Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Можем ли да променим нещо с евроизборите?

38 коментара

Тази неделя, 20-ти май, българските граждани имат конституционното право да упражнят своя глас, като посетят избирателните секции и отбележат квадратчето срещу името на любимия евродепутат.

Докато при парламентарните, президентските и местните избори избирателите могат пряко да наблюдават резултата от своя глас, то след края на евродепутатския мандат едва ли ще бъдат напълно оценени качествата на нашите избраници, защото:

- българските евродепутати са твърде малко като брой в Европейския парламент, за да защитават преди всичко националния, а не политическия интерес
- правомощията им са ограничени и се размиват в тежката бюрократична машина и де факто стават трудно смилаеми и продаваеми пред родния избирател.

Това предопределя и незаинтересуваността на българина към наближаващите избори и подлага на изпитание и без това превърналата се в тенденция ниска избирателна активност. Така или иначе, със или без твоята бюлетина 18 български представители ще бъдат определени да допълнят бройката от 785 евродепутати и да представят страната ни до юни 2009, когато ще бъдат проведени следващите избори за новия 5-годишен мандат.

Какво прави Европейският парламент?

Според информация, публикувана на сайта на Европейския съюз, работата на евродепутатите има директен отклик върху живота на 490 милиона европейски граждани. Парламентът може да приема, променя и отхвърля повечето от Европейските закони.

Депутатите обаче имат по-скоро консултативна функция, тъй като приемането на един закон става единствено с подкрепата на Съвета на министрите. По-важната функция на Парламента се явява одобряването и контролирането на харченето на Европейския бюджет. Европейските депутатите също така могат да гласуват и да свалят Европейската комисия – прецедент, който вече се е случвал и може би пак ще се случи в близко бъдеще заради множеството сигнали за корупция в структурите на съюза.

Как е организирана работата на европейските депутати?

Тези 785 депутати прекарват четири дни всеки месец в пленарната зала в Страсбург като през останалото време се срещат в комитети да заседават и обсъждат законодателни въпроси в Брюксел. Комитетите наброяват 20 и са разпределени в по-важните сектори на всяка икономика – транспорт, земеделие, здравеопазване и т.н.

Както вече споменахме, българските евродепутати ще работят преди всичко с колегите си от същия парламентарен цвят, което се надяваме, че значително ще увеличи тяхната ефективност заради липсата на дразнител от вида на сутрешните петъчни караници в българския парламент. Устройството на Европейския парламент, разбира се, позволява на депутатите да отстояват и националния интерес като на локално ниво се срещат с местните фирми, организации и избиратели.

Изводът

Трябва да гледаме реално на нещата, че бюрократичната система на практика спира и добрите решения на Парламента. Или иначе формулирано, много шум за нищо. Ако на практика няма консенсус по даден въпрос, то дадената страна винаги може да заобиколи неудобно решение или да гласува вето в Съвета на министрите. Това на практика затруднява прилагането на Европейското законодателство, защото се създават текстове с изключения, подточки, специални назначения и бюрократичността се увеличава неимоверно.

Ето защо много горещ дебат се разрази около т.нар Services Directive, която цели да улесни движението на услуги на вътрешния пазар и именно заради сблъсъка на интереси и лобита, беше одобрена едва през ноември 2006. Нагледен пример е и станалата печално известна директива за формулиране на упътване за ползване на тоалетна хартия. А и парламентът обича да се намесва в много сектори на Европейската икономика, което задейства и златното правило, че колкото по-регулиран става един пазар, толкова по-малко размах на действие и мотивация има бизнесът да създава добавена стойност към своя продукт.

Точно тук обаче идва и нашият шанс като страна членка на Европейския съюз – да натиснем бюрокрацията, че някои решения трябва да се вземат на локално ниво и съобразно условията на съответната страна. Доказа се, че комитетите се поддават на натиск в случая на акциза над етиловия алкохол.

Да, можем да променим доста неща!

Ханс Пьотеринг, председател на Европейския парламент, предумва българските избиратели да отидат до урните, защото изборите са “сърцето на демокрацията”. Това обаче едва ли може да убеди скептичния българин, който, за разлика от Пъотеринг, директно изтърпя какви ли не гаври над своя вот. Очаквана 35% избирателна активност шоково контрастира с 85-те процента на проведените скоро президентски избори във Франция.

Въпреки възможността за преференциално гласуване, практиката показва, че едва ли ще има размествания в подредбата на листите на партиите. Например, ако една партия има шанс за един мандат, то депутат, класиран на трето място, има статистически шанс от най-много 1% да бъде изпратен в Брюксел, дори ако за него са дадени най-много гласове.

Ние все пак ви призоваваме да гласувате за това трето място, дори ако ви се струва, че вашият глас ще бъде нечестно акумулиран от по-предно класиран кандидат. Това може да предопредели и някаква вътрешна промяна в самата партия към ценностите, които изповядвате, за да могат от същата партия пак да спечелят вашия вот за следващите, може би по-важни избори. Нали и това било демокрацията според председателя на Европейския парламент – да гласуваш, т.е. да участваш дейно в бъдещето на твоята общност.

А ако изгледите на твоята партия съвпадат с идеите за лишен от държавна намеса пазар, лека регулативна и законодателна рамка, по-ниски данъци, свобода на идеи и на движение на стоки и услуги, какво по-хубаво от това да допринесеш със своя глас към изконните християн-демократични принципи на Европейския съюз?

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

38 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. гражданин
    #42

    "българските евродепутати са твърде малко като брой в Европейския парламент, за да защитават преди всичко националния, а не политическия интерес"Тъкмо напротив - работата им е точно да защитават политически позиции (на ЕНП, ПЕС и т.н. - в зависимост от това в коя ЕВРОПЕЙСКА ПОЛИТИЧЕСКА СИЛА са), а не "българския интерес". Първо не е ясно какъв е българският интерес и второ - той се защитава в ЕС от българското правителство.

  2. Христо Цветков
    #41

    Защото така най-точно оценяват работата на политиците - като ги лишават от легитимната власт, която им дава всеки ГЛАСУВАЛ. Нали имаме действаща пазарна икономика - изборите практически се явяват пазара на демокрацията. А какво прави човек наесен, когато на всички сергии останат само загниващи дини? Ами, подминава ги, не купува боклуци. Така, че политиците и техните спонсори (превръщайки се в боклуци в очите на избирателите) сами са си виновни за недостатъчната политическа легитимност, която получават

  3. saf
    #40

    Ще им накривиш на капата като не гласуваш. Особено на Доган, даже и една баклава може да те почерпи.Баси сбърканите мозъци.

  4. ГТ
    #39

    Да докаже, че няма смисъл да се гласува на тези избори? За да може доган и станишев да ни се плезят и от Брюксел? А ние да си седим в къщи, на салатка и ракийка, и да проклинаме злощастната си съдба?

  5. natajen
    #38

    moje i bez salatka i rakijka, 4e i Slavi ve4e go njama

  6. Stefan
    #37

    1. Ne glasyva62. Manipuliraneto na izbora stava po-lesno3. Izbran e tozi, kojto e kypil naj-mnogo glasove4. Toj znae, 4e kolkoto i da krade, ti pak niama da glasyva65. Sledovatelno krade vazmozno naj-mnogo, za da moze da kypi o6te pove4e ciganski glasove na sledva6tite izbori.6. Korypciata stava zakon.7. Ti zivee6 v mizerna dyrzava8. Psyva69. Ne glasyva6 Za t.panari kato Hristo Tsvetkov triabva gornoto da se oprosti: Ne glasyva6 - Psyva6. Vse pak my prepora4vam da pro4ete cialata veriga, moze da my prosvetne.

  7. И.Иванов, Швеция
    #36

    "Точно тук обаче идва и нашият шанс като страна членка на Европейския съюз – да натиснем бюрокрацията, че някои решения трябва да се вземат на локално ниво и съобразно условията на съответната страна. Доказа се, че комитетите се поддават на натиск в случая на акциза над етиловия алкохол."Още един, който върти и суче изборен смисъл и изборни стратегии около "кардиналния" (както думаше Тато) въпрос за право на беазкцизен собствен казан за ракия на и без това достатъчно впиянения българин ?Човек от "институт" ?Говорещ ни институтски "истини" ?"In vino veritas.""Във виното е истината."И особено в ракията.

  8. Анти
    #35

    Ако не беше преференциалното гласуване тази аналогия с гнилите дини беше вярна. Но сега с него нещата са малко по-различни. Пак имаме куп с гнили дини но някъде отзад е скрита и една здрава. И нашата задача е да я извадим тази здрава диня от купът с гнили и да я сложим на кантарът.Аз вече съм си избрал един кандидат на трето място и ще гласувам за него. Пък дори да не влезе в европарламентът, да видят онези които подреждат куповете с дини че вече можем и да си избираме стоката.

  9. И.Иванов, Швеция
    #34

    Днес дочух, че г-н Лазар Тошев, когото познавам по международната му дейност му от години и лично, се е кандидатирал или е бил кандидатиран за депутат в Европейския парламент.Ако това е така, той според мен е пример за точно необходимия за длъжността и опит, и морал.

  10. Анти
    #33

    Ами г-н И.Иванов, Швеция вие като сте там в чужбината пиете нещо друго, водка ли, уиски ли не знам как е там. Ние тук пък в БГ си пием домашна ракия и ни харесва. И не е ли редно да ни оставите ние тук сами да си решаваме проблемът какво ще си пием, след като там в Швеция той явно не е актуален за вас? А също защо непрекъснато слагате това "Швеция" след името си, нещо по-горно ли се смятате като сте там, по-важен ли от нас туземците?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.