Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мръсният въздух причинява преждевременната смърт на над 18 000 българи годишно

29 общини започват проекти за подобряване на въздуха със 111 млн. лева по европрограми

1 коментар
Мръсният въздух причинява преждевременната смърт на над 18 000 българи годишно

Всяка година 18 145 души умират преждевременно в България заради мръсния въздух. Данните съобщи председателят на Българското дружество по белодробни болести доктор Диана Петкова по време на кръгла маса "Колко е мръсен въздухът, който дишаме" във вторник в Народното събрание.

Един от 8 смъртни случая в Европа се дължи на белодробно заболяване, като България е сред страните с най-мръсен въздух в ЕС. Разрешените нива на някои замърсители в Европейския съюз (ЕС) са над нормите, определени за безопасни от Световната здравна организация.

Мръсният въздух е една от ключовите причини за хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ), от която годишно в Европа умират 300 000 души.

Петкова представи проучване, извършено преди пет години в Стара Загора, Казанлък и Чирпан, според което най-високо ниво на замърсяване на въздуха с фини прахови частици има в Стара Загора през лятото. През есента замърсеността на въздуха достига най-високи нива в Казанлък и Чирпан.

В затворени пространства се срещат над 900 вида вещества, като през 2000 година у нас 39 хиляди души са починали заради това, че са изложени на вредни вещества и дим на работното място, съобщи Петкова.

Със 111 млн. лева по оперативни програми 29 общини ще могат да осъществят свои проекти за подобряване качеството на въздуха, припомни министърът на околната среда и водите Ивелина Василева, която участва във форума. По думите ѝ отоплението с мокри дърва замърсява с 40 на сто повече въздуха в сравнение с отопление със сухи дърва.

Василева заяви, че вече има и градове, в които няма превишаване на нивото на фини прахови частици във въздуха. В Девня, Пирдоп, Добрич и Несебър през 2014 г. няма измерено превишаване на нивото на фини прахови частици във въздуха. Положителна тенденция вече е докладвана пред Европейската комисия, която през 2010 г. започна наказателна процедура срещу България заради мръсния въздух, а миналото лято премина в съдебна фаза заради липсата на ефективни държавни мерки за овладяване на проблема.

Отоплителните инсталации, изгарянето на въглища и брикети, са сериозен замърсител на въздуха, но се предвижда пакет от мерки, в който ще бъде включено осигуряване на филтри за комините, каза столичният кмет Йорданка Фандъкова. Тя добави, че в момента се разработва нова програма за качеството на атмосферния въздух.

380 милиарда евро е изгубил ЕС като преки и непреки разходи за белодробни заболявания само през 2011 година. Тази цифра включва, както разходите за лечение, рехабилитация и социална подкрепа на болните, така и загубата на работоспособност и изгубените години живот.

“Трябва заедно да търсим и посочим решения, така че да не пречим на бизнеса. За всички е ясно, че замърсяването на околната среда е в резултат на индустриализацията и на интензивната икономика“, каза председателят на Народното събрание Цецка Цачева.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Стефанов
    #1

    не знам каква е тази статистика но съм бил в почити всички големи градове на европа,където въздуха и в пъти по мръсен - е там би трябвало да умират в пъти повече хора но не се раздухва истерия сред населението

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.