Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Може ли София и Скопие да не се разберат за всичко, а преговорите за ЕС да започнат?

Според македонските управляващи се оформя компромис на база ясна пътна карта

14 коментара
Никола Димитров, сн. БГНЕС, архив

София и Скопие водят интензивни разговори, като според македонските управляващи е възможен компромис преговорите за ЕС да стартират, дори без да са се разбрали двете държави за всичко.Според македонския вицепремиер и министър по евроинтеграцията Никола Димитров в момента се обсъжда компромис, който да даде възможност преговорите за членство да започнат.

"Съжалявам, но не мога в подробности да говоря за сегашния компромис, защото се намираме в деликатен етап от този процес. Най-общо компромисът има две страни – едната е да не се договаряме за всичко. Българската страна има своите позиции, а македонската – нейните. Втората част от компромиса е там, където очевидно имаме общ интерес, да направим всичко възможно, за да имаме конкретна пътна карта, със срокове, с компетентни институции, за прилагане на споразумението за приятелство", посочи Димитров в интервю за македонската редакция на "Свободна Европа".

Засега служебното правителство поддържа досегашната позиция, приета и от парламента, според която България не е готова на компромиси и да допусне Северна Македония до ЕС преди да бъдат изчистени спорните исторически въпроси и много други.

Това не е възможно да стане до юни, когато Скопие очаква пробив.

Към момента България не коментира преговорите. Знае се, че на масата е поставено предложение от португалското ротационно председателство и ЕК, но според дипломатически източници България има резерви.

Не е ясно дали София е готова да подкрепи преговорната рамка на ЕС с идеята, че може да реагира по време на преговорния процес. Подобно решение в България би било силно непопулярно.

Юнската среща на върха на лидерите на страните от Европейския съюз е в центъра на дипломатическите и политически усилия на Скопие за осигуряване на подкрепа от София за първата междуправителствена конференция и официално начало на преговорите за присъединяване на Северна Македония, пише електронното издание на македонския проправителствен вестник "Слободен печат", цитиран от "Фокус".

Външният министър Буяр Османи очаква срещи през следващите дни както на ниво министър-председатели, така и на министри, за да се постигне съгласие по динамика за решаване на въпроси, засягащи българската страна, които също са част от предложението на португалското председателство.

Османи каза, че основната тема не са въпросите за идентичността, а пътната карта, която ще създаде предсказуемост при изпълнението на споразумението за приятелство, което според него е приемливо решение за Скопие.

"Пътната карта е приемливо решение за нас, което ще създаде тази предсказуемост. Няколко пъти обсъждахме този план за действие в областта на секторното сътрудничество, но мисля, че по-голяма отговорност на държавите-членки е да кажат къде ще бъде поставена тази пътна карта и дали ще защитят европейския процес като такъв. Така че мисля, че част от тежестта пада върху държавите-членки и от нас зависи да работим, за да определим този план за действие възможно най-скоро", каза Османи.

Миналата седмица президентът Румен Радев каза, че очаква към преговорната рамка на Северна Македония да бъде приложена пътна карта и София да прецени дали условията в нея отговарят на българските интереси и може ли да промени позицията си и да вдигне блокадата по пътя на Скопие към Европейския съюз.

Към момента не е ясно каква точно ще бъде тази пътна карта и достатъчна ли е България да промени позицията си.

Макар че дебатът се активизира след идването на служебното правителство, от българска страна няма сигнали, че е възможен бърз пробив.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. SILENCE
    #14

    Мокрите сънища на сталинистите не са на дневен ред.

  2. Коментарът е изтрит в 01:14 на 8 януари 2024 от автора.
    #13
  3. Стефанов
    #12

    Сега при новото социалистическо правителство на зелените чорапи и БСП, всяко национално предателство е възможно

  4. Zlatan
    #11

    Началниците в Брюксел и Вашингтон казват че може. Приема се пътна карта Даваме съгласие След това историческата комисия преговаря. След като влезе в ЕС С.Македония ,жална ни майка. Те сега ни попиляха, та тогава ли ? И всичко това е в резултат на некадърен договор, без срокове, без конкретика, което наложи да се съставя предложението ни за преговорната рамка.

  5. Борис
    #10
    Отговор на коментар #2

    Просто преговарящите ни за членство в ЕС бяха некадърни, а не че другата страна е била гадна.

  6. Борис
    #9

    Компромис с осъждане на геноцида над българския народ във Вардарска Македония, след 1913 г., кражбата на българска национална идентичност и нарушаването на човешките права на българите в РСМ не може да има. А идентичността на скопските проксита на Белград си е техен проблем.

  7. Антон
    #8

    Да използвам един битовизъм и да попитам: Възможно ли е, голтаците в ЕС да влияят на политиката му? И как, след наляти милиарди евро и опит за 30 год., са най-бедните и най-неинтегрираните в ЕС- определение, което с удоволствие използваме за братята циг@ни?...

  8. Обектив
    #7

    Трябва да бъдем наивни дебили да свалим нашето вето само с предлагане на пътна карта.
    Поне още 2 условия трябва да бъдат изпълнени, за да сторим това:
    1. Ратифицирано от двата парламента принципно рамково историческо споразумение за следното:
    - Историята на Македония до края на ПСВ е българска.
    - Историята на българите от Вардарска Македония между ПСВ и ВСВ е специфична и различна от тази на останалия български народ.
    - "Македонските" национална идентичност и официален език са конституирани

  9. vasil petrov
    #6
    Отговор на коментар #2

    Това за родопите не го разбрах и не съм го чувал. За другите неща са така , но за родопите ми стана интересно. Откъде е тази информация ?Ако имаш предвид обезлюдяването ... северозапада е дори по-зле

  10. SILENCE
    #5

    Никаква пътна карта не може да прикрие, камо ли да заличи сталинската и на т. нар. коминтерн интрига в тотален български ущърб. Радев ще се наложи да декларира ясно становището си преди изорите, защото иначе може да се окаже изненадан. Юръпците - също.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.