Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Музеят на невинността на Орхан Памук отвори врати в Истанбул

15 коментара
Музеят на невинността на Орхан Памук отвори врати в Истанбул

Музеят на невинността на Орхан Памук отвори врати в Истанбул. Атрактивно пано с над 4 угарки от цигари, ракиени чаши от 50-те години на XX век, стари грамофонни плочи, кибритени кутии, даже използвана четка за зъби и още десетки предмети, принадлежали на героите от романа на Орхан Памук "Музей на невинността" - Кемал и Фюсун, са изложени в едноименния музей, съобщи БНР.

Музеят изцяло и като замисъл, и като изпълнение, е на Орхан Памук, който през 2006 г. получи Нобеловата награда за литература. Писателят казва, че цялата сума от Нобеловата награда, която е в размер на около 1 млн. долара, е похарчил за създаването на този музей.

Музеят се помещава в старинна триетажна сграда в истанбулския квартал "Чукурджума". Музейната експозиция е от 83 части, колкото са главите в романа, и осветлявайки детайлите от любовната история на Кемал и Фюсун, прави романа видим и досегаем за посетителя.

Орхан Памук планираше да открие музея през 2009 г., една година след излизането на романа, но се забавил, защото много време му е отнело намирането на сграда.

”Целта ми беше да напиша един роман, подобен на музеен указател. Музеят на невинността има и смисъла на един градски музей на Истанбул през годините, когато съм живял в него. За съжаление, досега няма музей, посветен на този град, който заслужава това. Моят е само един скромен градски музей, една песъчинка в огромното море”, казва писателят.

Входът за музея на невинността е 15 турски лири, а във всеки екземпляр от турското издание на романа между страниците се намира по един безплатен билет за музея.

Орхан Памук, чиито романи са преведени на около 60 езика, включително и на български, миналата година гостува в София.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #15

    До7 и 9. Арменците никога не са искали да отворят архивите си както Турция. Ако се отворят архивите ще се види,че не е имало геноцит. Някои страни са признали геноцида в парламентано ниво. Парламентит е орган който издава закони а не политически възгледи за някои исторически събития. Няма никаква юридеческа стойност.Това го правят само за да притиснат Турция. "резаци" тази дума може да използва само оня който още не се сивилизовал.

  2. Анонимен
    #14

    до 13 сигурен съм, че въпросният екскурзовод не е чел и един ред написан от Орхан Памук. В този ред на мисли, той едва ли е прочел един ред от написан от когото и да било ... такива и в БГ и в цял свят с лопата да ги ринеш

  3. Анонимен
    #13

    Когато мин. год бях в Истамбул споменах Орхан Памук пред екскурзовода ни- един от българските турци, бивш турски военен. Изригна залп от оплюване на писатля. Поддържал бил екстремистите, бил това, бил онова, в Турция никой не го уважавал. Очевидно бях попаднала на един от преставителите на турската не-ителигенция и не-образовани хора. Моя позната, османиска, ми каза, че те просто не го разбирали и не го четяли. Вероятно това се отнася до повечето турци, но едва ли за интелигенцията. Много впечатляващ автор.

  4. Стамбо
    #12

    Орхан Памук доказва, че големият писател винаги застава срещу масовия манталитет, митовете на "народа" и ползите на властта. И винаги поема съответните рискове. Нито политиката обаче, нито екзотиката не са предопределили награждаването на Орхан Памук с Нобел, както се подмята тук-там. Поне не са го определили в дразнещо политкоректна степен, както при някои други нобелисти, чиито имена вече никой не помни. Просто голям писател и интелектуалец, за второто може да се съди по неговата есеистика.А защо ни няма сред балканските нобелисти е друга дълга тема.

  5. Анонимен
    #11

    Браво, Орхан! Пиши още, никога не знам какво си намислил. Пожелавам всеки му така да обича родния си град, а още повече пожелавам Истанбул да оцени един от най-именитите си синове! Евала.

  6. Анонимен
    #10

    Развихрилите се нискочели шовинисти нека да кажат коко нобелисти писатели имаме ние, колко литературни музеи имаме и колко са посетителите им, колко известни български писателски имена са известни в чужбина, колко български писатели имат присъствие и гражданска позиция в България. И най-вече в какъв тираж се издават българските писатели като се има предвид, че Памук продава в Турция за два дена 120 000 книги, а романите на Елиф Шафак се продават в 600 000 тираж. И после пак нека се мислим за нещо повече от комшиите. Но с такава култура - такива шовинисти.

  7. Анонимен
    #9

    до номер 5: това, че ние не ви избихме вас до крак, когато можехме и трябваше, не бива да се тълкува в смисъл, че имате право да поствате изродщини и мюсюлмански лайнарщини по български форуми. смърт за всички резаци, които отричат арменския геноцид.

  8. Анонимен
    #8

    Наистина Турция не може да компенсира с икономика историческото си изоставане в човешки план, но по този начин може да ускори този процес. И в двата случая се касае за дълъг период от време, който със сигурност сегашните поколения няма да доживеят, със все по-засилващото се влияние на радикалния ислям в Турция това време няма да го доживеят и следващите поколения.

  9. Анонимен
    #7

    до 5 Арменския геноцид е факт признат в целия свят , само защото Турция е голяма и икономически и военно важна не се говори з анего. Който го отрича е морален престъпник. а иначе ОРхан Памук е човек, който следва да се прочете и да се разбере чрез него че Турция е изостанала страна в човешки план и не може да компенсира с Бизнес

  10. Анонимен
    #6

    Орхан Памук се опитва да премине през Портата -Изток/Запад. През същата онази Порта, през която е разбрал,че не се минава един друг нобелист - Иво Андрич. И то десетилетия преди да се случат събитията на онзи мост. Каква недостижима разлика между двамата. А романът трябва да е озаглавен: Музей на идиотизма. Или: Спиралата. Онази, по която се хлъзваш и няма връщане. С толкова пари от наградата можеше да извърши куп ДОБРИ дела. Комплексите не прощават никому.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.