Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МВФ: Нужни са радикални реформи, за да има ръст на доходите

Прогнозираният от институцията растеж на българската икономика за тази година е 1.6%

0 коментара

Необходими са радикални реформи, за да се осигури растеж и работни места за достигне по-бързо нивото на доходи в ЕС. Стабилността на публичните финанси не е достатъчно условие за повишаване на жизнения стандарт. Това се посочва в доклада на Международния валутен фонд (МВФ) за страната ни от края на януари.

МВФ препоръчва на България да запази макроикономическата и финансовата стабилност, въпреки външните и вътрешните предизвикателства. Изтъква се необходимостта от съчетаване на предпазливата политика с ускорени и решителни действия за справяне със структурни пречки за висок растеж. Нужни са антимонополни и антикорупционни режими, подобряване на бизнес климата и работата на съдебната система, както и бързо и ефективно усвояване на еврофондовете, препоръчва още МВФ.

За първи път в доклада си МВФ поставя като проблем назначенията на висши постове на близки до управляващите и корупцията.

МВФ прогнозира, че вътрешното търсене постепенно ще се възстанови, а износът и преките чуждестранни инвестиции ще се възползват от възстановяването на икономиката в Европа. Това ще помогне на БВП да постигне растеж от около 1.6% през 2014 г. За повишаването на доходите до равнищата в ЕС обаче е необходим по-висок растеж през следващите години, е посочено в доклада.

Инфлацията ще бъде овладяна в краткосрочен план и през тази година се очаква да бъде 0.8%, което е ръст от 0.4% на годишна база. Заради повишаването на заетостта безработицата се очаква да намалее леко през 2014 г., но ще остане висока, е отбелязано в доклада на МВФ. Последните данни на Евростат са за 13% безработица.

Силната макроикономическа и финансова политика смекчиха уязвимостта, породена от трудната външна и вътрешна среда. Фискалният дефицит намаля до 0.5% от БВП през 2012 г., а държавният дълг остана вторият най-нисък в ЕС, отбелязва още институцията.

Намаляването на външните задължения на банките е постепенно и до голяма степен е породено от значителните им ликвидни средства. Това води до положителна външна позиция от гледна точка на нетните активи за първи път от 2006 г., а капитализацията на банковия сектор е висока, е посочено още в документа.

Макар необслужваните кредити, наследство от периода на бума и последвалата криза, да възлизат на 17.2% от заемите през септември, обезпечените кредити са на комфортното ниво от 72.7%. Достигането на нивата на доходи на ЕС в идните десетилетия ще изисква ускорен растеж, отбелязва МВФ.

България е сред добре представящите се страни в Централна Европа и балтийските държави в областта на фискалната политика и риска, данъчното облагане, но в същото време е доста назад в законодателството, свързано с процедурите по несъстоятелността на фирмите, бюрокрацията и други, е посочено още в доклада на МВФ.

В него се казва още, че управляващите трябва да преразгледат харченето на пари от бюджета, за да постигнат заложената в него цел за дефицита от 1.8% през годината. От фонда препоръчват на България да прецизира целите, към които насочва социалните плащания, включително и парите, заделени за здравеопазване. Препоръчва се още да се възстанови работата по замразената пенсионна реформа и управляващите да вземат мерки за рисковете, които идват от държавни предприятия.

Въпреки че финансовата система е стабилна, ликвидна и добре капитализирана, печалбата в сектора е ниска, отбелязва МВФ и препоръчва по-нататъшни стъпки за намаляване на обема на лошите кредити.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.