Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Скопие: Информацията за поругани български гробища в Северна Македония е провокация (коригирана)

45 коментара
Снимки: БНТ

Не са били поругани български военни гробища край Кавадарци, Северна Македония, каквато информация бе разпространена в България от фондация “Македония“ и ВМРО предизвика широко възмущение, твърдят от македонското външно министерство.

От там съобщиха, че паметникът край Кавадарци не попада под никакъв защитен режим или част от културно наследство, но и без това същият се намира в добро състояние без поражения по него.

От ведомството обясняват, че около паметника има земеделски терени, които се обработват, така че той да бъде заобикалян.

Паметникът е извън терена на строителните работи по пътната инфраструктура в района и извършена проверка е констатирала, че по него няма нанесени щети.

Временната ограда, с която е отделен от рехабилитацията на пътя, ще бъде заменена с постоянна такава. Пространството между паметника и пътя е предвидено да бъде 4 метра.

Около този паметник няма гробища и няма данни да е имало такива там.

С направените проверки МВнР иска да отхвърли всички направени обвинения и да отправи апел да не се извършват подобни провокации, които утежняват двустранните добросъседски отношения, допълват от македонското министерство.

Българските власти все още проверяват случая.

Малко преди това и БНТ съобщи, че няма подобен случай. 

Двата паметника край град Кавадарци на загиналите български военнослужещи в Първата световна война, които се намират на километър и половина разстояние един от друг, са напълно непокътнати.

Репортер на националната телевизия е отишъл на място да провери каква е ситуацията, след като от ВМРО и фондация "Македония" съобщиха, че при строежа на магистрала, която минава покрай град Кавадарци, и двете военни гробища, които са на отстояние 1 км едно от друго, са унищожени. 

БНТ е разговаряла с Ацо Темков, жител на Кавадарци, участвал в обновяването на единия от паметниците. Пред екипа на БНТ той каза, че не е виждал военни гробища.

Бившият директор на местния исторически музей Петар Камчев, който 37 години е бил начело на културната институция, също каза, че на това място са били само двата паметника.

Гробище и той не е виждал.

Помни, че през 2017 година, когато са започнали да правят магистралата, са го попитали дали може да бъде преместен паметникът на Пере Тошев. Консултирали са се с тогавашната организация на българите и след тяхно съгласие, паметникът е преместен.

На този етап обаче буди безпокойство, че паметникът на 193-мата загинали български военнослужещи е в непосредствена близост до строящата се магистрала, която трябва да свърже Скопие с Прилеп.

Няма никаква отбивка към него, т.е. след като бъде пуснато движението по тази магистрала хората, които искат да отдадат почит на загиналите военнослужещи няма как да го направят, ако не се помисли и не бъдат взети мерки.

Колкото до втория паметник - това, което е характерно за него е, че само на 2 метра и половина от него има 15-метров необезопасен изкоп на новостроящата се магистрала.

Според лидера на ВМРО Красимир Каракачанов обаче в района на две места са погребани общо 400 български войници, загинали по време на Междусъюзническата война и Първата световна война.

Радев: Истинският проблем е не историята, а дебългаризацията

На този фон президентът Румен Радев осъди поругаването на български военни гробища в Северна Македония и каза, че случаят се проучва от министерствата на отбраната и външните работи.

Преди ден и Външно министерство излезе с принципна позиция.

"Няма да оставим повече нито един такъв случай, беше категоричен президентът. Но това е системен процес на дебългаризация, един възродителен процес на унищожаване на нашето културно-историческо наследство в РСМ", каза Радев в петък.

Той посочи, че на срещата на върха ЕС-Западни Балкани в Словения ясно е заявил българската позиция.

"Това е предверието към вратата за интеграция в ЕС на РСМ - правата на българите, не дискриминацията, възможността за тяхната пълноценна интеграция в културния, политическия, обществения, икономическия живот на тази страна и изключително важно - нашата подкрепа на техните искания това да бъде признато и в конституцията на РСМ, да бъде тържествено провъзгласено от президента, от МС и от парламента на РСМ", каза президентът.

Последните позиции на България, които изразих категорично и ясно, са да изнесем този дългогодишен спор, това застиване в един исторически спор, който ще се води явно дълги години, към истинския проблем - дебългаризацията, дискриминацията на живите българи в момента в РСМ и ние ще се борим за това, добави Румен Радев.

България очаква Северна Македония да подпише нов документ с шест конкретни ангажимента, за да преразгледа позицията си и да одобри преговорната ѝ рамка за членство в ЕС. От Скопие засега няма реални стъпки в отговор на българските изисквания, а София не дава никакви сигнали, че е възможен бърз пробив.

Едно от основните искания на България е Северна Македония да впише българите в конституцията си наравно с другите народи, македонските управляващи казаха, че са готови да направят това, но само непосредствено преди влизането си в ЕС или едва след като страната вече е част от Общността.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

45 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Борис
    #45

    Спирането на продължаващата, от 1913 г. досега, дебългаризация на Вардарска Македония и дискриминацията на българите в РСМ, сега, минава през пълна правна и политическа реабилитация на всички жертви на този процес на насилствено сърбомакедонизиране след 1913 г.

  2. fantom
    #44
    Отговор на коментар #37

    Искаш да ги забравим ли?

  3. Маке
    #43

    Да да, може да се види од мислењава по форумов и другите бугарски форуми дека нема омраза.Сами се мрзиме , сами си ставивме и вето и сами се блокираме. Познато ми е тоа. Бугарија само ја спасува ЕУ од нас- лошите македонци.

  4. БалканджиЙово
    #42
    Отговор на коментар #36

    Не ние ви мразим.вие самите се мразите, че сте българи. С желанието ви да бъдете други, ставате за посмешище на цяла Европа. Историята си колкото и да я пренаписвате е само една, БЪЛГАРСКА! Македонска нация никогаш не е имало! Бабините си го в коравите македонски тикви и живейте спокойно!

  5. olele
    #41
    Отговор на коментар #36

    артик, у северозападна област нема македонци, останали сте само памаци, македонците живеят в България и Гърция

  6. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #40
  7. Пеперлиев
    #39
    Отговор на коментар #38

    Tи на колко годинки си?

  8. Milanova Magda
    #38
    Отговор на коментар #29

    "Борис трети е бил тъп и жесток" според Димитър Димов и аз съм съгласна с него.

  9. Коментарът е изтрит в 01:14 на 8 януари 2024 от автора.
    #37
  10. Маке
    #36
    Отговор на коментар #35

    Аууу колку македономрзци се собрале. Сега сте браќа со албанците. Сите што се против нас се ваши браќа нели. Нека ви е среќен бракот..

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.