Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МВнР: Изказването на турския посланик е политически неприемливо

Дипломатът обясни, че думите му за изучаването на турски език са погрешно интерпретирани

4 коментара
Хасан Улусой, сн. БГНЕС

Външно министерство привика в понеделник турския посланик у нас Хасан Улусой заради изказването му, че България трябва да насърчава изучаването на турски език, за да привлече повече турски инвестиции. Дипломатът е говорил с шефа на дирекция "Югоизточна Европа" в министерството Деян Катрачев, който му е обяснил, че призивът му е "политически неприемлив и не отговаря на очакванията на българската страна за поддържане на приятелски и добросъседски отношения".

Посланик Улусой от своя страна казал, че думите му са били "погрешно интерпретирани от медиите" и не е отправял препоръки за задължително изучаване на турски език от страна на българските граждани.

"Турските инвестиции в България не могат да бъдат обвързвани по никакъв начин с изучаването на турски език, а следва да се основават на икономическа логика. Изтъкнато беше, че турските инвеститори следва да се съобразяват с официалния език в България и по-подходящо би било те да подкрепят подготовката на кадри, владеещи български език. В същото време в България изучаването на чужди езици е въпрос на свободен избор на всеки български гражданин, а условията за това са налице", посочиха в своя позиция от външно министерство.

Посланикът говори в събота при откриването на четвъртия завод на турската компания "Теклас" край Кърджали. Текстът на изказването му бе качен на сайта на посолството, но то изостри напрежението между двете страни. Премиерът Бойко Борисов, който присъства на събитието, коментира, че на посланика ще му се поиска отговорност за коментара. Въпреки че самият Борисов бил разбрал друго от този коментар. "Аз го разбрах по един начин, доколкото разбрах излезе по друг", обясни премиерът.

Освен това от министерството са предупредили посланика да се "придържа към фундаменталните принципи, на които се базират двустранните ни отношения, а именно добросъседство, равнопоставеност, взаимно уважение и ненамеса във вътрешните работи".

Посланикът на Турция от своя страна заявил, че думите му са били погрешно интерпретирани от медиите. По думите му турската страна няма намерение да се намесва по какъвто и да е начин във вътрешната политика на България, а в "дейността си той се ръководи изцяло от целта да развива приятелските и взаимноизгодни отношения с България".

Очаквано случаят бе поет и раздухан от т.нар "патриоти" и от все по-приближаващата се до тяхната стилистика лидерка на БСП Корнелия Нинова. Според нея дипломата дори бил поискал задължителното изучаване на турски език в училищата. И президентът Румен Радев не пропусна да обяви срещу външна намеса в българската образователна система.

Само преди два месеца имаше друг скандал между двете страни. В края на март турският външншен министър Мевлют Чавушоглу намекна, че страната му се е намесила в българската политика заради поправките в Закона за вероизповеданията.

Българските власти опровергаха това твърдение. Турските власти обясниха, че думите на Чавушоглу са извадени от контекста, а определени сили искат да развалят добросъседските отношения между двете страни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Или вие го гоните него, или ние ви гоним вас!

  2. blue velvet
    #3

    До другарите долу. В заводите на Рено в Турция в администрацията и управлението се приемат само хора които владеят френски език. При работниците който знае френски е с предимство. Така е и в заводите на Мерцедес Бенц (с немския). Така че спокоино. Има да се учат много неща от световните практики.

  3. Десен бесен
    #2

    За какво да учат турски? Компютърните програми ли са на турски? Ако длъжносната характеристика ви е на турски си я преведете! Това за мен е дискриминация и очаквам Хелзинкския комитет да защити правата на етническите българи. И както запита един колега - в заводите на Рено в Турция, работниците на френски ли говорят?!

  4. Изгонете го бе

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.