Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МВФ призна "значителни грешки" за Гърция, ЕК изрази "фундаментално несъгласие"

7 коментара
МВФ призна "значителни грешки" за Гърция, ЕК изрази "фундаментално несъгласие"

Международният валутен фонд /МВФ/ призна, че е допуснал "значителни грешки" в спасителния план за Гърция и заяви, че страната е понесла много по-тежка рецесия, отколкото било предвидено, съобщи Асошиейтед прес.

МВФ направи това необичайно откровено признание в доклад, за гръцката криза.

Гърция загуби достъпа си до кредитните пазари през 2010 г. и получи спасителен заем от 200 милиарда евро от страните от еврозоната и МВФ в рамките на две последователни програми. Страната обаче остана в рецесия за шеста поредна година, а безработицата достигна 27 процента.

В доклада се посочва, че МВФ и партньорите му в споразумението - Европейската централна банка и Европейската комисия - значително са подценили до каква степен мерките за икономии, като орязване на разходите и увеличаване на данъците, ще задълбочат рецесията.

МВФ приема, че е направил грешка, като признава, че първият план за спасяване на Гърция през 2010 година е завършил със "значителни провали", по-специално заради разногласията с европейските му партньори в тройката.

Като "цинично" определят днес гръцките вестници това признание. Според в. "Имерисия" в документ с гриф "строго поверително" фондът признавал, че е подценил сериозно щетите, които щели да нанесат на гръцката икономика предписаните рецепти за строги икономии.

"Притиснахме ви, за да не дадем пари", било признанието на фонда, според в. "Вима".

Фондът подчертава, че рецептата, която била следвана по отношение на Гърция, е била съгласувана с ЕС, като целта била да се спечели време за останалата еврозона. МВФ твърдял, че бил променил собствените си правила, за да направи дълга на Гърция "устойчив" и че впоследствие страната се била провалила по три от четирите критерия, поставени като условия, за да може фондът да предостави финансова помощ.

В. "Етнос" отбелязва, че копие от вътрешния документ на фонда е попаднало в редакцията на "Уолстрийт джърнъл". През последните три години редица висши представители на МВФ, в това число и Кристин Лагард, нееднократно заявяваха,че нивото на гръцкия дълг е "устойчиво" и че дългът ще бъде погасен до край и в предвидените срокове.

Документът обаче определя като несигурни възможностите за спасението на Гърция. Те били "толкова значителни", че представителите на фонда не можели да гарантират, че гръцкият държавен дълг бил "устойчив" и "надежден".

Според в. "Нафтемборики" в документа се твърдяло още, че най-много ползи и най-облагодетелствана от това спасение била Европа, а не Гърция.

В документа особени критики се отправяли и по адрес на Европейската комисия. Брюксел бил критикуван за това, че не е насочил усилията си към последиците от това спасение върху растежа, а се е занимавал с изисквания, свързани с нормите на съюза.

По-късно в четвъртък обаче Европейската комисия изрази "фундаментално несъгласие" с МВФ по няколко аспекта от доклада.

МВФ е на мнение, че преструктурирането на гръцкия дълг, извършено през  пролетта на 2012 година, е трябвало да стане още през 2010 година. "Изразяваме фундаментално несъгласие с тази позиция", заяви Саймън О'Конър, един от говорителите на ЕК, подчертавайки, че това би могло да породи риск от дестабилизиране на еврозоната.

"Докладът на МВФ не взима предвид взаимовръзката между страните от еврозоната", изтъкна той, като припомни, че гръцката криза представлява "трудна и безпрецедентна ситуация".

Тройката кредитори, обединяваща ЕК, МВФ и Европейската централна банка (ЕЦБ), "не съществуваше преди три години" и "беше създадена от нищото", припомни говорителят. Той подчерта, че "имаме различни традиции и подходи, но винаги сме успявали да достигнем до солидни решения".

Самата комисия ще публикува работен доклад заедно с партньорите си от тройката, отбеляза О'Конър, без да уточнява датата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #7

    Това пък откъде дойде? Единствения начин гръцката икономика да стане отново конкурентноспособна е да се направят тези реформи в държавните разходи и единственият начин да се направят на практика беше под заплахата от такъв фалит. Аз ли нещо пропускам тук?

  2. Анонимен
    #6

    ами сега нека да кажат кои са виновните, с колко милиарда са сгрешили, колко са гушнали, да им конфискуват имуществото и да ги пратят доживот в затвора, защото съсипаха милиони хора! е да, ама не, щото нали занете кои са тия дето държат паричките, ненаситните банкови кръвопийци. вместо това ще си харчат милионите, защото както казва народа, сития - сит, бития - бит...

  3. Анонимен
    #5

    Интересно, дали няма да изскочи някой секретен документ на Фонда от времето, когато извиваше ръцете на българските правителства и съсипа страната ни, за да ни даде не 200 милиарда а някаква смешна сума. Те са причината цените за ток, отопление и вода да се вдигнат десетки пъти.

  4. В и К
    #4

    Една единствена значителна, но съдбоносна грешка - решението да се наливат пари в бездънната гръцка кофа с надеждата, че някой ден ще се възвърнат.

  5. Анонимен
    #3

    Хайде да се преброят всичките умници (вкл във форума), които настояваха, че "така трябва". Не е важно на мен да ми е добре , важно е на Вуте да му е зле! МВФ е организация на кредиторите и защитва интересите на шепа банкери - готова е за това да съсипе жовота на милиони хора. Най ужасното е, че у нас матреалът е убеден че именно "така трябва" - нищо че е грешка, важното си е властта да се упражнява, нали.

  6. Анонимен
    #2

    Моменто Аржентина! Спомняйте си Аржентина! Тази страна отказа да плаща и я поставиха в Изолация. Аржентина днес е пример за това как световните акули могат да поставят в зависимост хората и да са им Роби!. МВФ е креатура на световните банкери, продаващи нещо което ще плащат даже неродените. НЕ! Стоп и край на безпрецедентния дълг през финасови услуги! Услугата е когато првиш нещо за пари ,а не когато даваш пари които не са твои

  7. Анонимен
    #1

    най-накрая някой бюрократ да каже, че не знае какво прави. малка стъпка, но все пак нещо. сега остава ние в България да спрем да злорадстваме срещу нашите съседи и да разберем, че нашата икономика и общество са още по-зле организирани от гръцките и че истинска помощ отвън НЯМА НИКОГА да дойде. само от нас зависи да се спасим, но за да стане това трябва да изпратим четириглавата комунистическа ламя ГЕРБ/БСП/Атака/ДПС в забвение. Дали има шанс наистина да се случи? НАДАЛИ...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.