Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мултикултурната столица на Германия се готви за пробив на популистите на местните избори в неделя

7 коментара
Предизборният плакат на кмета на Берлин Михаел Мюлер

Ангела Меркел, чиито позиции отслабнаха заради растящото недоволство на германците от бежанската ѝ политика, в неделя се изправя пред местни избори в Берлин, в които отново се очаква пробив на популистите, макар че въздействието му на национално ниво ще е ограничено, пише в четвъртък агенция Франс прес в кореспонденция от германската столица.

Близо 2,5 милиона берлинчани гласуват за нов местен парламент на динамичната и популярна столица, която продължава преобразяването си близо 27 години след падането на Стената. След това парламентът на Берлин ще назначи кмет на града, който от 15 години е доминиран от социалдемократите при слабо присъствие на консерваторите на канцлерката.

Ако Германската социалдемократическа партия (ГСДП) отново спечели, с малко над 20 процента според допитванията, съюзът му с Християндемократическия съюз (ХДС), който според анкетите ще е с 19 процента, вероятно няма да бъде подновен след пет години начело на града.

По-вероятен изглежда троен съюз между ГСДП на досегашния кмет Михаел Мюлер с радикалната партия "Левите" и Зелените. Което ще е нов шамар за партията на Ангела Меркел.

Всички погледи ще се насочат към десните популисти от "Алтернатива за Германия" (АзГ), за които се очаква след неотдавнашните им успехи в редица провинции, последния в началото на септември, да влязат в нов местен парламент с 14 до 15 процента от гласовете според проучванията на избирателните нагласи.

Според берлинския политолог Нилс Дидерих тези избори "не са особено вълнуващи, ХДС е традиционно слаб в Берлин, а ГСДП би трябвало традиционно да спечели". За него истинският залог е "какви загуби ще понесат големите партии в полза на АзГ" година преди парламентарните избори.

Понеже тази млада партия, която залага на противопоставянето си на идването на бежанци, привлича гласове отвсякъде, "от Зелените до ГСДП през ХДС" според политолога.

"Смятам, че АзГ ще мобилизира негласуващите, хората с десни консервативни позиции, които досега не бяха готови да гласуват за десните екстремисти", изпитващи носталгия по Третия райх, каза Дидерих.

Партията привлича и тези, които отхвърлят политическите елити, доминиращи в политическия живот от 1945 г., след като съществуващата от 2013 г. управляваща коалиция между ХДС и ГСДП разми идентичността на тези партии.

АзГ може да влезе и в редица районни съвети, особено в крайните квартали на бившия Източен Берлин.

По време на местната предизборна кампания Меркел се обърна, без да ги назовава, към потенциалните избиратели на АзГ. "Трябва да убедим избирателите, че в този момент е особено важно да подкрепяме партиите, които правят нещо, а не тези, които дават опростенчески мними отговори и раздухват конфликтите", подчерта тя.

Въпреки че последиците в национален мащаб ще са слаби, тези избори затварят една деликатна за канцлерката избирателна година, белязана от главоломен спад на рейтинга ѝ, тежки изборни поражения и все по-шумно недоволство на германците, които се тревожат от пристигането на един милион мигранти през 2015 г.

Миналата година над 79 000 мигранти намериха убежище в Берлин, като от тях на място са останали над 52 000 души.

Катастрофалният начин, по който те бяха приети от претоварените и обвинени в некадърност общински власти обаче предизвика възмущение в цялата страна. Много от тях все още са настанени в бивше летище на града. Достъпът до жилище, и то не само за мигрантите, е сред основните проблеми на града, чието население надхвърли 3,5 милиона души.

Берлинчани се безпокоят от стремглавото покачване на наемите, които все пак остават далеч от тези в Париж или Лондон, а равнището на безработица в столицата е сред най-високите в Германия.

Обичан от младите хора и столица на хипстърите и новосъздаваните технологични фирми, Берлин се радва и на мултикултурен имидж: в него живее най-голямата турска общност извън Турция, имигрантите са 13,5 процента от населението. А действащият кмет не се поколеба да позира със забулена жена на предизборен плакат.

Мнозинството берлинчани (52 процента) смятат, че бежанците са богатство за града им.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. мултикулти столицата би шута на Меркел ханъм ...

  2. strobo
    #6
  3. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #5
  4. Мони_deactivated_1480055728
    #4

    Всички те са от Сирия, бежанци, потърсили убежище в Германия. Онова, което ги обединява е, че до един са професионални музиканти, повечето учили поне пет години в Дамаск. Те формират Сирийския изгнанически филхармоничен оркестър – който днес изнася концерти в Берлинската филхармония, в Концертхаус, в Елбфилхармони в Хамбург… „Никога не съм си представяла, че ще бъда в Европа и ще пея с цял оркестър от сирийски музиканти, всички от които живеят тук – казва сопраното Раша Ризк във видео на „Ал Джазира“. – Нито пък че аз самата ще живея тук.“

  5. Явор от Германия Костовист
    #3

    БРЕКСИТа и всички възродили се "патриотични" партии в много страни от ЕС са именно популистки, защото в един глобализиран свят нямат решения, а само манипулативно използват недоволните. Дано не греша...

  6. Achird
    #2

    По съчество понятието 'полулист' е обидно за един политик. Популист е примерно нашият премиер който говори това което народа иска да чуе, но управлява по друг начин. Имаме и друго политици които също използват национализма като платформа, но в момента когато се оказаха във управляваща коалиция дадоха заден ход. Но в Европа в момента се развива националистическо движение, а не популистко - за справка БРЕКСИТ няма нищо общо с популизма - то не остана само на хартия. Така, че заглавието на тази статия си е леко манипулативно изполвайки думата 'популизъм', а не национализъм.

  7. така така богатство казвате..колкото са били богатство за Рим, хора които нищо не ги обединява освен парата и са били събрани там от целия свят, мултикулит разбииш ли, ама като дойдат новите гермаци .... и новият Рим(Берлин) ще приключи бързо, защото новите римляни- муслим европейците, няма да искат да го защитават :)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.