Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Муудис" постави под наблюдение ДСК и Първа инвестиционна банка

72 коментара
"Муудис" постави под наблюдение ДСК и Първа инвестиционна банка

Международната агенция за кредитен рейтинг "Муудис" (Moody’s Investors Service) постави под наблюдение и ще преразгледа рейтингите за финансова стабилност на две от големите български банки - Банка ДСК и Първа инвестиционна банка (ПИБ). Агенцията може да намали тези рейтинги, съобщи във вторник агенция Блумбърг.

Така за първи път рейтингова агенция понижава оценката си за български банки в последните години.

Рейтингите D+ на Банка ДСК и D на ПИБ се преразглеждат заради “вероятното влошаване на условията за развиване на дейност в България”, се казва в съобщение на "Муудис".

Агенцията е намалила дългосрочния рейтинг на депозитите в местна валута на ДСК от Вааа1 на Baa2 и го преразглежда за по-нататъшни понижения. Основната причина за това е намаленият рейтинг на банката майка – унгарската ОТР, която почувства влиянието на финансовата криза и бе принудена да поиска помощ от унгарската държава. ОТР е собственик на 100% от българската ДСК.

Тъй като икономиката навлиза в рецесия, “вероятността от корпоративни фалити се увеличава” и може “да доведе до ръст на загубите в портфолиото от корпоративни кредити на банките”, според Елена Панайоту, водещ банков анализатор в "Муудис". Очаква се да нараснат и просрочените задължения по потребителските кредити на българските банки вследствие на увеличената безработица и поевтиняващите жилища в резултат и на намаляващото търсене от външни инвеститори.

"Очакваме, че влошеният икономически климат ще се отрази върху финансовата стабилност на банките и особено върху тяхната способност да кредитират, да генерират печалби и да поддържат капиталова база", коментира анализаторът на "Муудис" Елена Панайоту.

В същото време Първа инвестиционна банка (ПИБ) отчете спад от 16% на годишна база на чистата печалба за първото тримесечие на тази година до 12.65 млн. лв.

Активите на ПИБ се увеличават с близо 4% на годишна база и намаляват с 0.65% на тримесечна база до 4.23 млрд. лв. към 31 март 2009 г.

Административните разходи се повишават с 6.4% на годишна база до 31.6 млн. лв. за първото тримесечие на 2009 г.

За последните 12 месеца пазарната капитализация на банката се е свила с близо 66% до 280.5 млн. лв.

Блумбърг посочва, че чуждите инвестиции в България през тази година ще са с една трета по-малко от привлечените през 2008.

Българската агенция за чужди инвестиции прогнозира, че през 2009 г. ще бъдат привлечени 4 млрд. евро, докато миналата година са били 6 млрд. евро.

Българската икономика отбеляза спад за пръв път от 11 години насам през първото тримесечие на 2009-та, тъй като глобалната финансова криза засегна инвестициите, промишленото производство и търговията.

"Няма основания за притеснение"

Председателят на УС на Банка ДСК и шеф на Асоциацията на банките в България Виолина Маринова коментира пред БНР съобщението от "Муудис" с думите, че стабилността на българските банки, и по-специално на ДСК, е гарантирана заради далеч по-строгите изисквания на БНБ към тях, сравнено с изискванията на други европейски централни банки.

Към края на март капиталовата адекватност на банките у нас е била 16.5% при изискуема от БНБ 12% и при 8% за Европа. Банка ДСК има 23% капиталова адекватност, каза Маринова.

Банковата система у нас в момента има добра ликвидност, добави тя. По отношение на констатацията на "Муудис", че качеството на банковия портфейл се влошава, тя заяви, че това става не само в България, но и в другите страни. Въпросът е в стъпката, ние имаме доста резерви, генерирали сме провизии, които ни дават основание да смятаме, че няма нищо обезпокоително в българската банкова система и в частност - в Банка ДСК.

На въпрос защо от цялата банкова система у нас "Муудис" отправя предупреждение само към две банки, Маринова каза, че само двете банки имат договор с тази агенция за изготвяне на рейтинг. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

72 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Петър
    #73

    Засега няма риск от фалит. Но тази банка не е най-доброто място, където да си държите парите. Ако депозитът е краткосрочен, изчакайте - иначе ще загубите лихвата. Но ако е дългосрочен и сте го направили наскоро, по-добре го прекъснете. Засега има държавен фонд, гарантиращ влогове до, мисля, 20,000 лв. на лице. Но за предпочитане е да съхранявате парите си в нормални, сериозни банки.

  2. E.T.
    #72

    Рейтингът на тази две банки не е променен. Хората казват само, че ще ги наблюдават по-внимателно.От осемте български банки, за които Муудис публикува данни, ДСК, Райфайзен и ПИБ са с най-добър рейтинг (D+ или D).Хайде моля, стига с паниките и манипулациите!

  3. Omurtag
    #71

    .

  4. krasi
    #70

    кои са "нормалните и сериозни банки"?За Ваша информация държ. фонд гарантира влогове до 100 000 лв на лице. Освен това високите лихви, които предлага ПИБ са резултат и на конкуренцията между банките при набирането на капитал.

  5. Тони
    #69

    Благодаря ви много за споделеното, защото в това размирно време човек не знае как да постъпи понякога.Но както Ви споделих преживях инфлацията през 1996 година и беше ужасно. Сега не е по-малко ужасно. Миля, че имаше гарантиране на влоговето до 100 000 лв., но до колко банките ще го спазят и реденето на опашки, които видяхме в Англия не са най-доброто. Влога ми е за 3 месеца и започна на 12 май. Но коя е препоръчителната банка споделете ако имате мнение.Тони

  6. Omurtag
    #68

    .

  7. Omurtag
    #67

    .

  8. Тони
    #66

    Към Краси. Здравейте! Високата лихва не е ли притеснителна? Отскоро съм вдовица имам двама синове, които трябва да изуча и се страхувам да не остана и без тези пари. Затова се нуждая от съвета Ви. Вярвам, че във форума пишат и хора,които работят в банки.Благодаря ви предварително

  9. Ганий
    #65

    (1) Влоговете трябва да са в РАЗЛИЧНИ банки - т.е. повече и по-малки влогове в различни банки, вложени за РАЗЛИЧНИ срокове - пр. едномесечни, двумесечни, максимум тримесечни (да не се губи лихвата, ако все пак държите на нея, при евентуално предсрочно изтегляне поради някакви съображения)(2) Влоговете ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да са в различни валути - левове, евро, долари, швейцарски франковеТова е все пак НЯКАКВА ГАРАНЦИЯ - ако гръмне (пу, пу!) някоя банка, другите дано (!) оцелеят, ако някоя валута`поразклати`,

  10. Ганий
    #64

    Що се отнася до недвижимите имоти градси или земеделски (ако все пак се решите на подобна кардинална стъпка), не се осланяйте САМО на посредническите агенции (тяхната цел е да се извърши продажба на ВСЯКА цена и с ВСИЧКИ средства, затова аз им нянам никакво доверие)- винаги търсете помощ от ПОЗНАТ адвокат и имотът ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да се провери и да се купува от познати или проверени хора...Имайте предвид, че рискове има и при парите в наличност, и наистина е по-добре да се държат в банки...Бъдете оправна и успех!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.