Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мудис понижи оценката си за Гърция, от фалита я делят две степени

0 коментара

Международната рейтингова агенция Мудис (Moody's) понижи в понеделник оценката си за дългосрочния дълг на Гърция с три степени и от обявяването ѝ във фалит вече я делят две степени. Мудис би могла да поножи оценката си за Гърция още до С (латинска буква) преди да я обяви в дефолт.
Мудис, цитирана от Франс прес, отбелязва, че страната няма да може да върне напълно задълженията си към частните кредитори.

Новината, че еврозоната е одобрила втори спасителен план за Атина и размяната на стари гръцки облигации срещу нови, която я съпроводи, "сочат, че частните кредитори ще понесат загуби", обяснява агенцията в днешното си комюнике. Оценката за дългосрочния дълг на Гърция вече е Са (лат. букви) спрямо предишната Саа1.

"Понижението на оценката отразява очакваните загуби, до каквито води смяната" на (стари държавни облигации) с нови, допълва Мудис, която е една от трите водещи световни рейтингови агенции.

Щом бъде направена смяната на старите гръцки държавни облигации с новите, Мудис ще преразгледа оценката си за страната, за да гарантира, че тя "отразява риска, произтичащ от новия ѝ статут, включвайки евентуално бъдещо преструктуриране на дълга".

Според Мудис новият спасителен план, естествено, съдържа някои предимства за страната - намаляване на разходите, свързани с дълга ѝ, и по-слаба зависимост от финансовите пазари, "но въздействието му върху намаляването на дълга ѝ е ограничено".

В замяна обаче новият план за подпомагане на Гърция ще позволи на еврозоната да овладее риска от "заразяване" на други страни от дълговата криза, което можеше да стане с ефекта на доминото, ако Атина не можеше да спази сроковете за изплащането на задълженията си, подчертава Мудис. Ирландия и Португалия, които изпитват финансови затруднения, ще могат да вземат кредити при ниски лихви в бъдеще.

Според Мудис обаче за кредиторите на тези две страни нищо не е сигурно: отрицателните фактори ще продължат да имат превес над положителните, а това вероятно ще окаже натиск върху тяхната оценка, допълва Мудис.

Новият спасителен план предвижда участие на частния сектор и то главно на банките. То ще се изрази в размяна на държавни облигации с падеж до 2020 година срещу нови 30-годишни книжа.

Частните кредитори имат различни опции: или да рефинансират Гърция с книжа с по-продължителен матуритет, или да запазят ангажиментите си, като задържат книжата със същия падеж, или пък да сменят облигациите, които държат, с други - 15- или 30-годишни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.