Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МВФ съветва да не се прибързва с намалението на фискалния резерв

4 коментара
МВФ съветва да не се прибързва с намалението на фискалния резерв
Международният валутен фонд запази непроменена прогнозата си за развитието на българската икономика от пролетта – растеж от 0.2% през тази и от 2% през следващата година.

Ръководителят на мисията на МВФ за България и Румъния Тони Либек заяви във вторник, че фондът ще ревизира своята оценка, когато има яснота как правителството смята да се справи с бюджетния дефицит.

Той отказа да коментира различните варианти, тъй като това е "суверенно решение на България".

"Страната имаше полза от наличието на голям фискален резерв, който помогна да се намалят ефектите от кризата. Ако се използват пари от резерва, буферите автоматично стават по-малки. Така че България трябва да обмисли различни варианти да финансира бюджета”, каза Тони Либек.

Към момента финансовият министър Симеон Дянков не се е отказал от намерението за финансиране на дупката в бюджета със средства от фискалния резерв, но все още не е ясно дали сумата ще е 2 млрд. лв., какъвто недостиг от приходи се очертава.

Във вторник се проведе поредно заседание на Съвета по административна реформа, който трябва да одобри съкращения на разходите от 900 млн. лв. в администрацията и общините.

Вече е обявена готовност за съкращаване на общо 640 милиона. Търсят се още 260 милиона лева, каза вицепрезидентът на КНСБ Иван Кокалов след заседанието на съвета.

Участници в срещата казаха, че са обсъждани икономии и от кафета, горива, хартия, автомобили, ползвани от държавната администрация.

Министерството на образованието е обявило, че може да съкрати повече разходи от предварително обявеното. В същото време в Министерството на здравеопазването вместо с 22%, могат да съкратят бюджета си с 15 процента.

Други министерства са обявили готовност да съкратят по-малко от изискваните 20 процента разходи. Сред тях са министерството на външните и на вътрешните работи, на културата и околната среда и водите. Предстои цифрите да бъдат допълнително уточнявани, каза Иван Кокалов пред БНР.

"Тъй като няма окончателна сметка с новите предложения от различните министерства, които са направени, какъв е нетният ефект от тези предложения и тъй като те са без общините, се очакваше от тези, които участваха и са предложили, ефектът да е, приблизително казвам, около 550 млн., а всъщност това, което се получава, е около 260 млн., т.е. наново ще се претръскат", поясни той.

Същевременно министърът на околната среда и водите Нона Караджова обяви, че разходите на екоминистерството ще бъдат съкратени с 10%. Икономиите ще бъдат направени предимно от нови технологии, които могат да бъдат въведени през следващите години. Няма да се съкращават нови служители, тъй като съставът на министерството е съкратен доста.

Направени са съкращения през юли, при предишното ръководство, и през декември – при новото. Министър Нона Караджова заяви, че вече се прилага нов подход при извършването на различните проверки.

Сега всеки специалист поотделно да ходи на проверка в дадено предприятие от гледна точка на това как си управлява отпадъците или системите за пречистване на въздуха и системите за пречистване на водите, а да има комплексни проверки, така че да се правят икономии на средства. При всички положения няколко служители, които са на проверка, е по-добре от един. Някак си е по-трудно да се поддадат на някои изкушения, ако им бъдат предложени.

Самият брой на проверките няма да бъде намаляван. По европейските изисквания има в съответните директиви предложени минимален брой проверки, особено за големите предприятия, които ние със сигурност ще спазваме.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Овэнинът-коч
    #5

    Абе казах му на Дянков още преди седмица в тоя форум да не пипа резерва, ама той не, та не, кочове не слушал и сега видяхте ли какво стана!

  2. 13
    #3

    МВФ Е ЗАИНТЕРЕСОВАНА СТРАНА!!! РЕЗЕРВА СЕГА ТРЯБВА ДА СЕ ИЗХАРЧИ. СЛЕД ДВЕ ГОДИНИ НЯМА ДА НИ ТРЯБВА . АКО ВЗЕМЕМ ПАРИ ОТ МВФ - ЩЕ СЕ ЗАРОБИМ ОКОНЧАТЕЛНО.

  3. мвф
    #2

    Той не трябвало да се бута, щото тъй казали тези дето редят пешките. От къде пари тогава?

  4. Мюфтия
    #1

    Плоския данък е една от най-големите простотии, правени някога в България. Която е страна с над 12 пъти неравенство между най-богатите и най-бедните. Какви ли не популистки аргументи се чуха за тоя данък. Какви ли не примери се носиха с вода от девет дерета. Че видите ли, Русия въвела плоския данък и почнала да преуспява, заедно с Латвия и Естония.Откога Русия, Лативя и Естония са пример за пазарна икономика и икономическо развитие?! Това ли е модела, към който се стремим?!?!Единственото, което постигна

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.