Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МВФ очаква Брекзит да забави световния икономически ръст

Нещата може да се влошат повече при тежък развод на Великобритания с Евросъюза

0 коментара
Морис Обсфелд

Международният валутен фонд понижи във вторник прогнозата си за глобалния икономически растеж в следващите две години, тъй като изненадващото решение на Великобритания да напусне Европейския съюз натежава върху потребителското доверие и върху нагласите на инвеститорите.

Европейската комисия пък представи доклад, според който нарасналата несигурност след Брекзита ще натежи на перспективите за икономическия растеж както на Великобритания, така и на Европейския съюз като цяло.

Очакванията за световната икономика през тази и следващата година са свити с 0.1 на сто като вече се говори за 3.1% ръст на БВП през 2016 г. след аналогичен растеж през миналата година, който беше най-слабия от края на глобалната финансова криза. Фондът очаква леко подобрение на растеж до 3.4% през следващата година, но това е по-слабо от предишна прогноза през април за 3.5 на сто.

С близо процент МВФ е намалил прогнозата си за растежа на Великобритания през 2017 г. За тази година ефектът от Брекзита няма да е толкова сериозен и корекцията е от очакван през април ръст от 1.9 на сто до 1.7 процента сега. По-сериозно последиците от референдума върху британската икономика ще се усетят догодина със спад на растежа от пресмятания 2.2 на сто до едва 1.3 процента, според сегашните изчисления.

Фондът понижи и прогнозата си за икономическия растеж на Германия през следващата година до 1.2% от 1.6%, както и тази за растежа на БВП на САЩ през настоящата година до 2.2% от 2.4%.

В същото време прогнозите за растежа на икономиката на Китай през тази година бяха ревизирани леко нагоре до 6.6% от 6.5%, преди да последва ново забавяне на растежа до 6,2% през 2017 година.

От Международния валутен фонд обаче отбелязват, че тези икономически перспективи са направени на основата на "благоприятното предположение", че Великобритания и ЕС ще успеят да запазят голяма част от техните досегашни ключови търговски, финансови и икономически отношения.

При по-продължителни и настървени преговори между ЕС и Великобритания обаче може да се стигне до още по-сериозно забавяне на глобалния икономически растеж до едва 2.8% през тази и следващата година, предупреди МВФ.

Фондът смята, че има множество заплахи, включващи геополитически сътресения, зараждащия се протекционизъм и терористични атаки, които могат да доведат до още по-сериозно забавяне на икономическия растеж в световен план. Фондът отбеляза, че редица развиващи се пазари все още се борят с негативните ефекти, свързани с забавянето на китайската икономика, с дългосрочния спад в търговията и на цените на суровините.

Британският референдум оказва допълнителен низходящ натиск за световната икономика в момент, когато растежът е бавен на фона на останалите рискове за евентуално негово влошаване, заяви главният икономист на МВФ Морис Обсфелд. Той добави, че фондът беше готов преди британския референдум да повиши леко своите прогнози за икономическия растеж с оглед на по-стабилните цени на суровините и по-слабите свивания на икономиките на Бразилия и Русия. Брекзит обаче попречи това да стане факт, посочи Обсфелд.

Европейската комисия също смята, че нарасналата несигурност след Брекзита ще натежи на перспективите за икономическия растеж както на Великобритания, така и на Европейския съюз.

Икономическият пейзаж не се е променил съществено през седмиците след пролетната прогноза на ЕК, но резултатите от референдума във Великобритания са променили условията по пътя занапред, се посочва в доклада.

Гласуването на британците за напускане на ЕС е довело до нестабилност на финансовите пазари, резки промени във валутните курсове и значително увеличаване на несигурността. Тези развития и несигурността, произтичаща от очакванията за по-продължителен период на преговори за излизане на Обединеното кралство от Съюза, имат потенциала да навредят на икономическото възстановяване в ЕС. Докато несигурността се очаква да намалее с течение на времето, предстоящите промени в икономическите и политическите отношения между Великобритания и останалите държави - членки биха могли да имат по-дълготраен ефект върху средносрочните и дългосрочните икономически перспективи, се посочва в доклада на ЕК.

Според комисията, икономическите перспективи в настоящия момент се влияят основно от несигурността, произтичаща от гласуването за Брекзит. Без информация за ситуацията след излизането на Великобритания (например търговските модели, мобилността на стоки, услуги и работна сила, както и политически отговори), е трудно да се очертае "новото равновесие" и поради това е невъзможно да се уточни коригирания път на развитие в бъдеще, смятат анализаторите на Еврокомисията.

Това означава, че шокът от несигурността може да се развие по съвсем различен начин от гледна точка на размер и продължителност.

Взимайки предвид резултатите от сценарийния анализ, ЕК вече очаква загуба от 0.25% до 0.5% на растежа на БВП през следващата година при загуба на икономически растеж във Великобритания с между 1% до 2.75%, показва първият анализ на ЕК след Брекзита. Влиянието върху инфлацията се очаква да бъде концентрирано предимно върху 2017 г. и в еврозоната тя да е с 0,25% до нула процента под досегашните прогнози, докато тази в Обединеното кралство ще бъде по-висока с 0.66% до 1%.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.