Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МВнР протестира пред Скопие заради дискриминация към българите

Причина за реакцията стана ограничаването на избора на имена за сдруженията и клубовете

8 коментара
Сградата на МВнР в София

Българското външно министерство осъди законовите промени в Северна Македония, които имат за цел да ограничат избора на имена на българските сдружения и клубове в страната.

"Налице са сериозни опасения, че с тях се цели дискриминационно ограничаване на правото на сдружаване на българите в Северна Македония, за което повод е едностранна интерпретация на историческите факти", се посочва в позиция на МВнР.

Визират се изменениятa и допълнениятa на Закона за сдруженията и фондациите и Закона за политическите партии, приети по-рано тази седмица.

Те предвиждат клубове и организации да не могат да се регистрират, ако имената им препращат към фашизма и националсоциализма и ако насаждат расова, верска и национална омраза и нетърпимост.

Промените последваха напрежението и посегателствата около новооткритите български клубове "Цар Борис III" в Охрид и "Иван Михайлов" в Битоля. Македонските власти обявиха имената им за "спорни" и македонският парламент форсира приемането на законодателните промени.

"Легитимният стремеж за противодействие на всички форми на екстремизъм и омраза не може да бъде инструментализиран за целенасочено ограничаване на правата на конкретни общности. Ограничения от такъв характер вече са били налагани на българите в Северна Македония в миналото. С подобни аргументи през 2001 г. беше забранена организацията "Радко", което е псевдонимът на Иван Михайлов", посочват от Външно министерство.

От ведомството припомнят, че по казуса "Радко" вече има решение на Европейския съд за правата на човека. Според него "използването на името на личност, която се възприема отрицателно от мнозинството от населението, не може само по себе си да се определя за осъдително или да представлява действителна и надвиснала заплаха за обществения ред".

София протестира и срещу комисията към македонското правителство, което се произнася по предложените имена. Този орган вече не одобри името "Цар Фердинанд" за нови българско сдружение.

"Този подход следва съвсем логично и обяснява нежеланието работата на Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по историческите и образователни въпроси да бъде деблокирана", допълват от МВнР.

Общата историческа комисия, създадена съгласно Договора за добросъседство между двете страни от 2017 година, не постигна значителни резултати.

"Отделен проблем представлява решението на парламента на Северна Македония изобщо да не включи комунизма, като тоталитарна и репресивна идеология, в прилагането на приетите промени. Все още няма нито законодателна мярка, нито механизъм за реабилитация и компенсация на избитите и пострадали по време на комунистическия режим в бившата СР Македония, преследвани и репресирани единствено заради българското си самосъзнание", посочват от МВнР.

"Подобен тип законодателни промени препятстват ефективното и цялостно изпълнение Договора за добросъседство. Очакваме от властите в Република Северна Македония да гарантират на всички нейни граждани, включително тези, които се самоопределят като българи, равни права и свободи. Това се отнася до свободното изразяване на техните исторически виждания и убеждения в условията на плуралистично общество, както и до възможността за създаване на политически партии, сдружения и културни центрове".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #8
    Отговор на коментар #6

    макЭ, издал си се, че не можеш да четеш на кирилица... Виж там нЭкой (в мазето на консулството на русия в Скопие) да ти помогне с четенето на български (и диалектите му) ;-)))

  2. Коментарът е изтрит в 01:14 на 8 януари 2024 от автора.
    #7
  3. Маке
    #6
    Отговор на коментар #4

    Па да. Проблемите ги создава Бугарија. Смислено и со лоша намера.

  4. fantom
    #5

    Трябва следващият клуб да се нарича Български клуб Самуил.

  5. Bлaдo
    #4
    Отговор на коментар #3

    прав си. Аз исках само да подчертая, че ние всъщност нямаме проблем със сев.мАкетата...

  6. Антон
    #3
    Отговор на коментар #2

    "...въшката "сев.мак." отдавна се включи и е сред 50-те страни, откликнали на нуждите на Украйна. С малко, но от сърце, както се казва.... А това, че насред София стърчи един "освободител" с шпагин, с нищо не ги задължава да приемат един "освободител" с щик.....

  7. Bлaдo
    #2

    уреждайте по-бързо! логистиката за пращането на оръжие в Украйна (хиляди москали там чакат да бъдат пулверизирани...), а заради въшката "сев.мак." можем да се почешем и по-нататък.... ;-)

  8. Keyser Söze
    #1

    Не се занимаваите с тия сърбомани а по-бързо давайте оръжието на Украйна да защитава истинските българи дето са там от руските орди.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.