Въпреки че в началото на септември външният министър Кристиан Вигенин заяви, че правилата за удостояване на посланици са на финален етап, се оказа, че те все още не са утвърдени от него.
Това стана ясно от отговор на външно министерство на въпроси на Меdiapool.
Темата бе повдигната, след като правителството не предложи френския посланик Филип Отие за удостояване с орден "Стара планина" в края на мандата му, каквато е практиката.
По-рано тази година германският посланик Матиас Хьопфнер и посланик Отие публично призоваха правителството на Пламен Орешарски да се вслуша в протестите срещу олигархичния модел на управление. Последва остра реакция от страна на външния министър Кристиан Вигенин и "наказание" на Отие. От МВнР обясниха изненадващото си решение с провеждан анализ при какви условия и на кого да се дават държавни отличия.
След продължително мислене сега от министерството обясниха, че вече е направен анализ на критериите за удостояване с държавни отличия на извънредни и пълномощни посланици при тяхното окончателно отпътуване от страната, като за целта са изготвени вътрешни правила. Те обаче продължават да са на "финален етап на вътрешно съгласуване", като престои тяхното утвърждаване от страна на министъра на външните работи.
От министерството посочиха в отговор на въпрос, че анализът не е необходимо да бъде съгласуван с дипломатическия корпус, но "представителите на дипломатическите мисии у нас биха могли да бъдат информирани в общ план за вътрешните правила, след като бъдат утвърдени от министъра на външните работи".
От външно министерство отново обясниха, че идеята им е да се избегне "създалият се "автоматизъм" при награждаването на чужди посланици у нас с висши държавни отличия".
"Стремежът е да се постигне максимално обективна оценка за личния принос на тази категория чуждестранни граждани, с оглед подпомагане на вземането на решение за изготвяне на предложение от страна на министъра на външните работи до президента на Републиката", посочват от МВнР.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
3 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
От ревизия на критериите за удостояване с държавни отличия на чужди граждани, в това число на извънредните и пълномощни посланици при тяхното окончателно отпътуване от България, от години е назряла необходимост. Не по-маловажна е и една бъдеща по-добра регламентация на политическите контакти на равнище висши конституционни служители на Република България при държавни, официални, работни, частни и пр. визити на чужди делегации или личности у нас. Опити за по-глобална регламентация в сферата на дипломатическия …
протокол и церемониал бяха извършени от Атанас Павлов, бивш директор на протокола в МВнР и при президента. Някои постановки бяха приети временно или на теория. И по двете теми заслужава внимание опитът в страни със сходна историческа и политическа еволюция. По двата проблема наследихме променени в средата на 40-те години на м.в. традиции и правила в посока на победена страна – с масово раздаване на държавни отличия на чужденци от братските тогава страни и приемане на аудиенции на доста по-нискорангови чуждестранни политически деятели и чиновници от наши висши и високи в йерархията държавни служители. Тази практика продължи и в прехода след 1990 г. със смяна на big brother-a (-ите), въпреки възраженията на отделни колеги и хомолози-единомишленици. Най-лесният отговор на сезираните длъжностни лица беше желание респ. решение „отгоре” или „политическа целесъобразност”. Тематиката е безбрежна с примери на подмазвачески протокол от българска страна на всички равнища на политическата власт.
Ще се огранича с държавите, в които бях посланик в съответното летоброене, по темата „...чужди държавни отличия...”. В края на август 1999 г. на прощалната визита министърът на външните работи Ян Каван ми връчи най-високото отличие за чужд дипломат – сребърната плакета на чешкото МВнР. Той спомена тогава, че от обособяването на Чешката република на 1 януари 1993 г. златна плакета не е раздавана, а на сребърната съм третият пореден носител: след посланици на Германия и на Словакия. След 1-2 дни на прощалната аудиенция президентът Хавел ме поздрави с „получаването на най-високото чешко отличие...”. И дотук! Чехите бяха наследили и леко осъвременили вековните традиции на бившата Австро-унгарска империя - на последователно връчвани при реални заслуги многостепенни ордени. Обикновено поне минимум половината висши отличия по време на моето пребиваване президентът Вацлав Хавел връчваше веднъж годишно in memoriam през януари на наследници на удостоените. Най-често на внуци. В Словакия след години системата бе по-слабо консервативна. През юни 2010 г. министърът на външните работи Мирослав Лайчак ми връчи златната плакета на МВнР като висше отличие на ведомството, но имам спомена, че на един-двама посланици на държави – най-крупни инвеститорки в Словашката република бяха връчени ордени с по-ниски степени от висшата, от президента.
В други държави, обикновено с по-южно географско местоположение, практиката е по-либерална. Особено ако съответният посланик „съумее да установи близки контакти” с шефа на ЕДИННИЯ държавен протокол, обслужващ всички високи и главно висшата власт. Ако се стремим да бъдем уважавана държава, при изготвянето на нови правила или осъвременяването на нормативната база би следвало да отчитаме поне относителна, актуализирана реципрочност и недопускане на инфлация на българските държавни отличия и равнището на контакти.
д-р Огнян Гърков, личен дипломатически ранг - посланик
Чакат всички посланици от европейски държави да си тръгнат - защото вече само ръмънския посланик още не им е казал да се откажат от олигархическия модел на управление.
Да се помисли за въвеждане на "Тиквен медал" за особени заслуги в приноса за победа на демокрацията.