Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мубарак повиши заплатите с 15%, но "Нилската революция" не спира

0 коментара
Мубарак повиши заплатите с 15%, но "Нилската революция" не спира

Новото правителство на египетския президент Хосни Мубарак проведе първото си заседание в понеделник, но започналите преди около две седмици протести продължават, без да има конкретен напредък в преговорите с ислямистите и опозицията, която иска незабавното оттегляне на Мубарак.

82-годишният Мубарак, който е на власт от 30 години, отказва да се оттегли преди изборите през септември, тъй като оставката му щяла да доведе до хаос.

Опитвайки се да спечели привърженици и да смекчи протестите, правителството обяви в понеделник, че повишава с 15 процента заплатите на държавните служители, предаде АП. Това решение на режима бе предшествано от предишните обещания за разследване на изборни измами и корупция във властта, както и че задържаният представител на компанията Google, който е сред най- изявените млади организатори на бунтовете, ще бъде освободен по-късно в понеделник. Уаел Хоним, маркетинг мениджър на интернет компанията, беше арестуван на 28 януари, три дни след избухването на масовите безредици.

Опозицията обяви, че предложените от правителството отстъпки не са достатъчни. Десетки хиляди протестиращи остават барикадирани в палатков лагер в центъра на Кайро и обещават да останат там, докато Мубарак не отстъпи.

Новият финансов министър Самир Радван каза, че 6.5 милиарда египетски лири (960 милиона долара) ще отидат за повишението на заплати и пенсии от април. Облагодетелствани от тази мярка ще са 6 милиона души на държавна работа.

Заетите в обществения сектор бяха основният стълб на режима, но техните заплати стагнираха през последните години поради повишението на цените. Това накара правителство периодично да обявява повишение на държавните заплати, за да се справи с недоволството.

Към момента режимът изглежда уверен в способностите си да овладее безпрецедентния изблик на гняв и протести, за да задържи властта до изборите през септември.

Вицепрезидентът на страната Омар Сюлейман се срещна в неделя с някои от основните опозиционни групи, включително обявеното извън закона ислямистко движение Мюсюлмански братя. Това бе първият път, когато представители на режима приеха да преговарят директно с опозицията.

Сюлейман е обещал свобода на пресата, освобождаване на хора, арестувани по време на протестите, както и евентуална отмяна на въведените извънредни мерки.

Напредък в преговорите не е постигнат, а мнозина се опасяват, че ако Мубарак се оттегли незабавно, ще бъде заменен с друг авторитарен режим.

Американският президент Барак Обама обяви от своя страна, че Египет "няма да се върне там, където е бил".

Опозиционните лидери обявиха, че са скептични за мотивите на правителството за промени. По време на разговорите обаче се стигнало до съгласие за начало на конституционни промени.

Нобеловият лауреат за мир Мохамед ел Барадеи заяви от своя страна, че не е бил поканен на преговорите, които според него са непрозрачни. Според него преговорите са уредени от същите хора, които са управлявали страната 30 години и не са стъпка към промяна, съобщи Ройтерс. Барадеи, цитиран от ББС, предлага едногодишен преходен период, в който страната да бъде управлявана от тричленен президентски съвет.

Процесът е непрозрачен, никой не знае кой с кого разговаря на сегашния етап, каза бившият директор на Международната агенция по атомна енергия за ЕнБиСи. Той посочи, че част от проблема се състои в това, че всичко се контролира от военните.

Докато текат преговорите и продължават протестите, много египтяни си задават въпроса кога животът в страната ще се върне към нормалността без значение от изхода на борбата за власт.

В неделя в Кайро банките отвориха за пръв път от седмица насам и пред тях се извиха дълги опашки от хора, чакащи да изтеглят пари, съобщи ББС. Централната банка съобщи, че за физически лица са определени ограничения за теглене на средства до 50 000 египетски лири и 10 000 долара дневно.

Училищата обаче остават затворени, а дейността на бизнеса не може да се възстанови. Смята се, че местната икономика губи по 310 милиона долара на ден.

Египетската фондова борса обяви в понеделник, че ще възобнови търговията в неделя, след като остана затворена повече от една седмица заради политическите протести в страната. През последната седмица на работата ѝ водещия индекс EGX30 се понижи със 17 процента.

Фондовата борса съобщи, че националният финансов регулатор ще обяви нови мерки за регулиране на търговията.

Ръководителят на "Банк ъв Александрия" (Bank of Aleksandria) Махмуд Абделлатиф заяви в понеделник, че банковите трансакции се движат по-добре от очакваното.

Преди ден сумата на паричните депозити в банката е била по-голяма от размера на тегленията, като паричните трансфери извън страната също са по-малко от очакваното и са свързани предимно с търговска дейност, уточни Абделлатиф.

 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.