Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Мудис" понижи дългосрочния рейтинг по депозитите на Корпоративна банка

79 коментара
"Мудис" понижи дългосрочния рейтинг по депозитите на Корпоративна банка

Рейтинговата агенция "Мудис" (Moody’s Investors Service) е понижила дългосрочния рейтинг на депозитите в местна и чуждестранна валута на Корпоративна търговска банка (КТБ) от Ba3 на В1, съобщи "Капитал".

Причина за това решение е бързият ръст на кредитирането, ниските капиталови буфери и спадащата рентабилност.

Перспективата остава отрицателна, което означава, че при следващо преразглеждане е по-вероятно оценката да падне още.

В1 е четири стъпки под инвестиционен клас, като с този рейтинг КТБ става с втората най-ниска оценка сред българските банки след ОББ. Нейният рейтинг пострада заради проблемите на банката майка - Националната банка на Гърция.

Рейтингът за финансова сила на банката се запазва на Е+, въпреки че единият от компонентите му се понижава от b1 на b2. Този показател измерва вътрешната стабилност на банките и вероятността от нужда от външна подкрепа. Най-ниската оценка е Е, като според Moody's тя съответства на "скромна финансова сила с висока вероятност за периодична външна подкрепа и евентуална нужда от външна помощ".

Moody's мотивира решението си с данни за бързата кредитна експанзия на банката, при която за първите шест месеца на годината кредитният ѝ портфейл расте с 16% при спад от 0.3 за цялата банкова система. В периода 2010-2012 г. пък по този показатели има ръст от 39% при 3 процента за цялата система.

Според рейтинговата агенция това завишава опасността от влошаване качеството на отпуснатите кредити, въпреки че официално декларираните от Корпоративна банка лоши кредити са 1.8% далеч под общото за системата ниво от близо 17%.

От "Мудис" се опасяват от ниските капиталови буфери на фона на силната концентрация на кредитния портфейл. КТБ има големи експозиции към малко на брой компании, което поражда риск при проблеми при някои от тях, се посочва в съобщението на агенцията.

Третият фактор е спадащата рентабилност заради опита на КТБ да се финансира активно от пазара на дребно. Същевременно като плюс се посочва високите коефициенти за ликвидност - 28.5% към края на юни при изискване от страна на БНБ този показател да е над 25%.

Реакцията на Корпоративна банка е със съобщение до инвеститорите на Българската фондова борса, където се търгуват нейни акции. В него от банката посочват, че капиталовата ѝ адекватност е в рамките на законовите изисквания, които за българската банкова система са с 50% по-високи от тези във всички останали европейски страни.

Според КТБ тя не е принудена да поддържа допълнителни капиталови буфери заради изключително доброто качество на кредитния ѝ портфейл. "Констатациите на агенцията относно доходността на банката се базират предимно на свиването на нетния лихвен марж, което е в резултат от реализирането на стратегията на банката за диверсификация на депозитната база. Към 30.06.2013 г. банката регистрира 10-процентно увеличение на печалбата си спрямо първо полугодие на предходната година, и е в челната тройка по печалба в системата", се казва още в съобщението.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

79 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #79

    Изключително мръсен американски ход - всички разбраха, че са свалили рейтинга на цели 90 азиатскки и европейски банки, а на почти фалиралата от дългове САЩ, незнайно защо, са го увеличили. Сещайте се защо

  2. Анонимен
    #78

    Супер сте ... като напълните първа страница на форума с безумни коментари, това дали ще вдигне рейтинга на КТБ ? Вместо да леете заклинания, що не пробвате професионално да оборите аргументите на тази толкова "скапана" агенция. Би трябвало да е лесно, не би ?

  3. Анонимен
    #77

    Българските банки стават жертва на тенденциозно сваляне на кредитния рейтинг от страна на кредитната агенция Moody's. В рамките само на седем месеца Moody's свали рейтинга на всички оценявани от нея български банки. Така според оценките на агенцията в България просто няма банки от "инвестиционен" клас.Първа под ножа падна Банка ДСК, чийто рейтинг беше понижен в началото на настоящата година с една степен - от "Ваа3" до "Ва1". Следващата банка, която осъмна с понижен рейтинг беше Райфайзенбанк и т.н.

  4. Анонимен
    #76

    Тази агенция отдавна не е фактор,действията и са крайно тенденциозни :( Щеше да е добре да има обективна такава,но вече всичко се определя от пари и влияние.

  5. Анонимен
    #75

    А защо е намалила рейтинга на цели 90 банки, при това все европейски и азиатски? А на американските ги вдига? Защо се не споменава тук?тенденциозно, а

  6. Анонимен
    #74

    за съжаление тази агенция не е точна - даде най-висока оценка на Лемън Брадърс в деня преди да фалират и оттам повлече крак за цялата финансова криза. Като сложим и че е американска, ясна е работата.

  7. Анонимен
    #73

    NORAD: тая статия в Капитал -> 300 коментара, за няколко часа стана най коментираната статия на всички времена там :) а прочитанията са под 5000 .... защо ли?

  8. Анонимен
    #72

    много си е точна агенцията! проблемът си е на ктб:))) без държавните пари ... хахахаха

  9. Анонимен
    #71

    Ама и тези от Мудис хем така, хем иначе.

  10. Анонимен
    #70

    тя таз агенция кат повлече крак и другите готови

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.