Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Външната търговия може да пострада от задълбочаване на проблемите на Гърция

2 коментара
Външната търговия може да пострада от задълбочаване на проблемите на Гърция

Финансовата криза в Гърция и евентуално излизане на страната от еврозоната не би трябвало да повлияе на българската финансова система въпреки присъствието на банки с гръцка собственост на пазара у нас. Сбъдването на евентуален лош сценарий обаче ще се отрази негативно на външната търговия на страната. Това прогнозираха анализатори по време на форума "Шумът на парите" в София.

Преди ден Международният валутен фонд и "Морган Стенли" прогнозираха, че България е сред най-застрашените държави на Балканите от евентуално излизане на Гърция от еврозоната. Причината е значителното присъствие на банки с гръцка собственост у нас, както и обвързаността на българската и гръцката икономика. Според местните анализатори обаче опасностите не са толкова големи, тъй като финансовата система и икономиката са по-добре подготвени спрямо 2012 г.

Според Кристофор Павлов, главен икономист на УниКредит Булбанк, българската икономика и финансов сектор са в по-добра ситуация в момента спрямо ставащото в Гърция в сравнение с 2012 г. Той обясни, че финансовият сектор у нас вече е нетен кредитор спрямо останалия свят за разлика от ситуацията преди три години. Освен това банките вече са се справили със загубите от спукването на имотния балон през 2009 г. и последвалата икономическа рецесия. Нямало и опасност проблемите на гръцките банки да се пренесат върху дружествата им, регистрирани в България.

Павлов прогнозира още, че все пак Гърция ще постигне споразумение с международните кредитори и няма да се стигне до излизането ѝ от еврозоната. "Дори и в лош сценарий обаче негативните ефекти за българската икономика най-вероятно ще се ограничат до външната търговия", отбеляза Павлов. Това предупредиха и международните анализатори, които припомнят, че Гърция е сред основните държави, за които се изнасят български стоки.

Шефът на Пощенска банка Асен Ягодин посочи, че свързаността на българската икономика с гръцката е под 10%. "Има значително присъствие на гръцки банки в България, но те са основно дъщерни дружества, които разполагат с доста по-висока дори от средната за банковия пазар ликвидност и капиталова адекватност", подчерта банкерът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. strobo
    #2

    Естествено ще рефлектира, щом играе мечката при съседа, колко й е да прескочи оградата.... да се надяваме фрау Меркел и Шойбле са си взели поука от загубените 7 години и ще уредят нещата ефективно и бързо.....

  2. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    Гърците от една две години изтеглиха от банките в Гърция много милиарди! Къде мислите, че отидоха повечето? В БГ, все още лихвата е добра.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.