Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МВФ: Вдигнете максималния осигурителен доход и данък сгради

Държавата трябва да харчи повече за социални грижи и инвестиции

15 коментара
МВФ: Вдигнете максималния осигурителен доход и данък сгради

България може да си позволи известен ръст на бюджетните разходи, ако те отиват за смислени инвестиции и социални грижи. Целта е финансовата стабилност на страната да се превърне и в по-осезаем икономически растеж, който да бъде усетен от повече хора.

Това е основното послание на редовната консултативна мисия на Международния валутен фонд (МВФ), която се проведе у нас между 4 и 14 февруари.

България може да си позволи дори малък бюджетен дефицит въпреки плановете на правителството за балансиран бюджет през 2020 г. и 2021 г., заяви Джейу Лий, ръководител на мисията.

"Силните фискална и външна позиции на България предоставят възможности за увеличаване на нивото на фискални разходи", посочва фондът.

Допълнителните разходи, които могат да се инвестират в подобряване на условията на пазара на труда, в образованието и за социални грижи, могат да дойдат от по-добра събираемост на ДДС. МВФ дори предлага да оцени работата на Националната агенция за приходите (НАП) чрез т. нар. "Инструмент за диагностика и оценка на данъчната администрация".

Освен това е добре България да вдигне имуществените данъци, например данък сгради, а също и максималния осигурителен доход (МОД). Финансовият министър Владислав Горанов също отдавна говори за необходимостта от повишаване на имуществените данъци, защото "няма как да имаме виенска инфраструктура с пернишки данъци".

Вдигането на максималния осигурителен доход, който в момента е 3000 лв., пък е алтернатива на замяната на плоския подоходен данък от 10% с прогресивно облагане, стана ясно от думите на Лий.

През януари управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева обяви, че данъците върху доходите на богатите по света трябва да се повишат, за да се намали увеличаващото се неравенство. Тя дори насърчи България да върне прогресивното подоходно облагане, тоест с по-високи ставки за по-големите доходи. Според Георгиева прогресивното подоходно облагане не само не пречи, а може да помогне на растежа, както и за прехода към нисковъглеродна икономика.

България е сред държавите с плосък подоходен данък, при който и бедните и богатите плащат еднаква ставка - 10%. За най-високите доходи облагането дори се оказва регресивно (тоест бедните плащат повече, а богатите - по-малко), тъй като за доходите над МОД, тоест над 3000 лв., не се дължат осигуровки.

И двете мерки, предлагани от МВФ, са в синхрон с политиката на ГЕРБ. Партията на Борисов е твърдо против замяна на плоския данък с прогресивен, но не е против качването на данък сгради и на МОД, който бе повишен чувствително при управлението на ГЕРБ.

Преди години МВФ развиваше коренно различна политика, насочена към сваляне на данъците по света. Преосмислянето на позицията на международната организация е в резултат на нарастващото осъзнаване, че неравенството се е превърнало в "едно от най-сложните и неприятни предизвикателства в световната икономика" през последното десетилетие.

Именно с тази философия може да се обясни и препоръката за увеличаване на социалните разходи през бюджета.

"Имайки предвид трайното установяване на макроикономическа стабилност, предизвикателствата пред икономическата политика на България понастоящем са свързани с ускоряване на приобщаващия растеж и устойчивото сближаване на доходите. Това изисква подкрепа на благоприятстващите растежа реформи и инвестиции в хората", посочва МВФ.

Фондът е загрижен, че разликата между доходите в България и високите нива в останалите страни от ЕС остава голяма.

"Неравенството в България, което е високо дори и понастоящем, се увеличава през последните години, тъй като разходите за социална защита (като дял от БВП) и ефективността на данъчното преразпределение намаляват", посочва фондът.

Според експертите трябва да се увеличи и финансирането на образованието, което остава ниско на фона на средните показатели в ЕС.

Експертите обърнаха специално внимание на отчитащия се през последните години излишък по текущата сметка на България. Те смятат, че, от една страна, силната външна позиция на страната е добра новина, но от друга е добре тя да се нормализира. МВФ смята, че този излишък е "висок за икономика, която би следвало да инвестира повече за по-бързо преодоляване на изоставането по отношение на доходите".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Горскио
    #15
    Отговор на коментар #13

    Нещо си се объркал.Данъците в България за работещите хора са между 70 и 75%) - т.е. на или малко над средно европейските равнища.Това, че българите плащат малко данъци е мит. Просто тук данъкът върху сосбвеността (недвижими имоти и коли) са сравнително ниски.За сметка на това осигурителните данъци са извънредно високи - направо чудовищни в сравнение с равнищата в развити страни като САЩ, а непреките данъци - ДДС, акцизи, мита, са малко над средното в Европа и доста по-високи отколкото в Щатите, Канада или Австралив/Нова Зеландия.

  2. Филка Русофилка
    #14
    Отговор на коментар #6

    Чиcлaтa нe ca зa тpoляcвaнe нa нeгpaмoтнитe, a зa инфopмaция нa гpaмoтнитe: a) 242,3527540305% бeшe инфлaциятa зa фeвpуapи 1997 г.; б) 0,9356579037% e инфлaциятa зa януapи 2020 г.; в) 3,1886034225% e инфлaциятa зa 2019 г.; г) Пpeз 2019 г. външнoтъpгoвcкият ни cтoкoв дeфицит дocтигна иcтopичecкo дънo в пpexoдa. Тази година може и да го няма; д) Пpeз 2019 г. пoлoжитeлният търговски бaлaнc нa Бългapия c Гepмaния гoни 1 милиapд. A инaчe, пpeдлoжeниятa нa МВФ ca глупaви. Никaквo увeличaвaнe нa дaнъцитe, дoкaтo нe ce излoвят мoшeницитe, кoитo нe cи плaщaт дaнъцитe и ocигуpoвкитe !

  3. mediaman
    #13

    Доживях да чуя! Не можем да плащаме данъци като гърците и да искаме стандарт като на германците. Чак МВФ разбраха, че все по-силните социални неравенства могат да срутят тази версия на капитализма.

  4. Горскио
    #12
    Отговор на коментар #8

    Здравното, пенсионното и пр. осигуряване трябва да стане незадължително - който иска да продължава да се осигурява, нека го прави.

  5. Горскио
    #11

    Най-значимите способи за грабеж на държавни средства са социалната държава и превърнатото в мантра т.нар. публично-частно партньорство. Държавата трябва да ограничи ролята си до поддържане на обществено образование, обществен ред, армия и инфраструктура (т.нар. обществени строежи). Вж. Търновската Конституция. Всичко останало е една пробита каца, от която изтича 75% от налятото.

  6. Горскио
    #10

    Спонсорите на МВФ (Рoтшилдови и служителят им Сорос) разбраха, че най-ефективният начин за унищожаване на Християнските нации не е колониалното ограбване, ами налагането на социализъм.
    Нито дума за катастрофалното намаляване на населението, нито дума за това, че средната производителна класа в детеродна възраст напуска държавата...
    От МВФ препоръчват по-високи данъци върху тази средна производителна класа в детеродна възраст.
    Един млад българин- инженер или компютърджия, от патриотизъм и прагматични

  7. Десен бесен
    #9

    Има няколко начина за събиране на повече приходи. Да се приеме закон, а най-добре поправка в конституцията, че държавната администрация не може да е повече от 1% от населението на България при последното официално преброяване, което се извършва на десет години. Така, ако догодина излезем 6,9 млн., то администрацията трябва да се свие от сегашните 140 хил. на 69. Холандия, която е 14 млн. има 40 хил. души администрация. Втори източник на доходи е да се приеме закон всички агенти, щатни и нещатни сътрудници

  8. Kruger
    #8
    Отговор на коментар #1

    Ако се вдигне МОД, тогава обаче трябва да се вдигне пропорционално и максималната пенсия, която и сега не съотвества на МОД. Иначе просто ще се вземат още пари за осигуряване срещу нищо насреща за тези хора (което си е вид кражба). И ако някой си мисли, че не се отнася за него и сега потрива ръце, утре и на него ще му открадне някой нещо и ще има оле-мале. За здравното осигурява аз мисля, че решението е отмяна на монопола на НЗОК. Колкото и смешен пазар да сме, ще има частни здравно-осигурителни каси, които ще работят много по-добре за клиентите си в пазарна конкуренция. От държавните структури само краде мафията, затова и си ги подържа.

  9. Горскио
    #7

    Клисурци станали Московци, а панагюрци, донски казаци. Това се казва пророчество. МВФ от оръдие на империалистите и колониалистите стана социалистическа организация. Звучи странно, обаче не е. Просто се оказа, че най-ефективното ограбване на колониите става като се въведе социализъм.

  10. Zlatan
    #6

    Инфлцията за м.Януари е най-високата до сега. Причините са много, но една от тях е увеличаването цената на свинското с около 30%.Останалите хранителни продукти са увеличени с около 15%. Няма умрели животни от свинската шарка, защото предварително ги избиха. То не беше луда крава, пилешка чума и пр. ЕС забрани източно - балканската свиня. Така доликвидираха българското животновъдство. Въпросът е кои са фирмите вносители на месо в момента ? И колко месо се внася от 30 годишните резерви на запада. Мадам Мустафа в Метро откри рекламата на великолепното американско говежда. От резерва на армията им. Колко струва и колко е вкусно, не е важно. Това е като газ от САЩ.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.