Сръбската държава наподобява октопод - всеки трети сърбин е на държавна служба. Заплатите автоматично се индексират два пъти годишно, пише ДПА. Това е една от причините МВФ да предупреждава, че Сърбия е застрашена от съдбата на Гърция.
Последните икономически данни за Сърбия посочват, че финансите ѝ са в окаяно състояние, според два независими анализа. Ако не се осъществят дълбоки реформи и решителни мерки за икономии Сърбия може да стигне до неплатежоспособност.
Нужни са мерки за понижаване на държавните разходи и дефицитът в държавния бюджет, който може да надхвърли 8% от БВП. "Без радикални мерки за икономии Сърбия няма да може да избегне дълговата криза", подчертават експертите от Финансовия съвет в Белград.
Прилики с Гърция се откриват в липса на конкурентоспособност на промишлеността, обслужване на вътрешни интереси в политическите формации. Също така много сърби са на държавна служба и по този показател Сърбия дори изпреварва Гърция. От общо 1,7 милиона заети, 470 000 души са държавни служители или работят в държавни предприятия. Към тях се добавят и 40-те хиляди военнослужещи, няколко десетки хиляди полицаи и сътрудници на службите за сигурност.
В частния сектор безработицата е 27%. От друга страна държавните чиновници се радват на сигурни работни места, а и печелят с близо една трета повече от заетите в частния сектор. "По този показател Сърбия държи рекорд в Европа", отбелязват експертите от Финансовия съвет.
Приликите не спират до тук. Държавните предприятия работят на загуба, субсидиите и пенсиите са раздути, а укриването на данъци - широко разпространено. Системата за защита от уволнения принуждава работодателите да плащат обезщетения на съкратените за целия период на трудовия им стаж, а не само за времето, прекарано в съответната фирма. Поради което сръбските предприятия избягват новите назначения.
Въпреки сложната ситуация сръбските политици не предприемат мерки за икономии и не провеждат реформи. Предупреждения към тях има още преди година от експерти от Финансовия съвет, МВФ и Световната банка.
През ноември миналата година правителството взе решение за реформи, които не бяха реализирани на практика.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент