Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МВФ: Жилищата в Европа са надценени с 15-20%, започва спад на цените

5 коментара
МВФ: Жилищата в Европа са надценени с 15-20%, започва спад на цените

По целия свят цените на жилищата чупят рекорди – но този път причината е колко бързо падат, написа в своя статия в края на февруари британският "Гардиън". Преди броени дни пък Международният валутен фонд (МВФ) алармира в свой доклад, че се натрупва системен риск на европейския пазар на имоти, вероятността за по-сериозен спад на цените се повишава и има нарастващи признаци за надценяване на жилищните имоти в цяла Европа от порядъка на 15-20% в повечето страни.

"Къщите в Стокхолм вече се продават с 20% по-малко от пика си, цените в Сидни са намалели с почти 14% на годишна база, докато в Сан Франциско са паднали с 15%, в Оукланд - с почти 22% и в Торонто - с 16%. Германия регистрира най-големия си шестмесечен спад на цените от две десетилетия, докато във Франция прогнозите очакват спадове от 5% до 7% тази година, а след силна година в Испания първите спадове на цените се отчитат в Майорка и Ибиса", написа "Гардиън".

През последното тримесечие на 2022 г. цените на недвижимите имоти в Германия са намалели с 5% в сравнение с предходното тримесечие на същата година и с 3.6% в сравнение с последното тримесечие на 2021 г. Това е първото намаление на цените на този пазар на годишна база от 2010 г., когато те са се понижили с 0.5% спрямо 2009 г., съобщи в петък Федералната статистическа служба на Германия (Destatis).

По-голямо намаление на покупните цени на жилищата, еднофамилните и двуфамилните къщи в Германия последно бе регистрирано през първото тримесечие на 2007 г. на годишна база (-3.8%).

Според службата причината за понижението е намаленото търсене, породено от високите разходи за финансиране на покупките на недвижимо имущество, и високата инфлация. Ипотечните кредити стават все по-скъпи заради повишаването на лихвите от страна на Европейската централна банка (ЕЦБ).

Според доклада на МВФ от 2015 г. насам цените на недвижимите имоти са нараснали с 40% в цяла Европа и почти са се удвоили в Унгария, Исландия и Португалия. Тъй като доходите са нараснали много по-бавно, разликата между съотношението цена/доход се е увеличило значително от 2019 г. в повечето страни, достигайки средно около 25% през третото тримесечие на 2022 г. По същия начин съотношенията цена-наем са с около 40% над историческите средни стойности.

"Не е изненадващо, че властите в цяла Европа са оценили като повишен системният риск в сектора на жилищните недвижими имоти и изразиха загриженост относно евентуално преобръщане на цените с последици за финансовата стабилност", коментира валутният фонд.

Според МВФ жилищните имоти в Европа са надценени с около 15-20%, което предполага повишен риск от корекция на цената. Ръстът в цената на кредита от началото на 2022 г. във връзка със затягането на паричната политика може да засили охлаждането на жилищните пазари през следващите тримесечия, прогнозира фондът.

Кризата, свързана с издръжката на живота и затягането на финансовите условия, повиши тревогите за платежоспособността на домакинствата, с потенциално разпространение към банковия сектор и реалната икономика. Рискът задлъжнелите домакинства да не могат да погасяват задълженията си, особено ако те са с променливи лихви, нараства, което може да подкопае капиталовите позиции на банките и да ограничи кредитирането. Евентуална рязка корекция надолу на цените на жилищата би повишила съотношението заем към стойност на ипотеката и би увеличила нуждите на банките от провизии, предупреждава МВФ.

Според доклада някои държави вече са предприели мерки за подпомагане на кредитополучателите с нарастващи ипотечни плащания: въвеждане на временни тавани на лихвите по заемите (Унгария), мораториум на плащанията по ипотеки (Полша, Румъния), преструктуриране на ипотечни кредити с променлива лихва (Португалия, Испания), подпомагане на покриването на лихвените плащания по ипотечните кредити (Обединеното кралство). Холандия пък е намалила данъците върху сделките с жилищни имоти за млади кредитополучатели и е въвела обвързващи цели за изграждането на социални жилища с цел подпомагане на достъпността на жилищата стабилизирането на пазара на недвижими имоти.

Понижението на цените на недвижимите имоти, което в момента се наблюдава в много страни от Европейския съюз (ЕС), обаче няма да е достатъчно, за да станат имотите по-достъпни. Причината са по-високите лихви по кредите и загубата на покупателна способност на хората вследствие на инфлацията, които ги възпират от закупуване на жилище.

Всъщност положението с достъпа до жилища като цяло ще се влоши в цяла Европа. Този извод следва от факта, че макар инфлацията и по-високите лихви по ипотеките да отказват хората да си закупят собствено жилище, тяхната потребност от дом остава. Те най-вероятно ще я задоволят, наемайки имот. Това от своя страна ще увеличи търсенето на жилища под наем и съответно ще доведе до повишение на цените на наемите, които вече са надминали с 40% средните си исторически стойности, се посочва в изследването на МВФ. Логично, по-високите наеми увеличават основните разходи за живот на потребителите, като така се покачва процентът от заплатата, който отива за покриване на минималните разходи за настаняване, сметки и храна.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Milenca
    #5

    Жилища, жилища, нека все пак да не сравняваме бг жилищата от 70-те години, от 90-не и от 2010г. насам! Разликата е огромна!

  2. Лентяй Голтак
    #4

    Не, цените в БГ (София) не падат: https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi

  3. dabedabe
    #3

    У нас 50 %, щото сме паралии.

  4. The Rock
    #2

    Естествено е преди война цените на имотите да падат.

  5. Honest John
    #1

    Ипотекарите у нас мълчат...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.