненшъл таймс". Няколко дни по-рано на икономическия форум в Санкт Петербург той отправи предизвикателство срещу доминираната от държавата система, създадена от Путин. Сега мнозина наблюдатели са озадачени, пише по същия повод американският вестник "Крисчън сайънс монитър".

По повод думите на Медведев, че именно хората "определят дали искат да виждат един или друг човек" на президентския пост, анализаторите отбелязват: трудно е да се разбере как "хората" в Русия могат да дадат такъв сигнал на твърдо контролираната политическа система.

Медведев – противник на системата на Путин или част от нея?

"Ако четем между редовете, Медведев очевидно казва, че решението ще бъде взето от Путин", казва пред изданието московският политолог Алексей Мухин. Мнозина възприеха речта на Медведев миналия петък като либерален преизборен манифест, като предизвикателство към консервативния подход на Путин. Мухин обаче смята обратното: "Медведев се старае да си запази място – вероятно като глас на либералите в системата под командването на Путин, а не се опитва да предизвиква тази система".

По време на икономическия форум Медведев открито разкритикува модела на икономическо развитие, доминиран от държавата, и отново призова към пълна модернизация. Но на въпроса ще се кандидатира ли за президент едновременно с Путин определено отговори отрицателно, пише американското издание.

"Ако Медведев имаше собствени реални политически амбиции, той вече би ги заявил открито, честно и уверено. Ние обаче виждаме вежлив господин, който се усмихва и произнася блестящи речи, предназначени предимно за Западна употреба", отбелязва политическият наблюдател Сергей Строкан.

Говорейки в Санкт Петербург, Медведев се изказа за радикална приватизация, оттегляне на държавата от сферата на икономиката, за по-твърда борба с корупцията и за реформа на съдебната система, отбелязва австрийският "Дер Штандарт". Прословутата стабилност заплашва да се превърне в застой, каза той. Според вестника "президентът отчетливо се откроява на фона на Владимир Путин – по стил, но и като приоритети".

Путин предупреждава срещу "необмислени експерименти, забъркани от неоправдан понякога либерализм или социална демагогия", въпреки че при него броят на руските милиардери се увеличи от 7 на 101, а корупцията нарасна до нивото на Сиера Леоне и Конго. Въпреки всичко обаче изборите по никакъв начин не заплашват властта на Путин, пише "Дер Штандарт".

Анторът на австрийското издание припомня завършилия неотдавна процес по второто дело срещу Михаил Ходорковски, който бе обвинен, че е откраднал петрол от собствената си компания. "Този кафкиански процес може да бъде обяснен с това, че Путин назначи Ходорковски за свой личен враг. Затова неговата съдба остава символ на реалното разпределение на силите в Русия", пише вестникът.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. hard
    #11
  2. Серсем
    #10
  3. N
    #9
  4. АБВ
    #8
  5. SILVERMAN
    #7
  6. Серсем
    #6
  7. pripomnjasht
    #5
  8. от DE
    #4
  9. Евро комисия
    #3
  10. Да!
    #2

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.