Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МВФ: Сърбия може да последва съдбата на Гърция

17 коментара

Сръбската държава наподобява октопод - всеки трети сърбин е на държавна служба. Заплатите автоматично се индексират два пъти годишно, пише ДПА. Това е една от причините МВФ да предупреждава, че Сърбия е застрашена от съдбата на Гърция.

Последните икономически данни за Сърбия посочват, че финансите ѝ са в окаяно състояние, според два независими анализа. Ако не се осъществят дълбоки реформи и решителни мерки за икономии Сърбия може да стигне до неплатежоспособност.

Нужни са мерки за понижаване на държавните разходи и дефицитът в държавния бюджет, който може да надхвърли 8% от БВП. "Без радикални мерки за икономии Сърбия няма да може да избегне дълговата криза", подчертават експертите от Финансовия съвет в Белград.

Прилики с Гърция се откриват в липса на конкурентоспособност на промишлеността, обслужване на вътрешни интереси в политическите формации. Също така много сърби са на държавна служба и по този показател Сърбия дори изпреварва Гърция. От общо 1,7 милиона заети, 470 000 души са държавни служители или работят в държавни предприятия. Към тях се добавят и 40-те хиляди военнослужещи, няколко десетки хиляди полицаи и сътрудници на службите за сигурност.

В частния сектор безработицата е 27%. От друга страна държавните чиновници се радват на сигурни работни места, а и печелят с близо една трета повече от заетите в частния сектор. "По този показател Сърбия държи рекорд в Европа", отбелязват експертите от Финансовия съвет.

Приликите не спират до тук. Държавните предприятия работят на загуба, субсидиите и пенсиите са раздути, а укриването на данъци - широко разпространено. Системата за защита от уволнения принуждава работодателите да плащат обезщетения на съкратените за целия период на трудовия им стаж, а не само за времето, прекарано в съответната фирма. Поради което сръбските предприятия избягват новите назначения.

Въпреки сложната ситуация сръбските политици не предприемат мерки за икономии и не провеждат реформи. Предупреждения към тях има още преди година от експерти от Финансовия съвет, МВФ и Световната банка.

През ноември миналата година правителството взе решение за реформи, които не бяха реализирани на практика.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #17

    А де, а де! Бунт, на оръжие, братя мили! Да дилийтнем в света СПОМЕНА за социализма!!

  2. Анонимен
    #16

    Дори днеес,Ивица Дачич заяви по ТВПинк,че/като предшественика си Милошевич/,бил питал Путин може ли Сърбия да се зачисли към страните от ОНД-Евроазииския съюз/,а Путин му бил отговорил,че не може,тъй като Сърбия не отговаряла с географското си положение за такова членство?!Сърбия никога не е имала силна държава и винаги е била васално дависима от двата световни полюса.Югославия не е Сърбия,но сърбите и до днес си мечтаят,че мимолетният сън "сръбска Югославия"ще се върне?!Зотав политиката им е и

  3. Анонимен
    #15

    Сръбският премиер и социалист-кадър на Милошевич-Ивица Дачич,вече обяви,че щом като Гърция не е пропаднала,няма да пропадне и Сърбия?!Той се определи за политика на закани и сплашване към ЕС,веднага да определи дата за преговори,иначе Сърбия щяла се сближи повече с Русия?!Според сръбските лидери,Сърбия била изпълнила всичики условия и няма какво повече да изпълнява и е далече от най-близкия им народ-рускияьа в ЕС влизат само от практични съображения/свежи европейски пари/?!

  4. Анонимен
    #14

    същото като България. какво казва МВФ за тази провалена държава?

  5. Анонимен
    #13

    В балансирана икономика заплатите на държавните служители са малко по-ниски от тези в частния сектор за сравними позиции, като това се компенсира от по-добрите условия - защита от уволнение, отпуски и т.н. Когато това се изкриви, нещата обикновено не вървят на добре.

  6. Анонимен
    #12

    7, АКТУАЛИЗИРАЙ ИНФОРМАЦИЯТА СИ ОТНОСНО ПОЛИТИКА И ИКОНОМИКА В СВЕТОВЕН МАЩАБ. ЯВНО СИ ЛЮБИТЕЛ НА ЧАСТНИТЕ ДОБРЕ ПЛАТЕНИ МЕДИИ. ЗНАЕШ ЛИ НЕЩО НА ТЕМА НЕОЛИБЕРАЛИЗЪМ ИЛИ САМО ТАКА ПРЕПОВТАРЯШ "ОФИЦИАЛНАТА" ИНФОРМАЦИЯ, КОЯТО ПОДНАСЯТ МЕДИИТЕ ЗА ТАКИВА КАТО ТЕБ?

  7. Анонимен
    #11

    9,уточнявам,че официалната безработица в Македония е 36%.Освен това всеки, който по някакъв начин е декларирал своя български произход също е без работа.В Македония да си българин, това означава със сигурност, че си безработен.

  8. Анонимен
    #10

    ами за нас това са добри новини.Значи скоро няма да видят ЕС.Инак, колкото са нахални сърбите и каквито връзки имат с Франция още от първата световна война бързо-бързо ще им включат системата във вената и ще легнат на гърба на ЕС като гърците.А за нас пари няма да има.

  9. Анонимен
    #9

    МВФ да погледне и какво става в Македония. Там, ако нямаш партийна книжка на управляващата ДПМН не можеш да си намериш работа дори в частния сектор. И без това официалната безработицата там е 30%. По този начин управляващите си купуват гласове и така Груевски може още 5 мандата да бъде преизбиран.

  10. Анонимен
    #8

    Какви глупости пишете, че сърбите са живели по-добре от нас? По данни на Евростат БВП на глвса от населението в Европа е най-ниско в Босна, Сърбия и Македония, с около 35%. В България този показател е 49%.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.