Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МРРБ не е получавало сигнали за злоупотреби на Банов за Ларгото

БСП внася сигнал до ОЛАФ

3 коментара
Премиерът Бойко Борисов и министърът на културата Вежди Рашидов откриват Ларгото през април 2016 г. Сн. БГНЕС(архив)

Осем сигнала за нарушения и нередности са подадени по време на изпълнението на проекта за Ларгото и Антична Сердика. Те са проверени от дирекцията в Министерството на регионалното развитие и благоустройството, която контролира европрограмата, от която беше осигурено финансирането на проекта. Където е имало установени нередности, са предприети мерки и са наложени санкции, но в крайна сметка проектът, финансиран с 12 млн. лв. европейски пари, е отчетен като успешен. Това стана ясно от обясненията на зам.-министъра на регионалното развитие Деница Николова, която отговаря за европрограмата в МРРБ, по която Министерството на културата получи средства за проекта за Ларгото.

Миналата седмица депутатът от БСП Елена Йончева обвини министъра на културата Боил Банов в злоупотреба с европари за близо 700 000 лева по този проект. Тя пусна записи, на които се чува как Банов, тогава зам.-министър уговаря издаването на актове за спиране на строителството по независещи от строителя причини, за да може да удължи крайния срок на проекта.

Банов отрича да е извършил нещо нередно. Заяви, че записите не са автентични и добави, че министерството е завело дело срещу строителя за 750 000 лева неустойки за забавяне на дейностите. Йончева обаче настоява, че информацията ѝ е коректна, а делото е заведено заради доклад на Агенцията за държавна финансова инспекция, която открила нарушения.

Деница Николова обясни в понеделник, че в управляващия орган на програмата досега не са получавали сигнали за евентуални злоупотреби на Банов за удължаване на срока.
Междувременно БСП внася сигнал до ОЛАФ за злоупотреби по проекта.

Сигнали и проверки

"Получените при нас сигнали основно са свързани със законосъобразно провеждане на обществените поръчки и в тази връзка ние сме си предприели мерките и където е било необходимо, сме наложили и съответните санкции. По отношение на този конкретен сигнал (на БСП) ние не сме имали информация до настоящия момент и никой не ни е сигнализирал, че има нещо, което да касае изпълнението", обясни Николова пред БНР.

Тя добави, че проектът е "с изключително голяма сложност" и е изпълнен на три етапа. Над 100 археолози са работили по консервацията на културно-историческото наследство.

"Проектът е отчетен в срок, от гледна точка на сключен договор за безвъзмездна финансова помощ. При окончателното плащане и при проверките, които ние сме направили, сме установили необходимост от допълваща информация именно по отношение на сроковете за изпълнение на строителните дейности. Представени са ни такива документи, от страна на Министерство на културата. Спрямо нашите вътрешни правила сме обработили плащането, а, където сме имали забележки, сме изискали допълнителна информация или допълнителни корективни мерки. Същите са били предприети в сроковете, които сме дали на нашите бенефициети", обясни Николова.

МРРБ нямало как да провери дали документите са антидатирани

Тя добави, че през април 2016 г. е направено и окончателното плащане към Министерството на културата. Общата му стойност била 15.8 млн. лева за завършения към онзи момент етап.

Според Николова след проверките от страна на регионалното министерство сумата на окончателното плащане е намалена с 600 000 лева спрямо първоначалния договор. Причината е, че част от разходите са счетени за недопустими или "не достатъчно доказани от гледна точка на информация и възможност да бъдат предявени за възстановяване на средствата".

Сумата от 600 000 лева е останала за сметка на Министерството на културата.

Николова обясни, че управляващия орган на програмата "няма възможност да провери до каква степен документите, които са им представени са антидатирани", но в МРРБ не са имали съмнения към момента, към който са получавани. След информациите от миналата седмица обаче се правят нови допълващи проверки по отношение на цялостния процес на изпълнение на проекта, допълни Николова.

Промени в движение

Документите по обществената поръчка на Министерството на културата, с която е избран консорциумът "Антична Сердика", показват, че договорът с изпълнителя е променен в края на 2015 г. Тогава е подписан анекс, според който строителят ще получи близо 5.2 млн. лева - окончателното плащане по проекта, до 18 декември 2015 г. В същото време срокът на договора е променен от 200 дни на конкретна дата - 20 януари 2016 г.

Така реално строителят получава цялата сума по проекта преди да е свършил работата. За да се застрахова обаче, Министерството на културата е получило банкова гаранция от фирмата, която е равна на платената в края на декември сума. Гаранцията е освободена след получаването на акт 16 за обекта - т.е. след приемането на строителния обект.

Изтеглянето на плащането е направено, за да се спазят изискванията на европрограмата и да не се загубят пари по проекта.

Информацията за изпълнения договор е подадена към Агенцията за обществени поръчки през април 2016 г. В нея са отразени промените в договора и е записано, че няма забавяне на строителството по вина на изпълнителя. Пише също, че са издавани документи за спиране на работата по независещи от изпълнителя причини - т. нар. акт 10, но без да се уточнява колко са тези документи и за колко дни.

В последните дни от водещата фирма в консорциума "Антична Сердика" - "Пътища и мостове", обясняват, че работата по проекта е закъсняла по вина на Министерството на културата, което дълго време не било осигурило авторски надзор по проекта. Без него реално работата не може да върви.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ирис
    #3

    Прокуратура нали се е самосезирала,защо не изиска записите от Йончева,хайде стига циркове

  2. т€еритория на Мики Маус
    #2

    няКОЙ чувал ли е за "злоупотреби" през последите 29 години? Щото аз не съм! А вие?

  3. brambar
    #1

    Къде намесиха сега и МРРБ. Те имат за цел да следят дали големият договор за предоставяне на пари от ЕС се спазва. Малките договори с изпълнители са в компетенциите на бенефициента по проекта - МК. Те трябва да следят за сроковете на изпълнение, които са поставили в договора с изпълнителя. Ако има неспазени срокове, се дължат неустойки. Тези неустойки, ако не се претендират, е загуба за бюджета на МК и неоснователно плащане за един изпълнител, който не си е изпълнил задълженията. Ако обаче срещу това има пари, вече говорим за корупция в резултат на умишлена безстопанственост. Т.е. увреждане на държавния и обществен интерес.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.