Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МВР и ДАНС все повече следят интернет трафика и телефоните

Исканията на службите за такива справки постоянно нарастват от 2011 г. насам

8 коментара
МВР и ДАНС все повече следят интернет трафика и телефоните

МВР и ДАНС правят все повече искания до Софийския районен съд (СРС) за получаване на справки от трафични данни от интернет и телефони, пише в понеделник в. "Сега", позовавайки се на официална информация, получена от съда.

Според статистиката на СРС през м.г. службите са отправили до магистратите 8345 искания, което прави средно по около 22-23 на ден. В сравнение с 2012 г. се наблюдава увеличение с близо 100 искания (8257), а с данните от 2011 г. – драстично по-голямо (6918).

Изданието уточнява, че тази статистика не дава яснота комуникациите на колко точно граждани са били обект на интерес от службите, тъй като всяко от исканията на службите обикновено засяга повече от един IP адрес или повече от един телефонен номер.

Трафичните данни позволяват проследяване и идентифициране на източника и направлението на връзката, както и датата, часа и продължителността ѝ, идентифицира се крайното устройство на потребителя и ползваните клетки.

Данните, предоставени от Районния съд, обаче показват и ръст на отказите, които магистратите са постановили по въпросните искания. През 2012 г. уважените искания са 7315, което прави 11.4% откази. Разрешенията м.г. са по-малко - 7146, а отказите вече са 14.3%. През 2011 г. разрешенията са 6087, а отказите са 12%, съобщава още в. "Сега".

МВР и ДАНС имат право да събират данни за интернет комуникациите на хората от май 2010 г., когато влязоха в сила последните промени в Закона за електронните съобщения. Според заключенията в отчетите доклади на СРС големият брой искания от службите се обясняват с факта, че почти всички органи, които имат правомощия да искат тази информация, се намират в столицата, добавя изданието.

По закон трафичните данни се пазят от доставчиците на услуги 12 месеца и се дават със съдебно разрешение, за да послужат при разкриването и разследването на тежки престъпления - такива, за които НК предвижда над 5 г. затвор, за компютърни престъпления и за издирване на хора. Не са прецедент обаче и случаите, в които разследващите заобикалят съда и искат данни директно от доставчиците, както и такива, в които изобщо не мотивират исканията си до съда.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Tzacheva
    #8

    До 6 :само малко пояснение за разликата между милиционер и полицай: първият изпълнява заповедите на началника , а вторият- на закона. Да виждате разлика в поведението на полицаите при ГЕРБ и БСП -еднакво изпълняват нарежданията на началника . Така , че не Ви е правилно разсъждението.

  2. جمال الزرقاوي
    #7

    Ето това беше най-същественото: "Не са прецедент обаче и случаите, в които разследващите заобикалят съда и искат данни директно от доставчиците"

  3. Иван Асенов Стоянов
    #6

    При ГЕРБ бяхме в полицейска държава, сега сме в МИЛИЦИОНЕРСКА.

  4. Майтапчия
    #5

    А дано да изловят телефонните измамници. Дано има и файда!

  5. ВериБиг Дик_deactivated_1393511302
    #4

    Ами като имакой да ги плаща тея неща ... така ще е!

  6. Боряна Бонева
    #3

    кое новото. Че са повече исканията. Още една такава изцепка на платени "протестиращи", които чупят джамии и исканията ще пораснат още повече. Като се говори че се е увеличила битовата престъпност, исканията ще са повече. При Борисов беше мална, почти незабележима, някой тогава да е говорил за нея, както каза един журналист- като не говорим за нещо то не същесдтвува-та тогава исканията пък ще са по малко.

  7. LP
    #2

    То следене следене, ама вече един фейсбук коментар да не смееш да постнеш от страх да не те следят.

  8. Таня
    #1

    От Цвъцко уж се отървахме, ама от цвъковщината явно - не.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.