Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МВФ препоръча "смели" реформи и "твърдост" пред натиска за по-високи заплати

Фондът прикани София да ограничи ранното пенсиониране и да стимулира наемането на квалифицирани кадри

26 коментара
Катрина Пърфийлд, Сн: БГНЕС

Правителството трябва да продължи със структурните реформи, за да бъде ускорен икономическият растеж. Същевременно трябва да бъде запазена фискалната устойчивост и затова правителството не трябва да се поддава на натиска за увеличаване на заплатите. Това препоръча ръководителят на мисията на Международния валутен фонд (МВФ) Катрина Пърфийлд на края на редовното есенно посещение на мисията в България.

Съветите за продължаване на структурните реформи в пенсионната, здравната и образователната система се отправят постоянно през годините в хода на десетките посещения на мисиите на фонда в страната ни.

Слаб ръст през тази година и лекото му ускоряване догодина прогнозира институцията.

В края на годината ръстът ще е 1% подкрепен от засиленото вътрешно търсене, догодина ще е 1.5% заради тенденцията на възстановяване и засилване на износа, смятат експертите на фонда.

Безработицата ще остане на високото равнище от 12.5%.

Средногодишната инфлация тази година се очаква да е 2.5% като следствие от по-високите цени на храните игоривата.

Според фонда бюджетният дефицит на касова основа ще спадне до 1.25 процента от БВП, с което ще се постигне значителен напредък за постигане на целта за балансиран бюджет през 2015 г. , посочи Катрина Пърфийлд.

Според експерта залагането на непроменен бюджетен дефицит за 2013 г. ще запази доверието към страната, което ще доведе до по-ниска доходност по държавния дълг.

Именно в рамките на заложения строг бюджетен дефицит ще е необходимо да се устоява на натиска за повишаване на заплатите, предупреди ръководителят на мисията. Всяко преизпълнение на приходите, според представителите на фонда, трябва да се използва за увеличаване на фискалния резерв предвид временния ефект от емисията на еврооблигации, емитирана през юли тази година.

"В случай на сериозен икономически спад обаче трябва да се позволят корекции на дефицита в съответствие с икономическия цикъл" , посочват от МВФ.

По отношение на структурните реформи Катрина Пърфийлд отбеляза, че структурните реформи са необходими, за да подкрепят растежа и заетостта.

Като пример тя посочи по-големи капиталови разходи за базова инфраструктура, осигурени чрез по-добро усвояване на еврофондовете. Трябва да се предложат и стимули за наемане на квалифицирани работници чрез активни политики на пазара на труда, отбеляза тя.

Необходими са и реформи в образованието, които биха повишили уменията и производителността, смятат от фонда.

Ограничаването на възможностите за ранно пенсиониране биха насърчили по-активното участие на работната сила, което заедно със здравната реформа би допринесло за справяне с увеличаващите се разходи заради застаряването на населението, сочат изводите от мисията на МВФ.

От фонда посочват, че социално-осигурителните вноски по новата единна система за заплащане трябва да отиват директно в пенсионните фондове за гарантиране на тяхната жизненост.

От МВФ отдават голямо значение и на предсказуемото прилагане на частните договори. Обявяването в несъстоятелност със задна дата повишава рисковете за всички кредитори и води до по-високи разходи за новите кредитополучатели, посочи Пърфийлд. Тя добави, че промените в законовата уредба, така че да се забрани фалит със задна дата, би решило в голяма степен този проблем.

Въвеждането на бързи и ясни съдебни процедури за предварително одобрени оздравителни планове също би довело до по-ефективни решения по дългови спорове, смятат представителите на фонда.

Банковата система у нас е стабилна, но за нея е предизвикателство слабия икономически растеж, отчитат от МВФ.

Общата капиталова адекватност на банките е 16.7% и превишава изисквания задължителен минимум от 12%. Силното нарастване на депозитите и намаленото търсене на кредити са увеличили ликвидните буфери и са намалили външното финансиране.

Необслужваните кредити на брутна основа продължават да нарастват, достигайки до 16.9% от всички кредити по данни от юни 2012 г. , посочват от фонда. Препоръките в тази връзка са банките да решават активно проблемите с необслужваните кредити като ги преструктурират, освобождават се от активи и напълно или частично да отписват вземания при строг контрол от БНБ.

Увеличаването на правомощията трябва да се осъществява в съответствие с предложената от ЕС директива за създаване на рамка за възстановяване и оздравяване на кредитните институции и инвестиционните посредници, сочат заключенията на фонда.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

26 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #26

    Година 1947, САЩ; Алън Фостър Дълес, главен шеф ЦРУ.

    "Ние ще хвърлим всичко, което имаме, цялото злато, цялата реална мощ и ресурси за изиграването и оглупяването на хората от социалистическите страни. Човешкият мозък, съзнанието на хората, могат да бъдат изменяни. Като посеем там хаос, ние незабелязано ще подменим техните ценности с фалшиви и ще ги заставим да повярват в тях.

    Така
    ние ще намерим.
    свои единомишленици, свои помощници и съюзници. Епизод след епизод ще разиграваме грандиозната по

  2. Анонимен
    #25

    “Управлявана от алчни и корумпирани политици и некомпетентни псевдоексперти като Симеон Дянков/изгонен от Световната банка поради некадърност/”. Но кой препоръча на ББ изгонен за некадърност кадър от банката за финансов министър? - Кристалина Георгиева – за това й се полага най-голям рейтинг!?

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #24
  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #23
  5. Анонимен
    #22

    @5, засегна се, а? Ти от коя група, която споменавам, си: - социално-популистки избирател ("искам държавата да ми дава, а откъде тя ще събере пари не ми е ясно, но да не е от мен") - приближен на БСП, ДПС или ГЕРБ?

  6. Анонимен
    #21

    Смелостта и твърдостта на политиците се наказва на изборите. Тази кака дойде, каза "умни" приказки и си замина, а Дянков и Бочко догодина ще се пържат на избори. Повече асфалт и по-малко заплати и ха познайте как ще гласува матряла догодина.

  7. Анонимен
    #20

    Управлявана от алчни и корумпирани политици и некомпетентни псевдоексперти като Симеон Дянков/изгонен от Световната банка поради некадърност/, днешна България е сред най-бедните и най-нещастни държави в Европа. Остава да се вслушаме в съветите на МВФ за да изчезнем от картата на света. Там, където е стъпил МВФ, хората се превръщат в роби.

  8. Анонимен
    #19

    МВФ и т.нар. Световна банка са изключително вредни и опасни не само за България, но и за целия свят: http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=BGpTrDEqQRs http://www.ideyazabulgaria.org/index.php?option=com_content&view=article&id=55&Itemid=117

  9. Анонимен
    #18

    Е, много е грозна, не става за гледане

  10. Анонимен
    #17

    До № 10 - "тази с очилата" е грозна защото намеренията й към българските хора са грозни.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.