Съдилищата
за босненската война ще се разделят на две догодина - оттогава
Хага ще съди високопоставени политици, а локалните преки извършители
ще остави на съда на самата Босна.
Залогът на това начинание е много голям - с него Босна ще докаже или отхвърли тезата за своята необратима демократизация. До този момент локалните съдилища на Босна са повдигнали около 70 обвинения срещу участници в етническото прочистване. Според експерти на Хагския Трибунал тези дела би следвало да са няколкостотин. Това разминаване е стряскащо, но само на пръв поглед - досега Босна имаше извинението, че не завежда дела за войната, защото с това така и така се занимава Хагския трибунал. Имаше и друго извинение - неустановената и зле работеща местна съдебна система. Нейната реформа се смята за институционално приключена едва от миналата година.
Сега извиненията и обясненията отпадат. Към Държавния съд в Сараево ще бъде създадена специална инстанция, която ще се занимава с военните престъпления от 1992-1995 г. Тя ще заработи догодина, с бюджет на международната общност и под временното наблюдение на магистрати от Хагския трибунал. За това се договориха върховният представител на международната общност в Босна Пади Ашдаун, главният прокурор на Хагския трибунал Карла дел Понте и председателят на Хагския съд Клод Жорда.
Това решение поставя Босна пред сериозно изпитание - нейните магистрати ще трябва да докажат, че имат сили и професионален ресурс, за да упражнят правосъдието сами и на място. Както каза вчера Пади Ашдаун, само с работеща съдебна система е постижима демократизацията на младата босненска държава.
Веднага обаче възниква въпросът - как, например, този босненски съд, ще осигурява свидетели по делата. Самият Хагски трибунал среща този проблем - жертвите не искат да свидетелстват, изпитват страх, че преследването срещу тях ще продължи, а ако се явяват в съда, то е предимно с условие, че имената и лицата им ще останат в тайна. Вярно е, че новият план за чисто босненски съд предвижда и програма за защита на свидетели. Но как се осигурява тази защита в една малка страна, където почти всеки със всеки се познава? И най-вече това - как защитаваш един свидетел, след като той дава именно уникални показания, защото е именно уникално, по чудо оцелял от една физическа разправа в дадено село? Най-лесно е да се предположи, че неговото име е известно на престъпниците още преди да възникне всякакъв съд. И че не са измислени програми, с които да се скрие неговата идентичност.
Другият, чисто политически въпрос, е също актуален - независимо от административната реформа в съда, все още няма гаранции, че магистратите на Босна могат да са безпристрастни след тази война, която помете страната им - най-тежката след втората световна. Босна беше и остана многонационална държава, преминала именно през етническа война. Нейните съдилища също са многонационални. Затова въпросът с човешкия фактор е далеч по-основателен от административните показатели - все още не е ясно дали магистратите, които ще гледат етнически престъпления, имат сили да поставят закона по-високо от личната си етническа драма, която без всякакво съмнение са преживели.
Оптимистичното решение босненски съд да разглежда престъпленията в Босна е минирано и от друг съществен факт - че в самата Босна има все още цяла мрежа, закриляща най-големите главорези от Босненската война - Радован Караджич и Ратко Младич. И двамата са обвинени в геноцид, военни престъпления и престъпления срещу човечеството. И двамата са най-издирваните лица от Хагския трибунал. Въпреки това, както твърдят босненските медии, мрежа от няколкостотин души, им помага да избегнат ареста. Предполага се, че финансирането на тази мрежа идва от данъчни и митнически измами - Босна губи от подобни машинации повече от 300 милиона евро годишно. Карла дел Понте окачестви тази ситуация като скандална и заяви, че без предаването на Караджич и Младич Хагският съд не може да приключи работата си. Въпросът как при тази ситуация в страната може да се разчита на безпристрастен и професионален босненски съд, не беше изясняван.
Новината за изграждане на съдебна инстанция в Босна е показателна и за съдбата на Хагския съд - той би следвало да съществува до 2008 година и да завърши основните си дела, които засега са общо 37. Очевидно съдът подготвя не толкова и не само бъдещото си оттегляне, колкото гаранциите, че с неговото закриване правосъдието няма да напусне територията на югославските престъпления.
По програма на Фондация "Отворено общество"
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.